CHAMPIONS LEAGUE

Περίπατο... η Ατλέτικο στην Ολλανδία

ατλετικο

Με τον Σέρτζιο Αγκουέρο σε εκπληκτική βραδιά οι "ροχιμπλάνκος" πέρασαν με 3-0 από το Αϊντχόφεν (vds)

Ο νεαρός Αργεντίνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 9' με κοντινό πλασέ, ενώ "χτύπησε" για δεύτερη φορά στο 36' με διαγώνιο πλασέ από πάσα του Πονγκόλ, ο οποίος πέντε λεπτά νωρίτερα είχε αντικαταστάσει τον Φορλάν που αποχώρησε τραυματίας.
Ο Νούνο Μανίς, ο οποίος φέτος με την επιστροφή του στους "ροχιμπλάνκος" φέτος δείχνει αναγεννημένος, ήταν αυτός που ουσιαστικά έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων έστω για την ισοπαλία διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 στο 54'.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ίσακσον, Σαλσίδο, Μαρσέλις, Μπρεσέ (74' Ροντρίγκες), Πιέτρες, Σίμονς, Κούλινα (46' Μπακάλ), Μέντες, Αμραμπάτ, Κούβερμαρς, Άφελαϊ (70' Λάζοβιτς).
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Λέο Φράνκο, Περέα, Χέιτινγκα, Ουϊφαλούσι, Αντόνιο Λόπεζ, Πάουλο Ασουνσάο, Μανίς (65' Μπανέγκα), Λουίς Γκαρθία, Σιμάο, Αγκουέρο (63' Ραούλ Γκαρσία), Φορλάν (31' Σιναμά Πονγκόλ).

Μαρσέιγ - Λίβερπουλ 1-2

Η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε ούτε φέτος να εμποδίσει την Λίβερπουλ να περάσει αλώβητη από την Μασσαλία και για την ακρίβεια δεν της το επέτρεψε ο Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος με δύο τέρματα έδωσε την νίκη στους "κόκκινους".

Στο 23' ο Κανά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα και έβαλε φωτιά στις εξέδρες "Βελοντρόμ", όμως το προβάδισμα των μαρσεγέζων διήρκηκε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Τζέραρντ με εξαιρετικό μακρινό σουτ νίκησε τον Μανταντά, κάτι που έκανε και στο 32' με την εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μπάμπελ.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Μπονάρ, Ζουμπάρ, Χίλτον, Ταϊβό, Κανά, Σεϊρού, Κονέ (75' Σαμασά), Μπεν Αρφά (57' Ζιανί), Μ'Μπαμί (41' Βαλμπουενά), Νιανγκ.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Αρμπελόα, Σκρτελ, Κάραχερ, Ντοσένα, Μασεράνο, Τζέραρντ (69' Μπεναγιούν), Λούκας, Κάιτ, Μπάμπελ, Τόρες (65' Ριέρα).