ΠΑΟΚ

Λάρισα-ΠΑΟΚ 0-2

ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΟΚ  / ΠΛΕΙ ΟΦ
Μουσλίμοβιτς, Μπακαγιόκο MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 2-0 από το "Αλκαζάρ" και έπιασε στην κορυφή τη βαθμολογίας των πλέι οφ τον ΠΑΟ (v)

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και με τον Κονσεϊσάο να έχει... κέφια, προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 9' ύστερα από κεφαλιά του Μπακαγιόκο που προήλθε από μπαλιά "διαβήτη" του Πορτογάλου μέσου.
Αν μάλιστα σε δύο περιπτώσεις οι Μουσλίμοβιτς και Κονσεϊσάο δεν ήταν άτυχοι (ή άστοχοι) ο "Δικέφαλος του Βορρά" θα είχε πάρει προβάδισμα δύο γκολ από το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Κονσεϊσάο από δημιουργός "ντύθηκε" εκτελεστής και με κοντινό πλασέ στο 80' "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του, (υπο)γράφοντας το τελικό 2-0.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ανατροπή του Γιαννακόπουλου από τον Ίβιτς μόλις στο 2'.

Βαθμολογία

Παναθηναϊκός 6
ΠΑΟΚ 6
ΑΕΚ 5
Λάρισα 0

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βράνιτς, Κώτσιος, Νταμπίζας, Βέμπερ (62' Ίλιτς), Κατσιαρός, Σαρμιέντο, Μετίν (66' Κυριάκος), Φωτάκης (73' Τσίγκας), Πάρα, Γιαννακόπουλος, Ζουράφκσι.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Σνάουτσνερ, Βερόν, Ίβιτς, Σορλέν (91' Μπαλάφας), Κονσεϊσάο (86' Λάκης), Μπακαγιόκο (66' Βιεϊρίνια), Μουσλίμοβιτς.

Γήπεδο: Αλκαζάρ

Διαιτητής: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Βοηθοί: Δ. Μπιτσίδης (Θράκης), Μ. Καρσιώτης (Κορίνθου)

Κίτρινες: Κώτσιος, Σαρμιέντο / Μουσλίμοβιτς, 'Ιβιτς, Βιεϊρίνια

Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League, η Λάρισα υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο Αλκαζάρ, με τους δύο συλλόγους, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα του ΟΑΚΑ (σ.σ. Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1), να στοχεύουν στο τρίποντο που θα άλλαζε τις ισορροπίες στη βαθμολογία.

Δυσάρεστη έκπληξη με Κοτσόλη (και Μπακαγιόκο)

Μία δυσάρεστη έκπληξη όμως περίμενε την ΑΕΛ και τον Μαρίνο Ουζουνίδη πριν την έναρξη του αγώνα. Ο Στέφανος Κοτσόλης κατά την προθέρμανση αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις στο ισχίο με αποτέλεσμα ο τεχνικός των "βυσσινί" να τον αποσύρει από την ενδεκάδα και να τον αντικαταστήσει με τον Βράνιτς.

Ακόμα πιο δυσάρεστο όμως ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 9' ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ χάρις στο... κεφάλι του Ιμπραϊμα Μπακαγιόκο. Εύσημα όμως αξίζουν και στον Σέρτζιο Κονσεϊσάο, όπου με συστημένη μπαλιά βρήκε τον Ιβοριανό που με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βράνιτς κάνοντας το 1-0.

Η Λάρισα είχε προσπαθήσει από τα πλάγια να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, ωστόσο μόνο στην περίπτωση του Μετίν στο 7', έπειτα από σέντρα του Γιαννακόπουλου από τα δεξιά, πλησίασε με αξιώσεις το γκολ.

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο ξεκίνησε φουριόζος και σε ακόμα μία περίπτωση έδωσε έτοιμο γκολ στον... ανέτοιμο να σκοράρει, όπως αποδείχθηκε, Μουσλίμοβιτς. Ο αρχηγός του Δικεφάλου του Βορρά με σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Μουσλίμοβιτς, όμως άτυχος ο Βόσνιος, είδε την μπάλα να περνάει σύρριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ανοιχτό παιχνίδι... χωρίς γκολ

Η διάθεση για ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες αποτυπωνόταν ανάγλυφα στον αγωνιστικό χώρο του "Αλκαζάρ". Όμως οι ευκαιρίες δε μετουσιώθηκαν σε γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Όμως το σουτ μέσα από την περιοχή του Σαρμιέντο, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του ΠΑΟΚ, κατέληξε άουτ.

