ΠΟΛΟ

Βουλιαγμένη-Χόνβεντ: 8-7

Λαρά

Με γκολ της Χρυσικοπούλου 11'' πριν το τέλος ο ΝΟΒ πέρασε στον τελικό του Τσάμπιονς Καπ "(8-7 τη Χόνβεντ)

Ο αγώνας ήταν δραματικός και οι παίκτριές της ελληνικής ομάδας βρέθηκαν να χάνουν με 7-5, 4 λεπτά πριν τη λήξη. Δείχνοντας όμως χαρακτήρα και τεράστια ψυχικά αποθέματα, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν στην επική πρόκριση που την Κυριακή (12:30, Novasports 7) θα τις φέρει αντιμέτωπες με την Οριτζόντε Κατάνια που στον δεύτερο ημιτελικό επικράτησε με 14-13 στην παράταση της Κίνεφ Κίρισι.
Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο αφού η μεν Χόνβεντ άνοιξε το σκορ μετά από 2 λεπτά αγώνα αλλά η Λιόση στην παίκτρια παραπάνω κατάφερε να ισοφαρίσει από το "δοκάρι". Με καλή άμυνα αλλά πρόβλημα στην επίθεση όπου η μπάλα δεν περνούσε στην φουνταριστό, ο ΝΟΒ δεν κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 1-1.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα πήγαν καλύτερα για την ελληνική ομάδα που βρήκε στο πρόσωπο της Τσουκαλά τις λύσεις για να προηγηθεί. Αρχικά η Γερόλυμου σκόραρε με εξαιρετικό σουτ στην παίκτρια παραπάνω για να δώσει στην ομάδα της το προβάδισμα (2-1) για πρώτη φορά στο ματς.

Η Χόνβεντ ισοφάρισε με την Κιστελέκι αλλά η Τσουκαλά πήρε τα’ όπλο της και με μακρινό σουτ έκανε το 3-2. Ένα λάθος στην άμυνα φουνταριστού επέτρεψε στην Τοτ να βάλει το πρώτο της γκολ αλλά και πάλι η Τσουκαλά με σουτ-κεραυνό έκανε το 4-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για τις παίκτριες της Καμμένου στο τρίτο οκτάλεπτο, αφού προηγήθηκε με δύο γκολ όταν σκόραρε η Λιόση και πάλι από το δοκάρι στην παίκτρια παραπάνω. Δυστυχώς ο ΝΟΒ έχασε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμά του και η Χόνβεντ το εκμεταλλεύθηκε. Αρχικά η Κιστελέκι σκόραρε στην κόντρα, μειώνοντας σε 5-4 και στη συνέχεια η Πάρντο ισοφάρισε σε 5-5 σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος είχε δραματικό χαρακτήρα. Ο ΝΟΒ έδειχνε να δυσκολεύεται στην επίθεση, ενώ η Χόνβεντ κατάφερε με τις Μέτσινγκερ και Γκιούρε να πάρει προβάδισμα 2 τερμάτων (7-5) κάτι παραπάνω από 4 λεπτά πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αφύπνιση της ελληνικής ομάδας.

Μπαίνοντας στο παιχνίδι η Γιούλη Λαρά κατάφερε να κερδίσει πέναλτι δίνοντας μεγάλη ανάσα στην ομάδα της. Το μετέτρεψε σε γκολ η Γερόλυμου που μείωσε σε 7-6 και σήμανε την αρχή της τελικής αντεπίθεσης. Η Πάτρι Ντελ Σότο με δύσκολες αποκρούσεις ανέβασε την ψυχολογία της ομάδας της και στην επίθεση η Γερόλυμου σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ισοφαρίζοντας σε 7-7.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Η Αλεξάνδρα Ασημάκη που είχε περάσει εκ νέου στη θέση του φουνταριστού, κέρδισε την αποβολή 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η μπάλα γύρισε ιδανικά, η Χρυσικοπούλου ήταν ψύχραιμη και απ’ έξω σκόραρε δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της που την Κυριακή θα διεκδικήσει το Κύπελλο.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 1-2, 3-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Βουλιαγμένη (Καμμένου): Γερόλυμου 3, Τσουκαλά 2, Λιόση 2, Χρυσικοπούλου

