ΜΑΡΟΥΣΙ

Άρης-Μαρούσι: 69-67

Χατζηβρέττας

Χάρη σε ένα τρίποντο του Χατζηβρέττα ο Άρης νίκησε με 69-67 το Μαρούσι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία φάση και στο λάθος του Γκόρντον να μην κάνει φάουλ στον Έλληνα γκαρντ, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία ομαδικά. Ο έμπειρος γκαρντ το εκμεταλλεύθηκε, ευστόχησε στο τρίποντο κι έδωσε το "ροζ φύλλο" στην ομάδα του, που στη ρεβάνς της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τη μικρή διαφορά 2 πόντων που έχει.
Το Μαρούσι είχε την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο και στα μισά του δευτέρου αλλά στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε και η αναμέτρηση μετατράπηκε σε ντέρμπι. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ματσόν πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα αλλά οι Αθηναίοι αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά με 62-67 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Οι γηπεδούχοι όμως ευστόχησαν να πάρουν δύο εύστοχα τρίποντα από τους Ρίτσαρτνσον και Χατζηβρέττα με αποτέλεσμα να κάνουν σερί 7-0 και να φτάσουν στην τελική επικράτηση, έχοντας ως πρωταγωνιστές την τριάδα των Μπετς (15 πόντοι και 11 ριμπάουντ), Κλαρκ (15 πόντοι) και Χατζηβρέττα (14 πόντοι).

Από πλευράς φιλοξενουμένων ο Χόμαν είχε 13 πόντους (αλλά και 10 ριμπάουντ) και ο Κις προσέθεσε 10, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Μαυροειδή που βοήθησε σε κρίσιμα σημεία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στο ματς, αλλά μετά από ένα αρχικό προβάδισμα του Άρη με 3-2 διαμορφωμένο από τον Άντριου Μπετς οι φιλοξενούμενοι... πάτησαν γκάζι. Ο Γκόρντον έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης με προσωπικά καλάθια και το Μαρούσι άρχισε να διευρύνει το προβάδισμα την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν πολύ άσχημες επιλογές στην επίθεση.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου ο Μπατής έκανε το 6-11 με τρίποντο και ο Καϊμακόγλου στη συνέχεια ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Αμαρουσίου στους 7 (6-13). Ο Αργυρόπουλος έδωσε μία ανάσα μειώνοντας σε 9-13 αλλά η είσοδος του Μαυροειδή έδωσε στους φιλοξενούμενους την υπεροχή για να φτάσουν στο +10 (9-19) με το τέλος του δεκαλέπτου.

H αντεπίθεση του "Αυτοκράτορα"
Η πίεση του Άρη αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο αλλά το Μαρούσι κατάφερε να αντεπεξέλθει διατηρώντας το υψηλό προβάδισμα. Κάποιες "ανάσες" από Χατζηβρέττα και Ντικούδη και ένα προσωπικό σερί 5-0 του Κλρτκ έριξαν τη διαφορά στους 5 (19-24) αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα εκτελώντας άψογα το πικ εν ρολ έφτασαν και πάλι στο +9 (19-28) με πόντους από τους Μαυροειδή και Καλάθη.

Σ' εκείνο το σημείο και με 4 λεπτά να απομένουν για την ανάπαυλα, οι παίκτες του Άρη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους με την ενίσχυση από τον πάγκο. Η άμυνα βελτιώθηκε και οδήγησε σε λάθη τους φιλοξενούμενους και με τον Κλαρκ να οδηγεί έκανε σερί 11-1. Οι Μπετς, Χατζηβρέττας και Ρίτσαρντσον έφτασαν την ομάδα στο προβάδισμα με 30-29 του ημιχρόνου την ώρα που οι "κίτρινοι" της Αθήνας είχαν κολλήσει επιθετικά.

Ντέρμπι για γερά νεύρα

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος το Μαρούσι προσπέρασε αλλά γρήγορα ο Άρης ισορρόπησε το ματς απαντώντας στα καλάθια του Χόμαν με ένα γκολ-φάουλ του Κακιούζη. Ο Μαυροειδής συνέχισε τη θετική του παρουσία και κράτησε κοντά την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 37-37 στο πεντάλεπτο.

Για τρία λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα πριν οι Μπετς και Κλαρκ δώσουν "αέρα" 4 πόντων (45-41) στην ομάδα τους. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με ένα τρίποντο και φάουλ του Κις ισοφάρισαν. Το Μαρούσι ανέκτησε την πρωτοπορία πριν ο Ντέι ισοφαρίσει σε 52-52 με την εκπνοή της περιόδου.
To λάθος του Γκόρντον και το τρίποντο του Χατζηβρέττα
Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Άρης στην τελευταία περίοδο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +6 (58-52) με δύο τρίποντα από Κλαρκ και Κακιούζη. Για ένα τρίλεπτο οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του ματς αλλά κάποια λάθη στα οποία τους οδήγησε η καλή άμυνα του Αμαρουσίου άλλαξαν τη ροή του αγώνα.

