O Ράιτ... με τα δώρα

Ράιτ

Ο Άρης ολοκλήρωσε με νίκη το 2007 και περιμένει ακόμα περισσότερα τη νέα χρονιά

Λάθη...

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με πρόθεση να επιβάλλει γρήγορα το ρυθμό του και να πάρει από νωρίς μία σημαντική διαφορά. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα της Ρόδου καθώς στο 3' βρίσκονταν μπροστά με 7-2. Οι "θαλασσί" πάντως δεν τα παράτησαν και χάρη στις επιθετικές προσπάθειες του Γιώργου Διαμαντόπουλου έμεναν μέσα στο παιχνίδι.

Το αρνητικό πάντως ήταν τα πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες αλλά περισσότερο για τον Κολοσσό (15λ.) αφού οι παίκτες του δεν είχαν σωστές επιλογές με συνέπεια να μην μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι παίκτες του Χέρμπερτ συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι παίρνοντας μάλιστα σημαντική βοήθεια επιθετικά με την είσοδο του Καλαϊτζή.

Οι γηπεδούχοι για ακόμη ένα παιχνίδι δεν είχαν σε καλή μέρα τους δύο Αμερικανούς τους ενώ τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετώπιζαν ήταν στη θέση του πλέι μέικερ. Αξίζει όμως να σημειωθεί η καλή αμνυτική παρουσία του Πάνου Παναγιωταράκου πάνω στα γκαρντ των φιλοξενούμενων.

Έγινε ντέρμπι

Η αναμέτρηση απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Διαμαντόπουλος συνέχισε να σημειώνει πόντους την ώρα που ο Άρης έβρισκε λύσεις από τους Μάσει και Μότολα. Οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν εύκολο έργο κάτι που ίσως να περιμέναν και δεν έπαιξαν καλά στην τρίτη περίοδο με συνέπεια ο αγώνας να είναι πραγματικό ντέρμπι.

Στο ξεκίνημα της Τετάρτης περιόδου ο Άρης έκανε ένα σερί 7-0 καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των γηπεδούχων (Ιδιαίτερα του Πίνοκ) και με τον Γιώργο Καλαϊτζή έκανε το σκορ 65-58.

Στη συνέχεια οι "κιτρινόμαυροι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο αφού η ομάδα της Ρόδου δεν μπορούσε να γίνει απειλητική πέρα από κάποιες προσπάθειες του Διμαντόπουλου. Έτσι ο Άρης χωρίς να εντυωσιάσει κατάφερε να πάρει την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 17-22, 36-41, 58-58, 67-76

Κολοσσός (Αλεξανδρής): Στίνσον 13, Πίνοκ 3(1), Γιοσίποβιτς 4, Διαμαντόπουλος 21(3), Παναγιωταράκος 5(1), Ασημακόπουλος 6(2), Κουνούνης, Τζιγκάνοβιτς 7, Τόντιτς 3(1), Tσαμάτος 5(1).

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 2, Τέρι 7(1), Τσαλδάρης 3(1), Ράιτ 20(1), Καλαϊτζής 15(1), Ηλιάδης 8, Μότολα 10, Μάσεϊ 11, Αγαδάκος.

Xέρμπερτ: "Κερδίσαμε με 19 λάθη"

Mετά το τέλος του αγώνα ο Γκόρντον Χέρμπερτ ανέφερε: " Ήταν ένα παιχνίδι που είχε να κάνει με το ρυθμό. Είχαμε καλό ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο φινάλε όμως συνήλθαμε και πήραμε τη νίκη.

Πιστεύω ότι ήμασταν τυχεροί που κερδίσαμε με 19 λάθη, αφού δώσαμε την ευκαιρία στον Κολοσσό να πάρει 14 επιθετικά ριμπάουντ. Βάλαμε τον Καστλ στο τρίτο δεκάλεπτο για να μπει ξανά στο ματς, όμως με τον Καλαϊτζή ήμασταν καλύτεροι και μπορούμε να πούμε ότι με την είσοδό του έκανε τη διαφορά για μας. Δεν είναι έκπληξη για μένα, παίζει πολύ καλά από την αρχή της χρονιάς

".

O Σάββας Ηλιάδης από την πλευρά του σχολίασε: " Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, σε μια δυνατή έδρα. Θέλαμε τη νίκη για να συνεχίσουμε την καλή μας πορεία. Δεν ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι στο ματς, στο τέλος ανεβάσαμε την άμυνά μας.

Μέτρησε η θέληση για τη νίκη. Τα ματς με τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, κρύβουν πάντα παγίδες. Ο Κολοσσός ήταν πολύ καλός στα τρίποντα και μας δυσκόλεψε

".