Η Λάρισα συνέχιζε να πιέζει και ο ΠΑΟΚ δίνοντας μεγαλύτερη προσοχή στη διατήρηση του μηδέν στην άμυνα, προσπαθούσε μέσω αντεπιθέσεων να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα που θα έδινε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τη διεκδίκηση της νίκης.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη αντιμετώπιζε μεγάλη δυσκολία ώστε να διεισδύσει στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι παίκτες των γηπεδούχων να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Χαλκιά με μακρινά σουτ.

Στο 29΄ο Σαρμιέντο επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ "ξαναχτύπησε", αυτή τη φορά με τον Ζουράφσκι να δοκιμάζει την ετοιμότητα του Χαλκιά, ο οποίος επενέβη σωτήρια.

Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο σκοπός υπερίσχυσε του θεάματος με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια διατηρώντας το ισχνό του προβάδισμα. Ωστόσο λίγο πριν σφυρίξει για τελευταία φορά στο πρώτο μέρος ο Κωνσταντινέας, οι Μπακαγιόκο και Κονσεϊσάο ξόδεψαν από μία ευκαιρία για να διευρύνουν το προβάδισμα.

Φουριόζα η ΑΕΛ

Η επανάληψη βρήκε τη Λάρισα να μπαίνει δυνατά, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν είχε άλλα περιθώρια και έπρεπε να κυνηγήσει τα γκολ που θα την οδηγούσαν στη νίκη και θα τη διατηρούσαν ζωντανή στη διαιδικασία των πλέι οφ.

Ένας "κεραυνός" από το Φωτάκη μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχει την κατάληξη που θα επιθυμούσε ο Έλληνας μέσος, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

Στην... αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ

Οι χώροι που άφηνε η Λάρισα στην προσπάθειά της να πετύχει ένα τέρμα, ευνοούσαν το παιχνίδι των αντεπιθέσεων που εφάρμοζε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Σε μία από αυτές και συγκεκριμένα στο 56', ο Μουσλίμοβιτς βγήκε απέναντι από τον Βράνιτς, που στο διαγώνιο σουτ του Βόσνιου επέδειξε εκπληκτικά αντανακλαστικά παραχωρώντας κόρνερ.

Στη συνέχεια, ο Σορλέν προσπαθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων εκτελώντας απευθείας το κόρνερ, αλλά ο Βράνιτς είπε ξανά... "όχι".

Τα λεπτά κυλούσαν αντίστροφα και η ΑΕΛ δεν φαινόταν ικανή να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, παρά τις αλλαγές του Μαρίνου Ουζουνίδη που την έκαναν ακόμα πιο επιθετική. Στον αντίποδα ο Φερνάντο Σάντος ήθελε να διαφυλάξει τα κεκτημένα και για το λόγο αυτό απέσυρε τον Μπακαγιόκο, αντικαθιστώντας τον με ένα μέσο (Βιεϊρίνια) προκειμένου να ισχυροποιήσει το κέντρο του.

Κλείδωσε στο 80'

Και 10 λεπτά πριν από το τελευταία σφύριγμα στον αγώνα, ο ΠΑΟΚ με τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο "κλείδωσε" τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τους οποίους οι Θεσσαλονικείς έπιασαν τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ.

Ο Σορλέν έκανε τη συρτή μπαλιά από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Μουσλίμοβιτς και ο Πορτογάλος, που ακολουθούσε τη φάση, με ψύχραιμο κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): " Νομίζω ότι έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι ποδοσφαίρου μεταξύ δύο ομάδων που ήταν στον αγωνιστικό χώρο με μοναδικός στόχο την νίκη. Στα πρώτα 10΄ αντιμετωπίσαμε πολλές δυσκολίες με την Λάρισα να μπήκε δυνατά. Εμείς είχαμε κάποιες δυσκολίες στα μαρκαρίσματα και τους χώρους που είχαμε να καλύψουμε. Από την στιγμή που κάναμε αναπροσαρμογές που θέλαμε αρχίσαμε να καλύπτουμε του χώρους.

