ΠΑΟΚ

Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ: 80-73

Διαμαντόπουλος

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πήρε ο Κολοσσός, που με σούπερ-Διαμαντόπουλο επικράτησε με 80-73 του ΠΑΟΚ

Το "Κιτσάκι" δεν εντυπωσίασε μόνο για τη στατιστική του, αλλά και με τα τρίποντά του τις κρίσιμες στιγμές, αφού σε δύο περιπτώσεις που ο ΠΑΟΚ, επιχείρησε να ξεφύγει ή να μειώσει, σημείωσε δύο συνεχόμενα, τα οποία... έκοψαν τα πόδια των παικτών του Μπάλντγουιν. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιοσίποβιτς, ενώ από πλευράς "Δικεφάλου" ξεχώρισε με τη μαχητικότητά του, ο Βεργίνης.
Το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων, έδωσε γρήγορα τη θέση του σε ένα δυνατό ντέρμπι, που στο πεντάλεπτο ήταν ισόπαλο 9-9. Ο ΠΑΟΚ με τον Σόντερς, να οδηγεί την επίθεση, προηγήθηκε με 9-11, αλλά γρήγορα οι Ροδίτες, έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα και πέρασαν μπροστά μέχρι και με 16-13, χάρη στις προσπάθειες των Γιοσίποβιτς και Πίνοκ. Με τα καλάθια των Χάνσελ και Γκιλέσμπι, ο "Δικέφαλος" επανήλθε γρήγορα στο ματς, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί ισόπαλο 18-18.

Το ξέσπασμα του Διαμαντόπουλου
Χάρη στην εκπληκτική επιθετική συγκομιδή του Διαμαντόπουλου, ο οποίος πήρε την κατάσταση στα χέρια του, στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός, ανέκτησε το προβάδισμα, αλλά ο "Δικέφαλος" με τον Γκιλέσμπι να ζεσταίνεται από την περιφέρεια, προσπέρασε και πήρε διαφορά 6 πόντων (22-28). Σε εκείνο το σημείο, το "Κιτσάκι" με 8 συνεχόμενους πόντους (αρχικά δύο τρίποντα που έκαναν το 28-28), έφερε και πάλι σε θέση ισχύος την ομάδα του, κάνοντας το 30-28.

Η απάντηση ήρθε από τον Βεργίνη και από εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Μπάλντγουιν δεν έχασαν την πρωτοπορία, μεχρι την ανάπαυλα. Ο Διαμαντόπουλος, συνέχισε να σκοράρει και κράτησε τον Κολοσσό, σε απόσταση τριών πόντων με τη λήξη του πρώτου μέρους (34-37).

Το δεκάλεπτο του Κολοσσού
Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι μπήκε και στο δεύτερο ο Διαμαντόπουλος, που πρωταγωνίστησε στο σερί 10-4 της ομάδας του, που την έφερε μπροστά με 44-41. Ο ΠΑΟΚ, δεν τα παράτησε και με τους ψηλούς του (Τσιάκο και Κούβελα), κατάφερε να μειώσει στον πόντο (46-45), από εκεί και πέρα, όμως και παρά το γεγονός ότι ο Διαμαντόπουλος, "σίγησε", ο Κολοσσός άρχισε να αυξάνει τη διαφορά.

Βρίσκοντας λύσεις στα πρόσωπα των Ασημακόπουλου και Στίνσον, αλλά και παίζοντας πολύ καλή άμυνα που δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βρουν διαδρόμους, οι "Ροδίτες" ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +8 (59-51).

Και πάλι "Κιτσάκι"
Ο Διαμαντόπουλος ήταν αυτός που "τελείωσε" τα όνειρα του ΠΑΟΚ, για ανάκαμψη. Με το σκορ να είναι 62-55 και τους φιλοξενούμενους να είναι σε θέση να μπουν και πάλι στο ματς, ο έμπειρος γκαρντ, όπλισε και πάλι και με δύο τρίποντα, έκανε το σκορ 70-59. Ο Βεργίνης, ήταν αυτός που πάλευε περισσότερο απ' όλους για να γυρίσει το παιχνίδι, σημειώνοντας κρίσιμα καλάθια και ο Τσιάκος, έδωσε μία τελευταία ελπίδα στην ομάδα του, όταν με τρίποντο μείωσε δύο λεπτά πριν τη λήξη, σε 73-67.

