EUROBASKET

Τουρκία-Σλοβενία: 67-69

Νάχμπαρ

Σε ένα ματς... ανατροπών, η Σλοβενία νίκησε (69-67) την Τουρκία και την έστειλε στην... Ελλάδα

Για τη Σλοβενία η νίκη ήταν σημαντικός στόχος. Βλέπετε, ο Γιούρι Ζντοβτς λογικά θα προτιμούσε να παίξει στα προημιτελικά με την Κροατία και όχι με την Ελλάδα. Καλή ομάδα οι Σλοβένοι, αλλά ποιός ο λόγος να πέφτανε σε πιο δύσκολα μονοπάτια; Οπότε, μπήκαν από νωρίς πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν πώς ήθελαν τη νίκη για βάσιμους λόγους. Με τον Νάχμπαρ να ξεκινάει ζεστός, η Σλοβενία έτρεξε ένα σερί 10-0 στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 22-12, την ώρα που η Τουρκία βασιζόταν κυρίως στον Ιλιάσοβα που για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε ότι βρίσκεται σε φόρμα.
Με τους Σλοβένους αποφασισμένους και τους περισσότερους Τούρκους (πάλι ο Τούρκογλου δεν ξεκίνησε καλά, ενώ ούτε από αλλού έπαιρνε βοήθειες ο Ιλιασόβα) να είναι σε κακή μέρα, η διαφορά μεγάλωανε όσο η ώρα περνούσε, για να φτάσει ακόμη και τους 19 πόντους (18-37), προκαλώντας σοκ, αφού η Τουρκία δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοιες εμφανίσεις. Σε εκείνο το σημείο ο Τούρκογλου ξύπνησε, ο Τάνιεβιτς έδωσε εντολή για άμυνα και οι Σλοβένοι κόλλησαν για τα καλά. Το 14-0 των Τούρκων άλλαξε τα δεδομένα και με το σκορ του ημιχρόνου 39-32 υπέρ των Σλοβένων τα πάντα ήταν και πάλι ανοιχτά.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει ασφαλή διαφορά. Έτσι, φτάσαμε στα τελευταία τρία λεπτά του ματς με τους Σλοβένους να έχουν το προβάδισμα και τους Τούρκους να μην μπορούν να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, με καλάθι του Λόρμπεκ το σκορ έγινε 60-66 σε κρίσιμο χρονικά σημείο. Όμως, η ομάδα του Τάνιεβιτς δεν τα παράτησε, ούτε... έκατσε να χάσει! Ο Αρσλάν προσπάθησε στα 10'' να μειώσει στον πόντο με τρίποντο, πήρε φάουλ και με 3/3 βολές έκανε τελικά το σκορ 67-68. Το γρήγορο φάουλ στον Ούντριχ έστειλε τον Σλοβένο στη γραμμή όπου είχε 1/2, αλλά το τελευταίο τρίποντο του Ατσούρ βρήκε σίδερο και η νίκη έμεινε στα χέρια της Σλοβενίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-39, 52-57, 67-69

Τουρκία (Μπόγκνταν Τάνιεβιτς): Γιαρανγκουμέ, Γκιουλέρ 3, Ατσούρ, Ονάν 7 (1), Ιλιασόβα 16 (2), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σαβάς, Ασίκ 10, Αρσλάν 10, Τούρκογλου 12 (2).

Σλοβενία (Γιούρι Ζντοβτς): Σλόκαρ 3, Λάκοβιτς 12 (4), Ούντριχ 12 (2), Μπρέζετς 7 (1), Κλόμπουτσαρ, Νάχμπαρ 16 (3), Γιακοντνικ 11 (3), Γκόλεματς 2, Ε. Λόρμπεκ 6.