Χόνβεντ (Γκιoύρε): Κέστελι 2, Πάρντο, Κιστέλεκι, Γκιούρε, Τοτ, Ζαντλέινερ

Οριτζόντε Κατάνια-Κίνεφ Κίρισι: 14-13
Με το σκορ που είχε νικήσει στον περυσινό τελικό τη Βουλιαγμένη, η Οριτζόντε Κατάνια επικράτησε με 14-13 της Κίνεφ Κίρισι στον B' ημιτελικό του Final Four και θα υπερασπιστεί τον τίτλο της την Κυριακή απέναντι στην ελληνική ομάδα.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό και κρίθηκε στην παράταση όπου οι Ιταλίδες με όπλο τη μεγάλη τους εμπειρία κατάφεραν να επικρατήσουν.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 3-2, 3-3, 3-3, Παράταση: 2-1, 0-0

Οριτζόντε (Φορμικόνι): Γκιλ 5, Βίγια 4, Ντι Μάριο, Μποσούρτζι, Μιτσέλι, Γκαμπριότι, Μουσουμέτσι

Κίνεφ (Κλεϊμένοφ): Παντιιλίνα 4, Σμούροβα 3, Σομπόλεβα 3, Προκοφίεβα, Κόνουκ, Μπογντάνοβα

Καμμένου: " Δείγματα μεγάλης ομάδας"
Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Χόνβεντ, η προπονήτρια της Βουλιαγμένης Αλεξία Καμμένου, μίλησε για την ψύχραιμη αντίδραση της ομάδας της όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και αφιέρωσε τη νίκη στην Αντιγόνη Ρουμπέση.

" Θεωρώ πολύ μεγάλη επιτυχία τη δεύτερη συνεχόμενη συμμετοχή στον τελικό του Τσάμπιονς Καπ. Νομίζω ότι είμαστε η μοναδική ελληνική ομάδα που το εχει καταφέρει. Έχουμε ακόμα μία ευκαιρία να κερδίσουμε αυτό που χάσαμε πέρυσι στην παράταση".

Αναφερόμενη στο πως αντέδρασε η ομάδα της στις δύσκολες στιγμές του ματς, εξήγησε: " Ήταν ένα ματς υψηλού άγχους το οποίο για μα μεγάλωσε ακόμα περισσότερο λόγω του ότι ήμασταν το φαβορί για τη νίκη. Αποδείξαμε όμως ότι πιστεύαμε στη νίκη, αντιδρώντας σωστά και ψύχραιμα δείχνοντας δείγματα μεγάλης ομάδας στο κρίσιμο σημείο. Είναι σίγουρα ενθαρρυντικό ότι και οι νεαρότερες παίκτριές μας πήραν μεγάλο μερίδιο ευθύνης και τα κατάφεραν".

Στη συνέχεια, η Ελληνίδα τεχνικός εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της προς του ανθρώπους του ΝΟΒ: " Θα ήθελα να ευχαριστήσω το προπονητικό τιμ της Βουλιαγμένης με επικεφαλής τον Γιάννη Γιαννουρή και όλους τους υπόλοιπους, όπως επίσης και τη διοίκηση που έκανε τα πάντα για να ενισχυθεί η ομάδα και να είναι πλήρης".

Η εξέλιξη του αγώνα ΝΟΒ-Χόνβεντ:

