EUROPA LEAGUE

Πρόκριση-θρίλερ για την Μάν. Σίτι

ντι νατάλε

Πρόκριση στα πέναλτι για την Σίτι, στους "8" με Ντιναμό, Σαχτάρ, Ουντινέζε, Αμβούργο και Παρί Σ.Ζ. (vds)

Άαλμποργκ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (3-4 πέν.)

Η Μάντσεστερ Σίτι είδε τον... χάρο με τα μάτια της, αλλά τελικά με ήρωα των Σέι Γκίβεν προκρίθηκε στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 4-3 της Άαλμποργκ στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι Άγγλοι είχαν κερδίσει με 2-0 στο "Σίτι οφ Μάντσεστερ" και είδαν τους Δανούς να ισοφαρίζουν το σκορ αυτό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο Λούτον Σέλτον ανοίξε το σκορ στο 85' για την Άαλμπογκ, η οποία έκανε το εν μέρει θαύμα, καθώς κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 91' με την εκτέλεση πέναλτι του Μίκαελ Γιάκομπσεν και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον πρόσθετο χρόνο τίποτα δεν άλλαξε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Γκίβεν απέκρουσε της εκτελέσεις των Αουγκουστίνουσεν και Σέλτον και χάρισε έτσι την πρόκριση στους "πολίτες".

Η διαδικασία των πέναλτι:

Α.: Γιάκομπσεν ΓΚΟΛ (1-0)
Μ.Σ.: Έβανς ΓΚΟΛ (1-1)
Α.: Γιόχανσον ΓΚΟΛ (2-1)
Μ.Σ.: Ελάνο ΓΚΟΛ (2-2)
Α.: Αουγκουστίνουσεν ΣΩΖΕΙ Ο ΓΚΙΒΕΝ (2-2)
Μ.Σ.: Ράιτ Φίλιπς ΓΚΟΛ (2-3)
Α.: Νομβέτε ΓΚΟΛ (3-3)
Μ.Σ.: Νταν ΓΚΟΛ (3-4)
Α.: Σέλτον ΣΩΖΕΙ Ο ΓΚΙΒΕΝ (3-4)

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ: Ζάζα, Μπόγκελουντ, Λ. Νίλσεν, Γιάκομπσεν, Μπάουκαμπ, Γιόχανσον, Κακά (106' Κρίστιενσεν), Αουγκουστίνουσεν, Ντούε (46' Νομβέτε), Ρίσγκαρντ (77' Τρέισι), Σέλτον.
ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Γκίβεν, Ρίτσαρντς, Νταν, Ονουόχα, Μπριτζ (55' Γαρίδο), Ζαμπαλέτα, Κομπανί (107' Ελάνο), Ράιτ-Φίλιπς, Άιρλαντ, Ρομπίνιο (96' Φελίπε Καϊσέδο), Έβανς.

Μέταλιστ - Ντιναμό 3-2

Η Ντιναμό Κιέβου πήρε τον ουκρανικό εμφύλιο, καθώς έχασε με 2-3 στο Κάρκιβ από την Μέταλιστ και προκρίθηκε χάρη στα εκτός έδρας γκολ, αφού είχε κερδίσει με 1-0 στην έδρα της.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ στο 29' με τον Σλιούζαρ και διπλασίασε τα τέρματά της η Μέταλιστ ο Ζάζα στο 54'.

Ο Σάμπλιτς μείωσε στο 68', μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ασεβέντο έκανε το 3-1 βάζοντας τους γηπεδούχους και πλάι στην θέση του οδηγού, αλλά η Ντιναμό μείωσε εκ νέου στο 79' με τον Νίνκοβιτς και πήρε την πρόκριση.

ΜΕΤΑΛΙΣΤ: Γκοριάνοφ, Ομπράντοβιτς, Γκουέγε, Μαϊντάνα, Μπορντιάν (72' Μπερεζόβτζουκ), Σλιούζαρ, Βαλιάγεφ (83' Ζέζε), Έντμαρ, Ασεβέντο, Ζάζα, Ντέβιτς (58' Ολίινικ).
ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόγκους, Μπετάο, Μίχαλικ, Σάμπλιτς, Νεσμάτσνι (68' Γκούσεφ), Ελ Καντουρί, Αλίγεφ, Κορέα, Ερεμένκο, Μιλέφσκι, Κράβετς (85' Γιουσούφ).

