ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

O Ηλίας Σολάκης στο SPORT 24

σολακης INTIME SPORTS

Μπορεί να μην πέτυχε γκολ στη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί της Καβάλας, ωστόσο, η συνεισφορά του Ηλιά Σολάκη ήταν σημαντική

Η έδρα παίζει καταλυτικό ρόλο υπέρ της ομάδας του Γκιγιέρμο Όγιος. Ο ΠΑΣ δείχνει πιο απελευθερωμένος στο τρόπο που αγωνίζεται και δεν υπάρχει το βάρος της ανόδου.

Ο ΠΑΣ έδειξε δύο πρόσωπα στο χθεσινό παιχνίδι. Αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο γκολ της Καβάλας, αλλά η αντίδραση τους ήταν καταλυτική, όπως παραδέχεται, στο SPORT 24, ο επιθετικός του ΠΑΣ : " H ομάδα ήταν αρκετά καλή στο 2ο ημίχρονο. Στην επανάληψη πιέσαμε και σε ένα διάστημα 10-15 λεπτών η Καβάλα δεν αντέδρασε και δίκαια πήραμε το παιχνίδι.

Ο προπονητής μας είχε πει πόσο δύσκολη είναι η αντίπαλος μας και πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε. Η νίκη μας ήταν πολύ σημαντική όσο και δύσκολη

".

Οι απαιτήσεις του πρωταθλητισμού είναι υψηλές και ο ΠΑΣ, σύμφωνα με τον 34χρονο επιθετικό, έχει περιθώρια βελτίωσης: " Πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ο προπονητής μας έχει απαιτήσεις και ζητάει από εμάς σε κάθε ματς να γινόμαστε καλύτεροι. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Δεν υστερούμε σαν ποιότητα ομάδας.

Ο προπονητής μας έχει ζητήσει περισσότερη αγωνιστικότητα και πίεση προς τον αντίπαλο αλλά και να ακολοθούμε τα συστήματα. Είμαστε ενωμένοι και στα καλά και στα δύσκολα. Έχουμε ένα αβαντάζ έναντι των άλλων ομάδων και αυτό είναι η επίθεση μας

".

Η σταθερότητα είναι το κλειδί του ΠΑΣ την φετινή σεζόν. Πέρσι η ομάδα δεν έφθασε στην επίτευξη του στόχου, λυγίζοντας τις τελευταίες αγωνιστικές, υπό το βάρος και του άγχος για την επιστροφή στην Σούπερ Λιγκα: " Δεν υπάρχει τόσο πίεση. Υπάρχει ελευθερία τόσο στο γήπεδο όσο και από τον προππονητή μας αλλά και από την διοίκηση και αυτό βγαίνει στο παιχνίδι της ομάδας.

Ωστόσο, είναι ακόμα νωρίς. Υπάρχει σταθερότητα και θέλουμε να παραμείνουμε στον στόχο μας και να πανηγυρίσουμε την άνοδο. Προσωπικοί μου στόχοι είναι να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ τον ΠΑΣ να φθάσει στην επίτευξη του στόχου

".

Οι "Ζωσημάδες" είναι παραδοσιακά η πιο δυνατή έδρα της Β' Εθνικής. Οι παίκτες του Γκιγιέρμο Όγιος έχουν τον απόλυτο των νικών: " O κόσμος είναι συγκλονιστικός σε όλα τα ματς. Μας έχει βοηθήσει πολύ. Ακόμα και όταν η ομάδα βρίσκεται πίσω στο σκορ ο κόσμος μας δίνει φτερά για να αντιστρέψουμε το εις βάρος μας αποτέλεσμα".