PREMIER LEAGUE

Με το δεξί η Άρσεναλ (vid)

Νασρί

Με γκολ του Σαμίρ Νασρί στο 4ο λεπτό η Άρσεναλ επικράτησε της Γουέστ Μπρομ στο "Έμιρεϊτς" με 1-0

Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τον νεαποκτηθέντα Γάλλο... Ο ταλαντούχος διεθνής μέσος της Άρσεναλ πέτυχε στο ντεμπούτο του στην Πρέμιερσιπ το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα των "κανονιέρηδων", χαρίζοντας παράλληλα την νίκη στην ομάδα του απέναντι στη Γουέστ Μπρομ, έστω και με το ισχνό 1-0.
Η Άρσεναλ ήθελε να "καθαρίσει" από την αρχή το παιχνίδι... Και με το καλημέρα στην αναμέτρηση ο Νασρί εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γύρισμα του Ντενίλσον από τα αριστερά και από το ύψος της μικρής περιοχής των φιλοξενούμενων πέτυχε το 1-0 sto 4' με σουτ στην κίνηση με το αριστερό.

Στη συνέχεια του αγώνα τόσο ο Νίκλας Μπέντνερ όσο και ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες προκειμένου να δώσουν προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα τους.

Οι "Μπάγκις" με τη σειρά τους προσπάθησαν να πάρουν ό,τι καλύτερο μπορούσαν δοκιμάζοντας μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις τα αντανακλαστικά του Μανουέλ Αλμούνια.

Οι γηπεδούχοι είχαν για το μεγαλύτερο διάστημα την πρωτοβουλία στην αναμέτρηση και κατάφεραν εν τέλει να πραγματοποιήσουν θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.