Ο Χόμαν πήρε την ομάδα του από το... χέρι και κατάφερε να την οδηγήσει σ' ένα επιμέρους 0-6 που ανέτρεψε το σκορ. Οι Πελεκάνος και Χόμαν έβαλαν τον Άρη με την πλάτη στον τοίχο κάνοντας το 62-67 2 λεπτά πριν το τέλος.

Εσπευσμένα ο Ματσόν ζήτησε τάιμ άουτ και κάπου εκεί η φόρα των φιλοξενούμενων σταμάτησε. Ο Ρίτσαρντσον σκόραρε για 3 (66-67) και το σκηνικό έδειξε να ανατρέπεται. Στα 6.7'' πριν το τέλος ο Κις χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και ο Άρης είχε την τελευταία του ευκαιρία για τη νίκη.

Ο Γκόρντον δεν είχε αντιληφθεί ότι μπορούσε να κάνει ακόμα ένα φάουλ χωρίς να στείλει τον Χατζηβρέττα στη γραμμή, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ευστόχησε σε τρίποντο 2 δέκατα πριν το τέλος και "έγραψε" το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 30-29, 52-52, 69-67

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 15 (3), Αργυρόπουλος 3 (1), Μπετς 15, Ντέι 3, Ρίτσαρντσον 6 (1), Χατζηβρέττας 14 (2), Ντικούδης 4, Μπέλσερ, Κακιούζης 9 (1), Μπάρλος

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Παπαντωνίου, Κις 10 (1), Πελεκάνος 8, Μπατής 9 (2), Χόμαν 13, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 8, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 7 (1), Γκόρντον 8

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Άρη πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ .

Ματσόν: "Η νίκη δίνει αυτοπεποίθηση"

Ο Αντρέα Ματσόν μετά το τέλος της αναμέτρησης υποστήριξε: " Πρώτα από όλα είναι πολύ όμορφο για μας που επανερχόμαστε στις υποχρεώσεις και κερδίσαμε μία ομάδα που μας είχε κερδίσει στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Όλο αυτό το διάστημα είχαμε πολλούς τραυματισμούς κάνοντας μόλις μία προπόνηση σαν ομάδα και ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο.

Δεν είχαμε εξάλλου την ευκαιρία να παίξουμε κα κάποιο φιλικό παιχνίδι για να βρεθούμε. Υπάρχουν κάποια λάθη που μπορούμε να διορθώσουμε. Τα παιδιά προσπάθησαν και έδωσαν ότι είχαν.

Είναι σημαντική οποιαδήποτε νίκη γιατί η ομάδα αποκτάει αυτοπεποίθηση. Αλλά με το σύστημα αυτών των αγώνων με την διαφορά πόντων δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί. Για αυτό και θα πρέπει να είσαι όσο πιο συγκεντρωμένος γίνεται. Για αυτό και σε ένα παιχνίδι που κρίνεται σε διαφορά πόντων δεν θα πρέπει να γίνονται κάποια σουτ ενώ χθες σε μια συζήτηση που κάναμε για κάποιους παίκτες ήταν περίεργο να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει παράταση. Για αυτό και κάποιοι παίκτες θα πρέπει να καταλάβουν ότι έγιναν κάποια λάθη

".

Στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Μπαρτζώκας σχολίασε: " Καλή χρονιά σε όλους μας. Η σεζόν ξεκίνησε στην Ελλάδα με ένα παιχνίδι που ήταν πολύ καλό. Οι προπονητές έχουν πολύ δύσκολη δουλειά για να έχουν τους παίκτες έτοιμους αυτήν την περίοδο. Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάσαμε στις λεπτομέρειες και στην τελευταία μας επίθεση ο κ. Μπραζάουσκας έδωσε επιθετικό φάουλ στον Κις. Σημαντικό ρόλο παίζει η πρόκριση και όχι η νίκη σήμερα. Θα κοιτάξουμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας ώστε να χτυπήσουμε την πρόκριση στην Αθήνα".

Για το τελευταίο καλάθι του Χατζηβρέττα που έδωσε την νίκη στον Άρη είπε: " Ο Χατζηβρέττας με την εμπειρία του έβαλε το τελευταίο σουτ. Ίσως για μας να είναι καλύτερα για να μπούμε πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι".

