ΑΙΓΑΛΕΩ

Κολοσσός-Αιγάλεω: 75-62

Με αμερικανική βοήθεια και λύσεις από τον πάγκο ο Κολοσσός νίκησε με... καθυστέρηση το Αιγάλεω (75-62)

Ο "ψηλός" των γηπεδούχων τέλειωσε το ματς με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ ο "κοντός" -παρά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες ημέρες- σκόραρε 14 πόντους σε 14 λεπτά!
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι "θαλασσί" είχαν σταθερά το προβάδισμα (έστω κι αν δέχτηκαν ουκ ολίγες... αντεπιθέσεις από τους φιλοξενούμενους) και στην τελευταία περίοδο δεν απειλήθηκαν ξανά από τον αντίπαλο τους, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική της Α1.

Το παιχνίδι είχε αρχικά οριστεί για την Κυριακή, αλλά λόγω κακοκαιρίας η πτήση του Αιγάλεω δεν κατάφερε να προσγειωθεί το βράδυ του Σαββάτου με αποτέλεσμα το ματς να μετατεθεί για το απόγευμα της Δευτέρας. Η κούραση, η απουσία του τραυματία ΜακΓκραθ κι η μέτρια ημέρα του Αντρέ Πάτερσον αποδείχτηκαν καθοριστικά στοιχεία για το "Σίτι", που είχε για δεύτερο ματς στον πάγκο του τον Θωμά Νίκου.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Κολοσσό να βρίσκει τον πρωταγωνιστή του στο πρόσωπο του Λανς Χάρις. Ο Αμερικανός άσος κάλυψε το κενό του συμπατριώτη του, Στίβεν Σμιθ, ο οποίος αποχώρησε στο 3' με δύο γρήγορα φάουλ.

Το Αιγάλεω, ωστόσο, κατάφερε νωρίς-νωρίς να ισορροπήσει το ματς. Ο Ντονέλ Τέιλορ πήρε το... όπλο του κι οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" στο μαρκάρισμα του Ντράγκαν Τσέρανιτς με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στα "ίσα" (15-15).

Στη δεύτερη περίοδο (στο μεγαλύτερο μέρος της) το "Σίτι" έμεινε κοντά στο σκορ, κυρίως μέσω της καλής άμυνας. Όταν, όμως, ο Χαρίσης έδωσε λύσεις από τον παγκο κι ο Σμιθ πήρε την κατάσταση στα χέρια του το 23-21 έγινε 31-21 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Θωμά Νίκου ήταν με συνεχόμενους πόντους του Ντονέλ Τέιλορ (είχε καθίσει σε εκείνο το διάστημα στον πάγκο) να μειώσουν σε 33-25 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα ξέσπασμα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν αρκετό προκειμένου ο Κολοσσός να χτίσει εκ νέου μια διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν. Αντίθετα με τους ψηλούς να αναλαμβάνουν εκτελεστικά καθήκοντα (Πάτερσον, Αγγελόπουλος) μπήκαν ξανά στο ματς (46-45).

Από εκεί και πέρα, όμως, οι Ροδίτες κατάφεραν να ανοίξουν το ρυθμό του αγώνα και με τον Κώστα Χαρίση να τελειώνει τις φάσεις ολοκλήρωσαν ένα νέο ξέσπασμα που τους έφερε στο +8 (56-48).

Η συγκεκριμένα διαφορά αποδείχτηκε... ασφαλείας για τον Κολοσσό, που απλά προστάτευσε τα κεκτημένα για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Με τον Βασίλιεβιτς να "κουμαντάρει" την ομάδα και τους Χάρις-Σμιθ να "ξεκολλάνε" την ομάδα όταν το χρειαζόταν οι γηπεδούχοι απέκρουσαν την τελική προσπάθεια του Αιγάλεω, που προσπάθησε να μειώσει με μακρινά σουτ χωρίς όμως να καταφέρει τίποτα περισσότερο από το τελικό 75-62.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-15, 33-25, 56-48, 75-62

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 16 (1), Παντελιάδης, Παπανικολόπουλος 14 (4), Βασίλιεβιτς 8, Ασημακόπουλος, Σμιθ 17 (3), Χαρίσης 15 (15ρ), Τσάμης 2, Τσέρανιτς 3.