Αλεξανδρής: "Η προσπάθεια συνεχίζεται"

Στην αντίπερα όχθη ο Βαγγέλης Αλεξανδρής τόνισε: " Ο κόσμος δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα και μας βοήθησε πάρα πολύ. Έμεινα ευχαριστημένος από την εικόνα μας, συγκριτικά με άλλα ματς. Στην προετοιμασία δεν ήμασταν όλοι, ο Πίνοκ έλειπε και μας δημιούργησε πρόβλημα στη λειτουργία της ομάδας.

Ήταν δική μου απόφαση να τον χρησιμοποιήσω. Είχαμε τύχη να κερδίσουμε, είμαστε καλή ομάδα με έμπειρους παίκτες, όμως θέλουμε ένα ηγέτη να μας δώσει λύσεις. Όπως ήταν σήμερα ο Καλαϊτζής στον Άρη.

Δεν εκμεταλλευτήκαμε τα 19 λάθη του Άρη. Πετύχαμε μόνο έξι πόντους. Με τα δικά μας λάθη, ο Άρης πέτυχε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Χρειάζεται καθαρό μυαλό.

Στο 58-58 χάσαμε τέσσερις επιθέσεις, όμως είμαι ικανοποιημένος από τη γενικότερη εικόνα της ομάδας. Δεν μας βοήθησαν οι συγκυρίες για να κάνουμε μεταγραφές τις τελευταίες ημέρες. Θα γίνουν αλλαγές, έχουμε αρκετά πράγματα στο μυαλό μας. Ψάχνουμε και για ηγέτη

".

O Πάνος Παναγιωταράκος υπογράμμισε: " Η ομάδα έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Ο Άρης αναγκάστηκε να κάνει κακό παιχνίδι, θεωρώ ότι η διαφορά των εννέα πόντων ήταν πλασματική, αφού χάσαμε εύκολα καλάθια σε κρίσιμα σημεία. Με τέτοιο πρόσωπο έχουμε τύχη και μπορούμε να κάνουμε εκτός έδρας νίκες. Η άμυνα θα μας δώσει άλλη δυναμική στη συνέχεια".

Το live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (0-2)
2' Δίποντο Κολοσσός Διαμαντόπουλος (2-2)
2' Τρίποντο Άρης Ράιτ (2-5)
3' Δίποντο Άρης Ράιτ (2-7)
3' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Τζιγκάνοβιτς (5-7)
4' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (5-10)
5' Δίποντο Άρης Καστλ (9-14)
7' Δίποντο Κολοσσός Τζιγκάνοβιτς (11-14)
8' Δίποντο Άρης Μότολα (11-16)
8' Δύο βολές Κολοσσός Διαμαντόπουλος (13-16)
8' Δίποντο Κολοσσός Διαμαντόπουλος (15-16)
10' Δίποντο Κολοσσός Γιοσίποβιτς (17-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-22
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (17-24)
12' Τρίποντο Κολοσσός Ασημακόπουλος (20-24)
12' Δύο βολές Άρης Ράιτ (20-26)
13' Τρίποντο Κολοσσός Ασημακόπουλος (23-28)
15' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (23-32)
15' Τρίποντο Κολοσσός Διαμαντόπουλος (26-32)
15' Αντιαθλητικό φάουλ Κολοσσός Τζιγκάνοβιτς
15' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (26-33)
Αστόχησε στη μία.
16' Τρίποντο Κολοσσός Τόντιτς (29-33)
17' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (31-33)
17' Καλάθι και φάουλ Άρης Ράιτ (31-35)
19' Δίποντο Άρης Τέρι (34-37)
20' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (36-39)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-41
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (38-41)
22' Δύο βολές Κολοσσός Τζιγκάνοβιτς (40-41)
23' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (42-41)
23' Τρίποντο Κολοσσός Τσαμάτος (45-43)
23' 3 Βολές Άρης Ράιτ (45-46)
24' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (47-48)
24' Δύο βολές Άρης Μότολα (47-50)
25' Τρίποντο Κολοσσός Διαμαντόπουλος (50-50)
26' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Γιοσίποβιτς (54-52)
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (56-58)
30' Δίποντο Κολοσσός Στίνσον (58-58)
30' Λήξη 3ης περιόδου 58-58
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Σχόλιο
Ο Αλέξης Τσαμάτος χτύπησε στον ώμο και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο.
37' 3 Βολές Κολοσσός Διαμαντόπουλος (63-68)
38' Δίποντο Άρης Ράιτ (63-70)
40' Λήξη αγώνα 67-76