FOOTBALL LEAGUE

"Καθάρισε" ο Ρούσεφ

ρουσεφ INTIME SPORTS

Με δυο γκολ του Βούλγαρου μέσου ο Διαγόρας επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού

Οι «κυανέρυθροι» που μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψαν στις νίκες και έφτασαν στους 35 βαθμούς, μόλις τρεις πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Από την άλλη ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 38 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17’, όταν μετά από δυνατό σουτ του Ρούσεφ, η μπάλα έσκασε στο τερέν μπροστά από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού και κατέληξε στα δίχτυα. Η απάντηση της ομάδας του Αγρινίου, ήρθε στο τελευταία λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Θεοδωρίδης με διαγώνιο σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό 2-1 για τον Διαγόρα, διαμόρφωσε στο 63’ πάλι ο Ιβάν Ρούσεφ με κεφαλιά, ύστερα από βαθιά μπαλιά του Κατερίνη.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής του Διαγόρα, Γιώργος Φοιρός αισθάνθηκε αδιαθεσία στο ξενοδοχείο που είχε καταλύσει η ομάδα και διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Ρόδου, για εξετάσεις οι οποίες δεν ήταν ανησυχητικές. Έτσι στον πάγκο των «κυανέρυθρων» έκατσε ο βοηθός του ο Πέτρος Ρουτζιέρης.

Ο διαιτητής του αγώνα Βαλιώτης (Λάρισας), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπριλάκη, Κωνσταντινίδη, Μπαϊκαρά και Παλαιολόγο.

Διαγόρας: Βελλίδης, Μπριλάκης, Σαλαμαστράκης, Σπάρταλης, Ρούσεφ (87’ Δήμου), Μπακομήτρος (37’ λ.τρ. Κωνσταντινίδης), Γεωργιάδης (65’ Τριανταφύλλου), Κατερίνης, Ακόστα, Ταραχούλσκι, Πουλόπουλος.

Παναιτωλικός: Πονηρός, Γκόλιας, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος, Δέντσας, Δημούτσος (79’ Χάντζιτς), Μπαϊκαρά, Στόρμπαεκ (82’ Μπελεβώνης), Ζουρούδης, Θεοδωρίδης, Μουμίν (67’ Μπουμάλ).