Σαχτάρ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-0

Μία ακόμη ομάδα από την Ουκρανία θα βρίσκεται αύριο στην κληρωτίδα για την προημιτελική φάση, καθώς η Σαχτάρ απέκλεισε ένα από τα φαβορί, την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κερδίζοντάς την με 2-0 στο Ντόνετσκ, ενώ είχε χάσει με 1-0 στην Ρωσία.

Ο Φερναρντίνιο με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο "Ολιμπίνσκι" του για την για τους γηπεδούχους, οι οποίοι χρειαζόντουσαν ένα ακόμη γκολ για να αποφύγουν την παράταση και το πέτυχαν στο 70' με τον Λουΐς Αντριάνο.
ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοφ, Σρνα, Ισένκο, Κούτσερ, Σέβτσουκ, Τζάντσον (77' Ιλσίνιο), Λεβαντόφσκι, Ντουλτζάι, Φερναρντίνιο (93' Γουΐλιαν), Λουΐς Αντριάνο (83' Ζελέζνοφ), Γκλάντκι.
ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεφ, Αλεξέι Μπερεζούτσκι, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Σενίκοφ, Μαμάεφ (76' Ρίζοφ), Ντζαγκόεφ (65' Αλντονίν), Σέμπρεγκας, Κράσιτς, Κάνερ (66' Καρβάλιο), Βάγκνερ Λοβ.

Ζενίτ - Ουντινέζε 1-0

Ο Ανατόλι Τίμοστσουκ έδωσε προβάδισμα στην Ζενίτ στο 34' στο "Πετρόφσκι" της Αγίας Πετρούπολης και γηπεδούχοι έψαχναν ένα ακόμη γκολ για να ισοφαρίσουν το σκορ με το οποίο είχε κερδίσει η Ουντινέζε στο "Φρίουλι", αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι "ζέβρες" άντεξαν και εξακολουθούν έτσι να αντιπροσωπεύουν την Ιταλία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς είναι η μοναδική ομάδα από την γειτονική μας χώρα που συνεχίζει, ενώ άφησαν εκτός και την δεύτερη ρωσική ομάδα, η οποία είναι και κάτοχος του τροπαίου.

ΖΕΝΙΤ: Μαλαφέεφ, Κιμ Ντον Ζιν, Τίμοστσουκ, Κρίζανατς, Σιρλ (71' Χούζτι), Ζιριάνοφ, Σεμτσόφ, Ντενίσοφ, Φαϊζούλιν (71' Φατίχ Τεκέ), Ντάνι, Πογκρέμπνιακ.
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Χαντάνοβιτς, Κριστιάν Ζαπάτα, Φελίπε, Λούκοβιτς (60' Ίσλα), Πασκουάλε, Ινλέρ, Ασαμόα, Ντ'Αγκοστίνο, Ντι Νατάλε (91' Ομποντό), Πεπέ, Κουαλιαρέλα.

Γαλατάσαράι - Αμβούργο 2-3

Με σπουδαία ανατροπή το Αμβούργο επικράτησε με 3-2 στην Κωνσταντινούπολη και πέρασε στην επόμενη φάση. Οι Τούρκοι με τέρματα στο τέλος του πρώτου και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου προηγήθηκαν με 2-0 και είχαν στο χέρι το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά τελικά έζησαν τον εφιάλτη.

Ο Χάρι Κιούελ με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ στο "Αλί Σαμί Γιεν" στο 42' για την "Γαλατά", με την εσχάτη των ποινών να κερδίζει ο Μίλαν Μπάρος από τον Ζερόμ Μπόατενγκ.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και δεύτερο η τούρκικη ομάδα, με γκολ, καθώς στο 49' ο Μπάρος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με πλασέ πάνω από το σώμα του Ροστ από την πάσα του Αρντά Τουράν, όμως οι Γερμανοί πήραν το πάνω χέρι με δύο γρήγορα τέρματα.