Η απάντηση, όμως, ήρθε άμεσα από τον Γιοσίποβιτς και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για τον ΠΑΟΚ. Στη "ρουλέτα" των βολών, δεν άλλαξε κάτι, έτσι ο Κολοσσός πήρε τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα, με τον Διαμαντόπουλο να αποθεώνεται 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη από τους 1300 οπαδούς που είχαν γεμίσει το γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 59-51, 80-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Κολοσσός (Αλεξανδρής): Στίνσον 8 (2), Ασημακόπουλος 11, Πίνοκ 8 (1), Γιοσίποβιτς 19 (1), Τσέσκοβιτς 1, Παναγιωταράκος, Διαμαντόπουλος 28 (5), Κουνούνης, Τζιγκάνοβιτς 3, Σκορδάλης, Τόντις, Τσαμάτος 2

ΠΑΟΚ (Μπάλντγουιν): Χόρβατ, Γκιλέσμπι 13 (3), Βεργίνης 17 (3), Ντιαρά 9 (1), Χαριτόπουλος, Χάνσελ 5, Δεμερτζής, Χάμφρεϊ 2, Κούβελας 4, Τσιάκος 13 (1), Σόντερς 10

Αλεξανδρής: " Με συγκίνησε ο κόσμος"

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε: " Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για μας αγωνιστικά και για μένα συναισθηματικά. Θέλαμε τη νίκη για να πιάσει τόπο το διπλό στο Ρέθυμνο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν λειτουργήσαμε καλά, στο δεύτερο παίξαμε καταπληκτική άμυνα. Ξεκινήσαμε την αντεπίθεσή μας βάζοντας εύκολα καλάθια και πήραμε τη νίκη. Για ένα ακόμα παιχνίδι βγάλαμε 20 ασίστ, δείγμα της ομαδικότητάς μας".

Σχετικά με την απόδοση του Γιώργου Διαμαντόπουλου σχολίασε: " Αν και δεν απομονώνω την απόδοση ενός παίκτη ξεχωριστά, θα μιλήσω για τον Διαμαντόπουλο. Είναι παίκτης που σε ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, κάνει τη διαφορά. Δουλεύει πολύ σκληρά και πιστεύω ότι η πόρτα της Εθνικής θα ανοίξει ξανά γι αυτόν. Με συγκίνησε κόσμος όταν φώναξε το όνομά μου".

Aπό την πλευρά των παικτών ο Κέρτις Στίνσον ανέφερε: " Έγινε καλό παιχνίδι, παίξαμε ομαδικό μπάσκετ, ήταν καλός και ο ΠΑΟΚ. Μας προετοίμασε καλά ο κόουτς. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, περιορίσαμε τον Σόντερς και πήραμε το ματς. Το χρωστούσαμε στον κόσμο, που μας βοηθάει και είναι 6ος παίκτης. Όταν μας αδικούν, ξεσηκώνεται και μας βοηθάει".

Μπάλντγουιν: " Είμαστε απογοητευμένοι από την απόδοσή μας"
Στην αντίπερα όχθη ο Ταμπ Μπάλντγουιν υποστήριξε: " Είμαστε απογοητευμένοι που χάσαμε, αλλά και από την απόδοσή μας. Είναι εύκολο να αναλυθεί η ήττα, αν κοιτάξει κανείς τις χαμένες βολές που είχαμε και τους αιφνιδιασμούς που έκαναν οι αντίπαλοί μας. Υπάρχουν βραδιές που ό,τι κι αν προσπαθείς δεν βάζεις τίποτα. Εμείς εκνευριστήκαμε, κάναμε αμυντικά λάθη την τελευταία περίοδο και όταν προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το ματς, χάσαμε εύκολα σουτ και βολές".

