CHAMPIONS LEAGUE

Ατλέτικο - Πόρτο 2-2

αγκουέρο

Η Πόρτο άξιζε την νίκη στο "Βιθέντε Καλντερόν", αλλά και το 2-2 της δίνει σημαντικό προβάδισμα σε βάρος της Ατλέτικο (videos)

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Λισάντρο Λόπες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των "δράκων" και έφτασε τα έξι στην φετινή διοργάνωση.
Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα οι "ροχιμπλάνκος" ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το κοντινό πλασέ του Μάξι Ροντρίγκες. Ο Αργεντινός πέτυχε το τρίτο του τέρμα σε πέντε ματς φέτος στην διοργάνωση έπειτα από την εξαιρετική ασίστ του Σέρτζιο Αγκουέρο.

Στο 18' ο Μπρούνο Άλβες έκανε την κεφαλιά πάσα στον Λισάντρο Λόπες ο οποίος έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα από κοντά, αλλά ήταν σε θέση οφ-σάιντ.

Πέντε λεπτά όμως αργότερα ο Αργεντινός στράικερ κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς ήταν σε... νόμιμη θέση και αφού πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό και νίκησε τον Λέο Φράνκο, ο οποίος βρήκε στην μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Η Ατλέτικο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου δημιούργησε την δεύτερη καλή φάση της και κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, χάρη στο τραγικό λάθος του γκολκίπερ των "δράκων", Έλτον.

Ο Ντιέγκο Φορλάν έκανε το πλασέ και ο Έλτον δεν κατάφερε να μπλοκάρει, με την μπάλα να φεύγει μέσα από την αγκαλιά του και να καταλήγει στα δίχτυα. Χαρακτηριστική η κίνηση όλων των παικτών της Πόρτο, οι οποίοι αμέσως πήγαν πάνω στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα για τον παρηγορήσουν.

Ο Λισάντρο Λόπες είχε και δεύτερη απάντηση όμως για την Πόρτο, καθώς έκανε το 2-2 με κοντινό πλασέ έπειτα από την εξαιρετική παράλληλη μπαλιά του Σισόκο από αριστερά.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Λέο Φράνκο, Σεϊταρίδης, Πάμπλο Ιμπάνιεθ, Ουϊφαλούσι, Αντόνιο Λόπεθ, Πάουλο Ασουνσάο, Ραούλ Γκαρθία (67' Μανίς), Μάξι Ροντρίγκες (80' Μιγκέλ), Σιμάο, Φορλάν, Αγκουέρο (56' Σιναμά Πονγκόλ).
ΠΟΡΤΟ: Χέλτον, Σαπουνάρου (79' Πέδρο Εμάνουελ), Ρολάντο, Μπρούνο Άλβες, Σισόκο, Φερνάντο, Λούτσο Γκονζάλες, Ραούλ Μεϊρέλες (92' Τόμας Κόστα), Λισάντρο Λόπες (90' Σεκτιουΐ), Κριστιάν Ροντρίγκες, Χουλκ.

Ατλέτικο - Πόρτο 2-2 (goals)

Ατλέτικο - Πόρτο 2-2 (highlights)