Συγκεκριμένα, ο Γκουερέρο με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (57' και 60') ισοφάρισε σε 2-2 για τους Γερμανούς, οι οποίοι και με αυτό το σκορ θα έπαιρναν την πρόκριση χάρη στα εκτός έδρας τέρματα.

Το Αμβούργο όμως έφυγε από την Πολή έχοντας θριαμβεύσει, καθώς ο Ίβιτσα Όλιτς στο 90' σκόραρε και του χάρισε την νίκη, "σφραγίζοντας" την πρόκριση στα προημιτελικά.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Ντε Σάνκτις, Σερκάν Κουρτουλούς (77' Χασάν Σας), Χακάν Μπαλτά, Βόλκάν Γιαμάν, Μπαρίς Οζμπέκ, Αϊχάν Ακμάν, Σαμπρί Σαρίογλου (86' Νοντά), Κιούελ, Αρντά Τουράν, Λίνκολν (66΄Ουμίτ Καράν), Μπάρος.
ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ροστ, Μπέντζαμιν (80' Γκράβγκααρντ), Μπόατενγκ, Ματάισεν, Αόγκο, Γιάρολιμ, Άλεξ Σίλβα, Πιτρόιπα, Γιάνσεν, Όλιτς (93' Τομάς Ρινκόν), Γκερέρο.

Μπράγκα - Παρί Σ.Ζ. 0-1

Αν και όλα έδειχναν παράταση, η Παρί Σερτ Ζερμέν άνοιξε το σκορ με τον Γκουιλάμ Ορό στο 81' στο "Μουνισιπάλ" της Μπράγκα και πήρε πρόκριση στα προημιτελικά με του UEFA Cup.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Εντουάρντο, Ζοάο Περέιρα, Ροντρίγκες, Λεόνε, Εβάλντο, Βαντίνιο, Λουΐς Αγκουϊάρ, Αλάν (72' Μοσορό), Σέζαρ Πεϊσότο (84' Ορλάντο Σα), Πάουλο Σέζαρ (87' Ζορζίνιο), Ρεντέρια.
ΠΑΡΙ: Λαντρό, Σακό (46' Σερά), Καμαρά, Τραορέ, Αρμάντ, Σαντόμ, Πανγκράτ (87' Μιαμπαλά), Σεσενιό, Κλεμέντ, Κέζμαν (77' Ορό), Λουϊντουλά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των επαναληπτικών των "16":

Τετάρτη

Σεντ Ετιέν - Βέρντερ 2-2 (64' Μπεναλουάν, 92' Γκραξ / 6' Πρεντλ, 28' Πιζάρο) {0-1}
Άγιαξ - Μαρσέιγ 2-2 (33' Εγιόνγκ Ενόι, 74' Σουλεϊμανί / 35' Νιανγκ, 109' Μιρς) {1-2}

Πέμπτη
Μέταλιστ - Ντιναμό Κέβου 3-2 (29' Σλιούζαρ, 54' Ζάζα, 70' Ασαβέντο / 68' Σάμπλιτς, 79' Νίνκοβιτς) {0-1}
Σαχτάρ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-0 (54' πέν. Φερναρντίνιο, 70' Λουΐς Αντριάνο) {0-1}
Ζενίτ - Ουντινέζε 1-0 (34' Τίμοστσουκ) {0-2}
Γαλατάσαράι - Αμβούργο 2-3 (42' πέν. Κιούελ, 49' Μπάρος / 57' και 60' Γκουερέρο, 90' Όλιτς) {1-1}
Άαλμποργκ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (85' Σέλτον, 91' πέν. Γιάκομπσεν) {0-2} * 3-4 στα πέναλτι
Μπράγκα - Παρί Σ.Ζ. 0-1 (81' Ορό) {0-0}

Σαχτάρ - ΤΣΣΚΑ 2-0

Άαλμποργκ - Σίτι 2-0