Για την λογική της ομάδας του είπε: " Θέλαμε να κερδίσουμε και με όσους πόντους μπορούσαμε. Είναι σειρά δύο παιχνιδιών. Δεν έχει σημασία το τι έγινε σήμερα αλλά το τι θα γίνει την Παρασκευή. Όπως και να έχει όμως Άρης και Μαρούσι φτιάχνονται για όλη την χρονιά και όχι για δύο παιχνίδια.

Ο Άρης είχε πάντως επιμονή και χτύπησε το ματς έχοντας παίκτες με μεγάλη εμπειρία και καλούνται να διαχειριστούν την πίεση του κόσμου και της φανέλας για να βρεθούν στην Ευρωλίγκα. Είμαστε και εμείς μία καλή ομάδα και αξίζουμε την πρόκριση

".

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (1-2)
2' Δίποντο Άρης Μπετς (3-2)
3' Δίποντο Μαρούσι Κένταλ (3-4)
3' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (3-6)
4' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (3-8)
4' Δίποντο Άρης Μπετς (5-8)
8' Τρίποντο Μαρούσι Μπατής (6-11)
8' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Η τραγική εικόνα του Άρη στα πρώτα λεπτά αναγκάζει τον Ματσόν να καλέσει τάιμ άουτ
9' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (6-13)
9' Τρίποντο Άρης Αργυρόπουλος (9-13)
10' Δίποντο Μαρούσι Κις (9-15)
10' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (9-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου 9-17
Πολύ καλύτερο το Μαρούσι, με δυνατή άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση. Ο Άρης δεν έχει βρει τα πατήματά του και στην επίθεση κάνει διαρκώς άσχημες επιλογές
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μαρούσι Πελεκάνος (9-19)
13' Καλάθι και φάουλ Άρης Χατζηβρέττας (12-19)
Ανάσα από τον Έλληνα γκαρντ που "σπάει" το σερί 0-6 του Αμαρουσίου
13' Τρίποντο Μαρούσι Μπατής (12-22)
14' Δίποντο Άρης Ντικούδης (14-22)
15' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (14-24)
15' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (17-24)
16' Δίποντο Άρης Κλαρκ (19-24)
16' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μπαρτζώκας (19-24)
Στους 5 πέφτει η διαφορά μετά από ένα σερί 5-0 από τον Κλαρκ
16' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (19-26)
16' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (19-28)
17' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας (22-28)
17' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (25-28)
19' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (27-29)
19' Δύο βολές Άρης Μπετς (29-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 30-29
Ο Άρης ανέκαμψε και κατάφερε να φτάσει στο προβάδισμα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Μπετς (32-29)
21' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (32-31)
22' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Χόμαν (32-34)
23' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (34-34)
23' Καλάθι και φάουλ Άρης Κακιούζης (37-34)
24' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (37-37)
25' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (38-39)
25' Δίποντο Άρης Μπετς (40-39)
25' Δίποντο Μαρούσι Γκόρντον (40-41)
26' Δίποντο Άρης Μπετς (43-41)
27' Δίποντο Άρης Κλαρκ (45-41)
27' Τρίποντο Μαρούσι (45-45)
27' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (47-45)
28' Δύο βολές Μαρούσι Μαυροειδής (47-47)
29' Δίποντο Μαρούσι Μπατής (47-49)
29' Δίποντο Άρης Ντικούδης (49-49)
30' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Πελεκάνος (50-52)
30' Δίποντο Άρης Ντέι (52-52)
30' Λήξη 3ης περιόδου 52-52
Μεγάλο ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν ξέφυγε κάποια ομάδα στο σκορ
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (55-52)
32' Τρίποντο Άρης Κακιούζης (58-52)
32' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (58-55)
32' Δίποντο Άρης Ντικούδης (60-55)
33' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (60-57)
34' Δίποντο Άρης Κλαρκ (62-57)
35' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (62-59)
36' Δίποντο Μαρούσι Κις (62-61)
36' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
36' Δίποντο Μαρούσι Κις (62-63)
37' Φάουλ Άρης Κλαρκ (4ο)
37' Δίποντο Μαρούσι Πελεκάνος (62-65)
38' Δίποντο Μαρούσι Χόμαν (62-67)
38' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Ακόμα ένα τάιμ άουτ από τον Ματσόν που βλέπει την ομάδα του να χάνει τον έλεγχο
39' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (66-67)
40' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας (69-67)
40' Λήξη αγώνα 69-67
Το τρίποντο του Νίκου Χατζηβρέττα 2 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη έδωσαν τη νίκη στον Άρη και μαζί το προβάδισμα για την πρόκριση