Πανιώνιος-Κολοσσός: 75-60

ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ<br>
PANIONIOS - KOLOSOS
Ντικούδης INTIME SPORTS

Οι κυανέρυθροι ξύπνησαν στην τρίτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη επί του Κολοσσού με 75-60

Το -σχεδόν- άδειο κλειστό γήπεδο του Ελληνικού δεν είχε καμιά εκρηκτική ατμόσφαιρα και ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο φαινόταν κι αυτός κάπως... κοιμισμένος. Αντίθετα, ο Κολοσσός Ρόδου ήταν μέσα στο ρυθμό του παιχνιδιού, περιόριζε την περιφερειακή λειτουργία των κυανέρυθρων και αν είχε και αμυντικές απαντήσεις για τον Δήμο Ντικούδη, το 19-13 του πρώτου ημιχρόνου και το 33-28 του πρώτου ημιχρόνου, ίσως να ήταν διαφορετικά.
Όμως, παρότι η εικόνα του μέρους με το μέτριο θέαμα και το αργό τέμπο βόλευε τους φιλοξενούμενους, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος βελτίωσε την αμυντική του απόδοση, πίεσε και μετά το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου άρχισε να βλέπει τα αποτελέσματα. Ο Κολοσσός, που ήταν μόλις πέντε πόντους πίσω (41-36), έκανε συνεχόμενα και μερικές φορές αβίαστα λάθη, με συνέπεια να δώσει στον Πανιώνιο το δικαίωμα να τρέξει.

Το σκορ έγινε πολύ γρήγορα 51-38, ο Άαρον Μάιλς ανέβασε την απόδοσή του, η ομάδα του Τριφούνοβιτς έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 57-44. Στην ουσία σε εκείνο το σημείο, αφού ο Κολοσσός αντέδρασε ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μόνο στο 35' ύστερα από ένα καλάθι του Σμιθ η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους, αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε αμέσως και όταν ο Ντικούδης ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 70-57, τελείωσαν και οι ελπίδες του Κολοσσού για ανάκαμψη και φτάσαμε στο φυσιολογικό 75-60 με τρίποντο του Δρελιώζη στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-28, 57-44, 75-60

Πανιώνιος (Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Τσβέτκοβιτς 7 (2/8τρ.), Ζορόσκι 6 (6ρ., 4ασ.), Γεωργαλής 9 (2τρ.), Δρελιώζης 3 (1τρ.), Μπάξτερ 9, Καλαμπόκης, Μάιλς 11, Ραίτσεβιτς, Ντικούδης 14 (3τρ., 9ρ.), Κένταλ 12, Γιαννούλης.

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 14, Παντελιάδης 3 (1τρ.), Παπανικολόπουλος 5, Βασίλιεβιτς 3 (1τρ.), Ντζόγο, Δανάς, Ασημακόπουλος 7 (1τρ.), Σμιθ 15 (1τρ.), Χαρίσης 2 (8ρ.), Τσάμης 7, Αυγενικός, Τσέρανιτς 5 (7ρ.).

Τριφούνοβιτς: "Είχαμε διπλό κίνητρο"

Μετά το τέλος του ματς, ο Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς δήλωσε: " Έπρεπε να πάρουμε αυτή τη νίκη, για να μείνουμε μέσα στους στόχους μας και αυτό μας προκάλεσε νευρικότητα. Θέλαμε τη νίκη τόσο για την ήττα από τον Κολοσσό στον πρώτο γύρο, όσο και για να ξεπεράσουμε την κακή εμφάνιση με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Είχαμε το ρυθμό του αγώνα, αλλά χάσαμε πολλές βολές. Είμαι όμως ικανοποιημένος με την άμυνα που παίξαμε. Τα πολλά άστοχα σουτ που είχαμε ήταν μέρος του παιχνιδιού μας, γιατί είχα πει στους παίκτες μου να σουτάρουν κι ας αστοχήσουν. Ο Κολοσσός έμεινε στο παιχνίδι για 25 λεπτά, αλλά στο τέλος κάναμε αυτό που έπρεπε

".

Σφαιρόπουλος: "Είχαμε κάποια καλά σημεία"

Από την πλευρά του ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σχολίασε: " Ο Πανιώνιος κέρδισε δίκαια. Εμείς παίξαμε καλά σε μερικά μόνο σημεία του αγώνα και κυρίως όσο παίζαμε καλή άμυνα και περιορίζαμε τον αντίπαλό μας. Στα μισά της τρίτης περιόδου χάσαμε τη συγκέντρωσή μας, κάναμε λάθη, χάσαμε ριμπάουντ και δεχθήκαμε εύκολα καλάθια. Σε αυτό το σημείο ο Πανιώνιος πήρε μια σημαντική διαφορά. Συνεχίζουμε την προσπάθειάς μας".

Η Βαλένθια θέλει τον Καλαμπόκη

Ο Γιάννης Καλαμπόκης δεν έπαιξε πολύ στον αγώνα με τον Κολοσσό, ενώ στα 9 λεπτά που συμμετείχε έμεινε άποντος και γενικά φάνηκε κάπως εκτός... ομάδας. Ίσως και να είναι! Αυτό προκύπτει από το ενδιαφέρον της Βαλένθια προς τον παίκτη, τον οποίο προορίζει για αντικαταστάτη του Ρούμπεν Ντάγκλας. Στον Πανιώνιο δεν αποκλείουν αυτό το ενδεχόμενο, αρκεί φυσικά να ικανοποιηθούν στο οικονομικό σκέλος της όποιας συμφωνίας.