Ο Νίκος Κούβελας είπε: " Ο Κολοσσός κέρδισε δίκαια Είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα. Μας προβληματίζει, διότι πρέπει να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας. Κάναμε λάθη. Πρέπει να τα διορθώσουμε στη συνέχεια διότι είναι δύσκολο το πρωτάθλημα. Εμείς παίζουμε δεν μας επηρεάζει τίποτα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (0-2)
2' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τζιγκάνοβιτς (2-2)
Αρκετά άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα
3' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος
4' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
4' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ
5' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσαμάτος
5' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς
Ντέρμπι το πρώτο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (9-11)
Προβάδισμα δίνει στον ΠΑΟΚ, ο Σόντερς, που είναι μέχρι στιγμής ο πρώτος σκόρερ του αγώνα
7' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (11-11)
8' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (11-13)
9' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (14-13)
Για πρώτη φορά μπροστά οι Ροδίτες, με τον Πίνοκ να φτάνει τους 6 πόντους
9' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (16-13)
Στο +3 ο Κολοσσός με το δεύτερο καλάθι του Ίβο
9' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς
9' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χάνσελ
10' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (18-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-18
Απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να έχει στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα. Ο Κολοσσός έκανε ένα μίνι-ξέσπασμα προς το τέλος της περιόδου, πέρασε μπροστά αλλά ισοφαρίστηκε. Πίνοκ, Γιοσίποβιτς και Σόντερς έχουν από 6 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος
12' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι
12' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (22-21)
Με τον Κουνούνη να οδηγεί από τη θέση του πλέι μέικερ, οι Ροδίτες ανακτούν το προβάδισμα
13' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (22-23)
14' Δίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (22-25)
14' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (25-28)
15' Τρίποντο ΠΑΟΚ Γκιλέσμπι (25-28)
Τρίτο τρίποντο από τον Αμερικανό
15' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (28-28)
Δύο στα δύο από το "Κιτσάκι" που ισοφαρίζει με τα συνεχόμενα τρίποντα
16' Τάιμ-άουτ
16' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (30-28)
Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Έλληνα γκαρντ, που δίνει στην ομάδα του το προβάδισμα
16' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (30-31)
17' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ
19' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά
20' Λήξη ημιχρόνου 34-37
Ο Διαμαντόπουλος πήρε τ' όπλο του στη Ρόδο και κατάφερε να κρατήσει τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι απέναντι στον "Δικέφαλο" που έχει βρει λύσεις από όλους τους παίκτες
20' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (34-36)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς
23' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος
Ζεστός συνεχίζει ο Διαμαντόπουλος και ο Κολοσσός με σερί 8-4, περνάει μπροστά
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς
24' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (44-41)
Ασταμάτητος ο Διαμαντόπουλος που φτάνει τους 21 πόντους
24' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον
25' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τσιάκος
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Κούβελας (46-45)
Στον πόντο μειώνει ο ψηλός με το πρώτο του καλάθι
27' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χάνσελ
27' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς
28' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (50-47)
28' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (53-48)
29' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (53-50)
29' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (55-50)
30' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (59-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-51
Δείχνει να έχει επιβάλλει τον ρυθμό του ο Κολοσσός, που παρά το γεγονός ότι ο Διαμαντόπουλος σημείωσε μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο, αύξησε το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις στους Στίνσον και Ασημακόπουλο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χάνσελ (59-53)
33' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (62-53)
Ακόμα μία λύση από τον Στίνσον που δίνει στην ομάδα του διαφορά τριών πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι
35' Δύο βολές ΠΑΟΚ Τσιάκος (62-55)
35' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (65-55)
36' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (68-59)
36' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (70-59)
36' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (68-57)
Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο από τον Διαμαντόπουλο
37' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (70-61)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης
39' Τρίποντο ΠΑΟΚ Τσιάκος (73-67)
40' Δύο βολές ΠΑΟΚ Βεργίνης (76-69)
40' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (76-67)
40' Λήξη αγώνα 80-73
Μεγάλη νίκη για τον Κολοσσό και δεύτερη συνεχόμενη και πάλι με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο να κλέβει την παράσταση σημειώνοντας 28 πόντους