CHAMPIONS LEAGUE

Άρσεναλ - Ρόμα 1-0

έμπουε

Μια εκτέλεση πέναλτι του Φαν Πέρσι ήταν αρκετή για την Άρσεναλ να επικρατήσει της Ρόμα στο Λονδίνο (1-0) και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης (videos)

Οι "κανονιέρηδες" κυριάρχησαν στο πρώτο μισάωρο στο "Έμιρεϊτς", έχασαν ευκαιρίες, την καλύτερη όμως την δημιούργησε η Ρόμα στο 16' με το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μάρκο Μότα, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αλμούνια.
Εκεί που οι "τζιαλορόσι" ισορρόπησαν κάπως το ματς, ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι κέρδισε πέναλτι στο 37' από τον Φιλίπ Μεξές. Ο Ολλανδός ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Κριστιάνο Ντόνι στην δεξιά.

Μπέντνερ, Νασρί, Ντιαμπί και Έμπουε έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στα τελευταία η Ρόμα κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όχι και να πετύχει ένα γκολ που θα αλλάξει τα δεδομένα εν όψει της ρεβάνς στο "Ολίμπικο", ενώ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έμεινε για 23ο παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ αήττητη στην έδρα της.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια, Σανιά, Γκαλάς, Κόλο Τουρέ, Κλισί, Ντενίλσον, Ντιαμπί (62' Σονγκ), Έμπουε (82' Ράμπσεϊ), Νασρί, Μπέντνερ (67' Βέλα), Φαν Πέρσι.
ΡΟΜΑ: Ντόνι, Μότα, Λορία (71' Ντιαμουτένε), Μεξές, Ρίισε, Ντε Ρόσι, Περότα, Ταντέι, Μπρίγκι (57' Πιζάρο), Ζούλιο Μπαπτίστα (82' Βούσινιτς), Τότι.

Άρσεναλ - Ρόμα 1-0 (goal)

Άρσεναλ - Ρόμα 1-0 (highlights)