ΑΕΛ

Πανθρακικός-Λάρισα 0-1

γιαννακοπουλος

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιαννακόπουλο η ΑΕΛ νίκησε 1-0 εκτός τον Πανθρακικό και βλέπει πλέι οφ

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη δίχως να πραγματοποιήσουν εξαιρετική εμφάνιση, αλλά με ουσιαστικό και αποτελεσματικό πόδοσφαιρο έφυγαν από την Κομοτηνή με τρεις σημαντικούς βαθμούς στις αποσκευές τους.
Άλλωστε αυτά είναι τα παιχνίδια που δίνουν προβάδισμα για την πέμπτη θέση και στον κάμπο το γνωρίζουν καλά και ξέρουν να παίρνουν αυτό που θέλουν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ, ο Στέλιος Γιαννακόπουλος που πέτυχε ένα άκρως εντυπωσιακό γκολ και χάρισε μια νίκη στην ΑΕΛ που μπορεί να της φανεί πολύτιμη στο κυνήγι της πέμπτης θέσης.

Η νίκη επί του Πανθρακικού έχει όχι μόνο βαθμολογική αλλά και ιστορική σημασία καθώς οι βυσσινί συμπλήρωσαν 11 αγώνες αήττητη καταρρίπτοντας το ρεκόρ της 45χρονης ιστορίας τους. Τελευταίος αγώνας που ηττήθηκαν ήταν στις 23 Νοεμβρίου στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά ο Πανθρακικός ξεκινήσε δυνατά, είχε κάποια ξεσπάσματα κατά διαστήματα, όμως σε γενικές γραμμές δεν κατάφερε να απείλησει ουσιαστικά την εστία του Κοτσόλη σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η ομάδα της Θράκης δεν κατάφερε να κλειδώσει την παραμονή, διατηρεί βέβαια την διαφορά (7 βαθμών) από την επικίνδυνη ζώνη, όμως θα πρέπει να προσέχει για να έχει...
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Τροΐζι, Κανωτίδης (42΄ Αργυρίου), Ολίσε, Λόπεζ, Πόνσε (75΄ Βιντάλ), Ματάις (45΄ Δανίδης), Ντιαλό, Ριέρα.

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Μπουκουβάλας, Γιαννακόπουλος (85΄ Ιγκλέσιας), Κυριακίδης, Ίλιτς (79΄ Μετίν), Ααράμπ, Σαρμιέντο, Γκουέλα (66΄ Πάρα), Ζουράφσκι.

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)

Κίτρινες: Ριέρα, Βελάσκο - Κυριακίδης, Μπουκουβάλας, Ααράμπ
Με μια ματιά
Με το πόδι στο γκάζι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι, προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν τους "βυσσινί" μ' ένα γρήγορο γκολ.

Οι παίκτες του Εμίλιο Φερέρα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα κιόλας λεπτά και στο 9ο λεπτό έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσιά τους στα καρέ της ΑΕΛ. Ο Ρομπίνιο εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ όμως ο Κοτσόλης κατάφερε έστω και δύσκολα να διώξει τον κίνδυνο.

Η ομάδα του κάμπου απάντησε άμεσα στις ευκαιρίες και στο 11ο λεπτό ο Γκουέλα έκανε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ρόκα.

Το σουτ του Γκουέλα ήταν μια παρένθεση στην υπεροχή των γηπεδούχων που βγήκαν ξανά μπροστά και έχασαν νέες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η πιο σημαντική φάση έγινε στο 20ο λεπτό, όταν ο Ματάις επωφελήθηκε από το λάθος του Ααράμπ, έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής όμως ο Κοτσόλης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Είναι Σ-τέλειος

Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη ανέβασαν στροφές. Κι αν οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, οι βυσσινί δεν έκαναν το ίδιο... Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έδειξε για άλλη μια φορά την μεγάλη κλάση του και μ' ένα γκολ ποίημα άνοιξε το σκορ. Ο Έλληνας διεθνής δέχθηκε μια σέντρα του Βενετίδη από τα αριστερά έκανε απευθείας ένα σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα με εντυπωσιακό τρόπο.

Το τέρμα του Γιαννακόπουλου και δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Πανθρακικό άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα, με την Λάρισα να έχει τον έλεγχο δίχως όμως να δημιουργεί ευκαιρίες και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα ενός γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Πανθρακικού αρχικά να μην φαίνονται ικανοί να απειλήσουν, όμως στην συνέχεια κατάφεραν να βγουν μπροστά προκειμένου να κυνηγήσουν την ισοφάριση.

Η πιο καλή στιγμή για την ομάδα της Κομοτηνής έγινε στο 61' όταν ο Ριέρα με ατομική ενέργεια έφτασε λίγο έξω από την περιοχή, όμως το πλασέ του δεν απείλησε τον Κοτσόλη.

Οι παίκτες της ΑΕΛ δεν άργησαν να ξυνπνήσουν και να πάρουν ξανά τα ηνία του αγώνα και στο 73' έφτασαν μια ανάσα από το να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Πάρα απο πλάγια θέση έκανε το σουτ όμως ο Ρόκα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 78ο λεπτό ο Τουμέρ Μετίν έκανε το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία στην Λάρισα και αποθεώθηκε από τους οπαδούς των βυσσινί που έδωσαν το παρών στην Κομοτηνή.