1' Έναρξη αγώνα
Ξεκινάει η ημιτελικός με την Χόνβεντ να κερδίζει το σπριντ
2' Αποβολή παίκτη Βουλιαγμένη
2' Γκολ Χόνβεντ Kέστελι (1-0)
3' Γκολ Βουλιαγμένη Λιόση (1-1)
5' Αποβολή παίκτη Βουλιαγμένη Πέτρι
8' Λήξη 8λέπτου 1-1
Η άμυνα της Βουλιαγμένης είναι καλά αλλά στην επίθεση δεν μπορεί να βρει το δρόμο προς τη φουνταριστό
9' Έναρξη 8λέπτου
Κερδίζει το σπριντ η Λιόση
9' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ
Κερδίζει αποβολή η Βαν Νόρμαν
9' Γκολ Βουλιαγμένη Γερόλυμου (1-2)
Για πρώτη φορά μπροστά ο ΝΟΒ με τη Γερόλυμου να σουτάρει απ' έξω στον παίκτη παραπάνω
9' Αποβολή παίκτη Βουλιαγμένη Τσουκαλά
10' Γκολ Χόνβεντ (2-2)
Ισοφαρίζει με ψιλοκρεμαστό σουτ η ομάδα από την Ουγγαρία
12' Γκολ Βουλιαγμένη Τσουκαλά (2-3)
Τρομερό γκολ από την Τσουκαλά που από τα 9 μέτρα δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ελληνική ομάδα
12' Γκολ Χόνβεντ Τοτ (3-3)
Η Ασημάκη κάνει το λάθος στην άμυνα και δέχεται γκολ από τη φουνταριστό στο τέλος του χρόνου
13' Γκολ Βουλιαγμένη Τσουκαλά (3-4)
Ακόμα ένα γκολ από την Ελληνίδα περιφερειακό που έχει πάρει στις πλάτες της τη Βουλιαγμένη
16' Λήξη 8λέπτου 3-4
Μπροστά στο σκορ ο ΝΟΒ με τη λήξη του πρώτου μέρους
17' Έναρξη 8λέπτου
Η Λιόση χάνει το σπριντ
18' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ
19' Γκολ Βουλιαγμένη Λιόση (3-5)
Από το δοκάρι η Ελληνίδα περιφερειακός σκοράρει μετά από πάσα της Γερόλυμου
20' Γκολ Χόνβεντ Κιστελέκι (4-5)
Μειώνει στο γκολ η Χόνβεντ που ολοκληρώνει με επιτυχία την κόντρα
22' Αποβολή παίκτη Βουλιαγμένη Πέτρι
23' Γκολ Χόνβεντ Πάρντο (5-5)
Ισοφαρίζει η Χόνβεντ με την Ισπανίδα περιφερειακό
24' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ
Η Ασημάκη κερδίζει μία αποβολή και δίνει ανάσα στην ομάδα της αλλά το γκολ δεν μπαίνει
24' Λήξη 8λέπτου 5-5
25' Έναρξη 8λέπτου
26' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ
Κερδίζει την αποβολή η Βαν Νόρμαν αλλά η Τσουκαλά δεν σκόραρε
26' Γκολ Χόνβεντ Μέτσιγνκερ (6-5)
Μπροστά η Χόνβεντ μετά από κακή άμυνα της Τσουκαλά στη φουνταριστό
27' Γκολ Χόνβεντ Γκιόρε (7-5)
Προβάδισμα δύο γκολ για τη Χόνβεντ, δύσκολα τα πράγματα για τη Βουλιαγμένη
27' Πέναλτι Χόνβεντ
Η Λαρά κερδίζει πέναλτι βάζοντας εκ νέου την ομάδα της στο ματς
28' Γκολ Βουλιαγμένη Γερόλυμου (7-6)
Μειώνει στο γκολ ο ΝΟΒ μετά το εύστοχο πέναλτι και μπαίνει εκ νέου στο ματς
30' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ
Πάει να σουτάρει από τα 5 μέτρα η Γερόλυμου και κερδίζει την αποβολή
31' Γκολ Βουλιαγμένη Γερόλυμου (7-7)
Ισοφαρίζει η Ελληνίδα περιφερειακός λίγο πάνω από ένα λεπτό πριν τη λήξη
32' Αποβολή παίκτη Χόνβεντ Γκιόρε
Η Ασημάκη κερδίζει την αποβολή
32' Γκολ Βουλιαγμένη Χρυσικοπούλου (7-8)
32' Λήξη αγώνα 7-8
Το γκολ της Χρυσικοπούλου 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη δίνει στη Βουλιαγμένη την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά