ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Εκατό και... βγήκε

ομαδικη

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο για άλλη μια κατοστάρα και είπε "αντίο 2007" κόντρα στον Πανιώνιο (100-81)

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Πανιώνιο. Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με την είσοδο του Κώστα Βασιλειάδη στο παρκέ, οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και απομακρύνθηκαν για τα καλά από τους αντιπάλους τους, χάρη στην άμυνά τους.
Ο Βασιλειάδης περιόρισε τον Νιούλεϊ (που είχε ξεκινήσει ζεστός), ενώ προσέφερε και πόντους στην επίθεση, την ώρα που ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ έβρισκε την ευκαιρία να τρέξει περισσότερο την ομάδα του Ολυμπιακού, οδηγώντας τους συμπαίκτες του σε επιτυχημένους αιφνδιασμούς.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου ένα τρίποντο του Αρβιντας Ματσιγιάουσκας ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους και παρά τη μικρή αντίδραση του Πανιωνίου, που μείωσε στους 13, τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπακό να έχει αποκτήσει μια διαφορά 22 πόντων (35-13) ύστερα από τρίποντο του Βασιλόπουλου στην εκπονή.

Με βάση την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, δεν θα ήταν υπερβολικό να περίμενε κάποιος μια εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού. Όμως, ο Πανιώνιος στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να αντιδράσει και έριξε τη διαφορά στους 10 (35-25), με τους ερυθρόλευκους να έχουν κολλήσει στην άμυνα ζώνης που επέλεξε να παίξει ο Μάρκοβιτς.

Αυτός που έδωσε τους πρώτους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο στον Ολυμπιακό, ήταν ο Κιντέλ Γουντς ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκοψε -για λίγο- τη φόρα του Πανιωνίου και ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους. Όμως, ο κορυφαίος του Πανιωνίου Ιβάν Ζορόσκι (μαζί με τον Γιάννη Γεωργαλή) συνέχισε την καλή του εμφάνιση και ο Πανιώνιος μείωσε και στους πέντε πόντους για να λήξει τελικά το ημίχρονο με 50-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο και να φτάσει σε απόσταση δύο πόντων (57-55). Οι ερυθρόλευκοι πήραν και πάλι πόντους από τους Γουντς και Τζάκσον, πόντοι που έδωσαν σημαντική ανάσα στον Πίνι Γκέρσον που είδε την ομάδα του να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους εννιά πόντους (70-61).

Ο Πανιώνιος προσπάθησε και πάλι να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και προς στιγμήν τα κατάφερε, αφού μείωσε στους δύο πόντους (70-68) και έβαλε σε... μπελάδες τον Ολυμπιακό. Όμως, στις δύσκολες... στιγμές δήλωσε παρών ο Γιάννης Μπουρούσης. Με δύο τρίποντα και συνολικά εννιά συνεχόμενους πόντους του Έλληνα παίκτη, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα 11-0 σερί και στην ουσία έκοψαν κάθε όρεξη στον Πανιώνιο.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, μοναδική ατυχής στιγμής για τους γηπεδούχους ήταν ο τραυματισμός του Βασιλόπουλου, που προβληματίζει τον Γκέρσον, την ώρα που ο Πανιώνιος πλήρωνε το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά με 100-81 με τον κόσμο του να ζητάει να σπάσει το φράγμα των 100 πόντων, κάτι που έγινε με δύο βολές του Παναγιώτη Καυκή.

Τα δεκάλεπτα: 35-13, 50-42, 70-61, 100-81

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 13 (1), Παπαμακάριος 2, Γουντς 17 (3), Ματσιγιάουσκας 9 (1), Καυκής 5 (1), Μπουρούσης 15 (2), Μαυροκεφαλίδης, Βασιλόπουλος 12 (2), Βασιλειάδης 5 (1), Τζάκσον 22 (1).

Πανιώνιος (Νέναντ Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος, Κλιβς 2, Ζορόσκι 13 (1), Γεωργαλής 13, Σάκοτα 19 (4), Καλαμπόκης 15 (2), Νιούλεϊ 14 (4), Καβαλιάουσκας, Κένταλ 5, Μουγεζίνοβιτς.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πίνι Γκέρσον τόνισε: " Αν μου έλεγαν στο 32, όταν το σκορ πήγε στους 2 πόντους, ότι θα κερδίζαμε με 20, θα ήμουν ικανοποιημένος. Δεν είμαι όμως! Δεν πρέπει να έχουμε τόσο πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας και χρειάζεται να κρατάμε τις διαφορές που παίρνουμε. Υπήρχαν σημαντικές απουσίες, ενώ μας στοίχισαν και τα πολλά φάουλ και ελπίζω να γυρίσουν γρήγορα ο Πρίντεζης και ο Βασιλόπουλος, γιατί είναι πολύ σημαντικοί παίκτες".

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Γιάννης Μπουρούσης, δήλωσε: Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε πολύ, για να κλείσουμε το 2007 με τον καλύτερο τρόπο, αλλά δεν είχαμε διάρκεια στην απόδοσή μας. Εν πάση περιπτώσει κλείσαμε το ματς με μια κατοστάρα και είμαστε ικανοποιημένοι. Σημαντικό είναι ότι νικήσαμε και όχι ότι έβαλα εγώ τους πόντους στο τέλος". Όσο για τον Βασιλόπουλο, ο Έλληνας σέντερ είπε: "Εύχομαι να επιστρέψει γρήγορα, γιατί έχει ταλαιπωρηθεί πολύ φέτος. Να είναι καλά".

Από την πλευρά του ο Νέναντ Μάρκοβιτς σχολίασε: "Το να δέχεσαι 100 πόντους, οι 35 εκ των οποίων στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν επιτρέπεται. Στο πρώτο δεκάλεπτο θαυμάζαμε τον Ολυμπιακό. Μετά αντιδράσαμε, αλλά πρέπει να παίζουμε σε όλο το ματς και όχι μόνο όταν ο αντίπαλος προηγείται στο σκορ. Ακόμη κι αν παίζουμε με μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας, όπως ο Ολυμπιακός".