Κατορθώσαμε να είχαμε μία καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Βάλαμε ένα και η ομάδα μου ηρέμησε με την Λάρισα να αγχώνεται περισσότερο για να ισοφαρίσει και νομίζω ότι εμείς αρχίσαμε να εκμεταλλευτούμε τα κενά που άφησε η Λάρισα τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο που τα έδωσε όλα. Ο προπονητής της Λάρισας προσπάθησε να ανακατέψει το παιχνίδι.

Εμείς όμως ήμασταν καλά συγκεντρωμένοι έχοντας στο μυαλό μας να βγάλουμε ένα δεύτερο γκολ γιατί ξέραμε ότι αν η Λάρισα ισοφάριζε θα είχε άλλη ψυχολογία ενώ αν το κάναμε εμείς το παιχνίδι θα τελείωνε. Σκοράραμε και δεν υπήρχε πλέον γυρισμός για την ομάδα της Λάρισας. Έγινε ένα καλό παιχνίδι ποδοσφαίρου και θεωρώ ότι η νίκη μας είναι δίκαιη.

Στο πρώτο ημίχρονο ναι μεν είχαμε αρκετές προϋποθέσεις για να βάλουμε και κάποιο γκολ νωρίτερα ή να παίζαμε πιο απλά και να τελ τις φάσεις αλλά θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια και στην Λάρισα που είναι καλή ομάδα και μας δυσκόλεψε.

Έχουμε ένα μοντέλο παιχνιδιού που έχουμε δουλέψει εδώ και μήνες και φιλοσοφία που δεν πρόκειται να αλλάξει αναλόγως με κάποιο εξωτερικό παράγοντα γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να δημιουργήσουμε μία ομάδα για να πετύχει αυτά που θέλουμε στο μέλλον.

Όταν έγινε το γεγονός εγώ δεν ήμουν παρών. Πάντα στην καθιερωμένη βόλτα εγώ μένω στο ξενοδοχείο. Μετά μου ειπώθηκε τι έγινε με τον ποδοσφαιριστή τον ίδιο να ζήτησε συγνώμη. Θα πρέπει να καταλάβουμε όμως εμείς οι προπονητές και ποδοσφαιριστές την θέση που βρισκόμαστε. Μπορεί να μας βρίζουν την οικογένεια ή τα παιδιά μας αλλά έτσι είναι. Δεν πρέπει να απαντήσουμε. Όλοι είμαστε άντρες αλλά θα πρέπει να καταλάβουμε ποια είναι η θέση μας. Είμαστε δημόσια πρόσωπα και είναι μία συμπεριφορά που θα πρέπει σαφώς να περιορίσουμε. Αλλά θα πρέπει να καταλάβουν κι όλοι οι υπόλοιποι ότι οι προπονητές και ποδοσφαιριστές ότι είναι και αυτοί άνθρωποι.

Νομίζω ότι η ομάδα αγωνίστηκε καλά όχι μόνο σήμερα αλλά και στο προηγούμενο παιχνίδι έχοντας αυτοματισμούς με τον κάθε ποδοσφαιριστή να ξέρει τι πρέπει να κάνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο.Δεν θέλω να σχολιάσω πάνω σε αυτό. Όπως είχα πει και την Κυριακή χάσαμε ένα ματς δίκαια ή άδικα δεν το εξετάζουμε. Κοιτάμε μπροστά. Έχουμε άλλα τέσσερα παιχνίδια. Την μια μέρα θα σου πουν ότι είσαι ο καλύτερος και την άλλη ο χειρότερος. Την Κυριακή θα κοιτάξουμε να παρουσιαστούμε με την ίδια θέληση και αποφασιστικότητα.

