ΒΟΛΕΪ

Στο final-4 του Champions League ο Ηρακλής

ομαδικη πανηγυρικο ηρακλης

Την πρόκριση για το final-4 του Champions League πήρε ο Ηρακλής, μετά το 3-0 επί της Φριντριχσάφεν

Ο "γηραιός", μετά το εντυπωσιακό 0-3 την προηγούμενη εβδομάδα στη Γερμανία, χρειαζόταν μόλις ένα σετ στην έδρα του για να αποκλείσει την πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης και τα κατάφερε μόλις στο 1ο σετ.
Μπορεί οι Γερμανοί να πίεζαν αρκετά και οι δύο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά στο 17-16 και με τον Πλάμεν Κονσταντίνοφ στο σέρβις, σημειώθηκε ένα σερί 5-0 για τους "κυανόλευκους", που έφερε το σκορ στο 22-16 και κάπου εκεί το σετ κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων με 25-18, χαρίζοντάς τους το "εισιτήριο" για το final-4 της Πράγας (4-5 Απριλίου).

Από εκεί και πέρα ο αγώνας αποτέλεσε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Φλάβιο Γκουλινέλι, που πήρε και τα άλλα δύο σετ, για να φτάσει σε ένα ακόμα εντυπωσιακό 3-0, που του έδωσε την πρόκριση για την τσεχική πρωτεύουσα χωρίς να έχει ήττα στη διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο τρίτο σετ ο Ιταλός τεχνικός του Ηρακλή χρησιμοποίησε μόνο τους αναπληρωματικούς του, δίνοντάς τους την ευκαιρία να αγωνιστούν σε ένα παιχνίδι επιπέδου Champions League.

Στα δυσάρεστα του αγώνα, οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των φίλων του Ηρακλή, που με τα καπνογόνα τους δημιούργησαν πολύ "βαριά" ατμόσφαιρα στο γήπεδο, προκαλώντας διακοπή περίπου 30 λεπτών μετά την ολοκλήρωση του 1ου σετ.

Αυτή είναι η πέμπτη φορά που ο Ηρακλής προκρίνεται σε final-4 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως πρόκειται για την τέταρτη ελληνική ομάδα που θα λάβει μέρος σε final-4 ευρωπαϊκής διοργάνωσης τη φετινή σεζόν, καθώς έχουν ήδη προκριθεί ο Παναθηναϊκός (CEV Cup), η ΕΑ Πατρών (Challenge Cup) και η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού (Challenge Cup).

Αντίπαλος του Ηρακλή στον ημιτελικό θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σκρα Μπελχάτοβ (Πολωνία)-Ίσκρα Οντιντσόβο (Ρωσία), ομάδες που είχε αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στη φάση των ομίλων, όπως άλλωστε και η Φριντριχσάφεν.

Την πρόκριση εξασφάλισαν και οι ιταλικές Ματσεράτα και Τρεντίνο, που απέκλεισαν τη ρωσική Ζενίτ Καζάν και την πολωνική Τσεστοχόβα αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 28-26

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γκουλινέλι): Τίσερ 9, Νίλσον 10, Κονσταντίνοφ 3, Άχρεμ 8, Κράβαρικ 4, Κανέλλος 5, Κονσεϊσάο (λ-55%) / Κουλιέρης 2, Χαριτωνίδης, Παλέντζας 2, Γκόρτσανιουκ 3
ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Μπεντίνι, Τίχατσεκ, Φαν ντε Λου 3, Γκρόζερ 14, Σεκέιρα 6, Ίντι 2, Κρέγκερ (λ-69%) / Oνόρε 3, Μουν 8, Κάμπα, Στόιερβαλντ 3