Τα λεπτά κυλούσαν υπέρ των βυσσινί που μάλιστα θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 αν... δεν υπήρχε ο Ρόκα. Έξι λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα (84') ο Γιαννακόπουλος βγήκε απέναντι από τον Ρόκα και από δεξιά πλάγια θέση έκανε το πλασέ, όμως ο πορτιέρο του Πανθρακικού κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης που βρήκε την ΑΕΛ να φεύγει από την Κομοτηνή με τρεις σημαντικούς βαθμούς.
Συνέντευξη Τύπου
Εμίλιο Φερέρα (προπονητής Πανθρακικού): "Η Λάρισα νίκησε δίκαια. Οι καταστάσεις που προκύψανε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν για μας αρνητικές. Η Λάρισα στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή μας έκανε το 0-1 και μετά ήρθαν δυο τραυματισμοί για μας που μας ανάγκασαν να αλλάξουμε πλάνα. Οι απρόβλεπτες καταστάσεις μας κόστισαν στην πορεία του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ένα μάθημα για μας. Είμαστε καινούργια ομάδα και μετά απο αυτό το ματς έχουμε καταλάβει κάποια πράγματα. Αν κάνεις λάθος σε αυτή την κατηγορία το πληρώνεις. Δεν πρόκειται να τα μηδενίσουμε όλα απο τη μια στιγμή στην άλλη. Τα τελευταία ματς που δώσαμε παίξαμε με τις πρώτες πέντε ομάδες της βαθμολογίας. Αν κάποιοι νομίζουν οτι μπορούμε να τους κερδίσουμε άνετα τότε τι να πω. Ο Πανθρακικός δεν είναι ακόμη έτοιμος να κερδίζει αυτά τα παιχνίδια. Πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στην προσπάθεια που έχουμε κάνει μέχρι τώρα".

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): "Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Κατορθώσαμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, τους οποίους με βάση την εικόνα του αγώνα τους αξίζαμε 100%.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Είχαμε δουλέψει πολύ γι' αυτό το παιχνίδι. Το θέλαμε πολύ και ευτυχώς στο τέλος δικαιωθήκαμε. Θέλω, επίσης να ευχαριστήσω τον κόσμο που βρέθηκε στο πλευρό μας παρά το κρύο και την απόσταση. Χαίρομαι που με τη νίκη μας τους κάναμε κι αυτούς χαρούμενους.

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα. Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο ματς. Πρέπει να είμαστε το ίδιο σοβαροί στη συνέχεια.

Για τον λόγο που μπήκε είναι ευχαριστημένος από την παρουσία του. Με την πάροδο του χρόνου θα γίνεται καλύτερος. Υπάρχουν πλέον πολλές εναλλακτικές στη διάθεσή μας. Και όπως είπα δεν είναι εύκολο να παίζουν όλοι. Πάντως, είναι πολύ σημαντικό για τον προπονητή να έχει επιλογές.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανθρακικό. Έχει καλή ομάδα και πιστεύω ότι δεν θα έχει άγχος για τη σωτηρία. Εύχομαι να σταθεροποιηθεί στη μεγάλη κατηγορία".

Όλα τα λεφτά...
Η μεταγραφή του Στέλιου Γιαννακόπουλου αποδεικνύεται πως είναι η καλύτερη ελληνικής ομάδας την χειμερινή περίοδο. Ο Stelios είναι ο πιο ποιοτικός παίκτης που έχει αυτή την στιγμή στο ρόστερ της η Λάρισα και με την παρουσία του εκτός από βαθμούς δίνει και άλλο κύρος στους βυσσινί.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μετριότατο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανθρακικός
Ρόκα, Βελάσκο, Ρομπίνιο, Τροΐζι, Κανωτίδης, Ολίσε, Λόπεζ, Πόνσε, Ματάις, Ντιαλό, Ριέρα.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λάρισα
Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Μουκουβάλας, Γιαννακόπουλος, Κυριακίδης, Ίλιτς Ααράμπ, Σαρμιέντο, Γκουέλα, Ζουράφσκι.
1' Έναρξη αγώνα
9' Φάουλ Πανθρακικός Ρομπίνιο
O Ρομπίνιο εκτέλεσε το φάουλ από την γωνία της μεγάλης περιοχής και ο Κοτσόλης απέκρουσε με δυσκολία.
11' Σουτ Λάρισα Γκουέλα
Μακρινό σουτ του Γκουέλα η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ρόκα.
16' Σουτ Πανθρακικός Ντιαλό
Ο Ντιαλό από καλή θέση σούταρε απελπιστικά άουτ.
20' Ευκαιρία Πανθρακικός Ματάις
Λάθος του Ααράμπ η μπάλα έφτασε τον Ματάις ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγαάλης περιοχής αλλά ο Κοτσόλης μπλόκαρε.
34' Φάουλ Πανθρακικός Βελάσκο
35' Γκολ Λάρισα Γιαννακόπουλος
Ο Γιαννακόπουλος με σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ρόκα πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό τέρμα.
37' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης
42' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Αργυρίου στη θέση του Κανωτίδη.
45' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Δανίδης στη θέση του Ματάις. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ Λάρισα Γκουέλα
Μακρινό σουτ του Γκουέλα αλλά ο Ρόκα έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
57' Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
61' Σουτ Πανθρακικός Ριέρα
Ο Ριέρα έκανε την ατομική ενέργεια έφτασε έξω από την περιοχή αλλά το αδύναμο πλασέ του απέκρουσε εύκολα ο Κοτσόλης.
65' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Μπουκουβάλας
66' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα στη θέση του Γκουέλα.
70' Σχόλιο
Πολλά λάθη και παιχνίδι κέντρου στη Θράκη.
73' Ευκαιρία Λάρισα
Ο Πάρα απο πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά ο Ρόκα έδωιξε σε κόρνερ.
75' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Βιντάλ στη θέση του Πόνσε
78' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μετίν στη θέση του Ίλιτς
79' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Ριέρα
83' Φάουλ Λάρισα Ααράμπ
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γιαννακόπουλος έδωσε τη θέση του στον Ιγκλέσιας.