Νομίζω ότι η ομάδα της Λάρισας είναι μία πολύ καλή ομάδα φθάνοντας στα πλέι οφ. Και ο προπονητής και οι παίκτες της θα τιμήσουν την φανέλα της ομάδας και την παρουσία τους στα πλέι οφ. Μπορεί τώρα να έχουν δύο ήττες αλλά μπορεί να κάνουν δύο νίκες στα δύο επόμενα παιχνίδια και να τα γυρίσουμε όλα τούμπα. Δεν υπάρχουν ξεκάθαρα φαβορί στα πλέι οφ. Όλα εξαρτώνται από μία καλή ή όχι στιγμή. Από μία άτυχη στιγμή. Υπάρχει εξάλλου λίγος χρόνος για να ξεκουραστούν οι ποδοσφαιριστές οπότε θα δούμε.Νομίζω ότι τα δύο παιχνίδια του πρωταθλήματος και αυτό ήταν διαφορετικά. Στο παιχνίδι του πρωταθλήματος η Λάρισα βολευότανε με την ισοπαλία ενώ σήμερα θέλαμε την νίκη και τα δώσαμε όλα για αυτήν

".

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής Λάρισας): " Μας ενδιέφερε πολύ να μπούμε καλά στο παιχνίδι και να προηγηθούμε στο σκορ. Το κάναμε και δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δυστυχώς αντί να προηγηθούμε εμείς δεχθήκαμε ένα γκολ και στην συνέχεια τον ΠΑΟΚ τον βόλευε η ροή του παιχνιδιού για να μας δημιουργήσει προβλήματα. Ήμασταν καλοί με την μπάλα αλλά είχαμε αρκετές αδυναμίες χωρίς την μπάλα. Ήμασταν αρκετά νευρικοί και παίρνω κι εγώ ένα μέρος της ευθύνης γιατί κάποιες σκέψεις που έκανα αποδείχθηκε ότι δεν ήταν σωστές. Δεν μπορώ να έχω παράπονα από τα παιδιά.

Δεν μπορούμε να του πιέσουμε μέσα στο σπίτι μας ακόμα περισσότερο. Φάνηκε αυτό σε 2-3 ποδοσφαιριστές και ξεχάσαμε πολύ γρήγορα ότι πετύχαμε. Μία δύο αντιδράσεις δεν ήταν σωστές και αυτό θα το συζητήσουμε μέσα στην ομάδα. Ο Σάσα δεν έχει παίξει πολλά παιχνίδι και επειδή υπάρχουν συνεχόμενα παιχνίδια για αυτό έμεινε εκτός. Με το στιλ που παίζαμε δεν μπορούσε να παίξει. Συζήτησα μαζί του πριν το παιχνίδι και το συμφωνήσαμε.

Σήμερα δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Ακόμα και πριν το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει αλλά δεχθήκαμε το γκολ. Με ομάδες σαν τον ΠΑΟΚ είναι πολύ σημαντικό να βάζεις πρώτος γκολ με τον ΠΑΟΚ να ήταν πολύ τυχερός.Για να μπαίνουν κάποια γκολ σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποια μαρκαρίσματα και αν και θα γίνουν κάποιες αλλαγές αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξουμε την ομάδα από την μια στιγμή στην ομάδα.

Υπάρχουν συζητήσεις με τους ποδοσφαιριστές για τα συμβόλαιά τους ή που ξέρουν ότι δεν θα είναι αλλά δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα. Σήμερα νομίζω ότι εγώ έκανα περισσότερα λάθη από αυτούς.

Από την στιγμή που έγιναν οι αλλαγές η ομάδα δεν βοηθήθηκε όσο θα έπρεπε για αυτό σας λέω ότι παίρνω την ευθύνη.Τα παιδιά μπήκαν με πολύ μεγάλη διάθεση αλλά μετά το γκολ ήταν φυσιολογικό να αρχίσει η νευρικότητα.

Η ομάδα δεν μπορεί να παρατάει τα παιχνίδια. Όπως είναι τα πλέι οφ αν δεν πηγαίνεις για την πρώτη θέση μετά δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για τις υπόλοιπες θέσεις. Έχει να κάνει με τις διακοπές και τα παιχνίδια δεν είναι κάτι που μας προβληματίζει.

Ο Στέφανος αποκλείστηκε γιατί είχε ένα πρόβλημα με το ισχυαλκό νεύρο.

Είχα συμφωνήσει με τον πρόεδρο και ανανέωσα για άλλα δύο χρόνια

".
Όλα τα λεφτά...

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο που άφησε τη σφραγίδα στην αναμέτρηση με μία ασίστ και ένα γκολ