Αιγάλεω (Θωμάς Νίκου): Γκάμπρανς 3, Σούλης 4, Τέιλορ 17 (2), Κουπίδης, Πάτερσον 10 (4/13 σουτ), Μαγκουνής, Αγγελόπουλος 12 (1), Μπρέισι 4, Καλλινικίδης 9 (1), Γκιζόγιαννης 3 (1).

Σφαιρόπουλος: "Η άμυνα μας έδωσε το παιχνίδι"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ανέφερε: " Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες γιατί όταν διεξάγεται μία μέρα μετά, αυτό δημιουργεί ανωμαλία στον τρόπο προετοιμασίας κάθε ομάδας που δεν έχει τη δυνατότητα λόγω καιρού να πάει αλλά κι αυτής που περιμένει να παίξει και ξαφνικά αναβάλλεται μία αναμέτρηση. Σεβαστήκαμε πολύ το Aιγάλεω γιατί είναι μία ομάδα μαχητική και με την αλλαγή του προπονητή έχει αλλάξει ψυχολογία. Παίζουν καλύτερα και το είδαμε αυτό στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ήταν ένα κρίσιμο και δύσκολο παιχνίδι για μας.

Eίχαμε αρκετά ελεύθερα σουτ, ίσως δεν ήμασταν σε καλή επιθετική μέρα, θεωρώ όμως ότι η άμυνα μας ήταν αυτή που μας έδωσε το παιχνίδι. Για το λόγο αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί είχαμε πει ότι πρέπει να προσέξουμε πολύ στο συγκεκριμένο κομμάτι. Eκτός από την τρίτη περίοδο, στα υπόλοιπα δεκάλεπτα ήμασταν καλοί στην άμυνα. Tο πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο, όλες οι ομάδες παλεύουν για τη νίκη και το Aιγάλεω είναι μία απ’ αυτές. Θεωρώ ότι στο Aιγάλεω θα έρθουν οι επιτυχίες

".

Ο Αντρέ Πάτερσον από την πλευρά του είπε: " Eίχαμε την ταλαιπωρία, η οποία όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για μας. Eίχαμε προετοιμαστεί πολύ καλά όλη την εβδομάδα αλλά δεν ήμασταν 100% συγκεντρωμένοι στον αγώνα. Θα συνεχίσουμε να παλέυουμε για να πετύχουμε το στόχο μας και πρέπει από δω και πέρα να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας".

Νίκου: "Το επόμενο είναι ζωής ή θανάτου"

Στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Νίκου τόνισε: " Συγχαρητήρια στον Kολοσσό. Hταν φανερό πως ήταν πιο συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Eμείς βρήκαμε κάποια στιγμή το ρυθμό μας, αλλά ακόμη δεν έχουμε μάθει να διαχειριζόμαστε τις καταστάσεις. Xάνουμε, πλησιάζουμε στο σκορ, κερδίζουμε και μετά δεν αντιδράμε σωστά.

Σ’ αυτό έπαιξε ρόλο η ταλαιπωρία των τελευταίων ημερών και η απουσία του Mακ Γκραθ. Mας ξέφυγαν πολλές φάσεις και πολλά ριμπάουντ και νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Aπό κει και πέρα είμαστε υποχρεωμένοι να κοιτάζουμε μπροστά και πρέπει να δουλέψουμε για το επόμενο παιχνίδι που για μας είναι ζωής και θανάτου. Προπόνηση με την προπόνηση, άσκηση με την άσκηση πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας. Συγχαρητήρια για μία ακόμη φορά στον κόουτς και την ομάδα του

".

Ο Κώστας Χαρίσης είπε: " Ήταν ένα πολύ δύσκολο και καθοριστικό παιχνίδι για τη συνέχεια της χρονιάς. Έπρεπε οπωσδήποτε να το πάρουμε και ξεκινήσαμε αρκετά καλά. Tο Aιγάλεω προσπάθησε α μας φτάσει με κάποια σουτ, ευτυχώς όμως ελέγξαμε την άμυνα μας πάρα πολύ και φτάσαμε στο θετικό αποτέλεσμα. Σημασία δεν έχει η δική μου απόδοση, αλλά να κερδίζει η ομάδα. Γι’ αυτό παλεύουμε όλοι μας και πιστεύω σήμερα το κάναμε με το παραπάνω".