ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ζευγάρωσε τις νίκες η ΑΕΛ

New Image

Μεγάλη νίκη με 75-62 επί της Ολύμπιας, πήρε η ΑΕΛ, στο τοπικό ντέρμπι της Λάρισας, κάνοντας το "2 στα 2" φέτος

Οι "βυσσινί" ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα τους Κλιμαβίτσιους και Τιγκ, ενώ πήραν πολύτιμες λύσεις και από τους Κολώκα, Κις και Τσέρανιτς. Όσον αφορά στην Ολύμπια, ο Κουμπούρας, ήταν μακράν ο καλύτερος, ενώ ο Τσιάρας, παρά τους 13 πόντους του δεν ήταν καλός και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί έντονες παρατηρήσεις από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
Έχοντας τον Κουμπούρα σε μεγάλη μέρα, η Ολύμπια, απάντησε στο αρχικό 4-0 της ΑΕΛ και προηγήθηκε με 5-7. Από εκεί και πέρα, ο Κλιμαβίτσιους, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε τους "βυσσινί" στο προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι τους 5 πόντους (19-14), με καλάθι του Τσέρανιτς, ο οποίος έδωσε αρκετές λύσεις μέσα στη ρακέτα. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, η ομάδα του Μπαρτζώκα, έκανε την αντεπίθεσή της. Με σερί 0-6, από τους Τσιάρα, Κούρτοβιτς και Μπατή, πέρασε με 19-21 και παρά το γεγονός ότι ο Κυριακόπουλος, έκανε με τρίποντο το 22-21, ο Κουμπούρας με ένα εκπληκτικό τρίποντο στη λήξη, από τα 9 μέτρα, διαμόρφωσε το 22-24, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα της δευτέρης περιόδου, άνηκε στην Ολύμπια, που για πρώτη φορά στο παιχνίδι πέρασε με 22-28 και 24-30 στη συνέχεια. Το δεύτερο πεντάλεπτο, όμως, οδήγησε στην αφύπνιση της ΑΕΛ. Με τον Κλιμαβίτσιους, να παίρνει και πάλι πρωτοβουλίες και τους Τιγκ και Παπαχρήστο να σκοράρουν, η ομάδα του Πιλαφίδη ανέκτησε το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε ως το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Κις ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στους 6 (36-30) και ο Κούρτοβιτς, απάντησε με τον ίδιο τρόπο, διαμορφώνοντας το 36-33 του ημιχρόνου.

Παρά το γεγονός ότι η Ολύμπια, προσπέρασε στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, η ΑΕΛ, ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία και σε αυτήν την περίοδο. Το 36-38 που έξανε ο Μπατής, έγινε 46-40, χάρη στα τρίποντα του Τιγκ, που πήρε πρωτοβουλίες για να οδηγήσει την ομάδα του σε ακόμα ένα προβάδισμα 6 πόντων. Όπως και τις προηγούμενες φορές, όμως, έτσι και σε αυτή την περίπτωση, η Ολύμπια, μείωσε σε 49-47 κι έτσι τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, διατήρησε η ΑΕΛ που φάνηκε πιο ψύχραιμη στην τελευταία περίοδο. Από την αρχή δεν έχασε το προβάδισμα κι όταν 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Κούρτοβιτς, μείωσε στον πόντο (58-57), οι "βυσσινί", απάντησαν με σερί 7-0 που για πρώτη φορά στο παιχνίδι, τους έδωσε διαφορά 8 πόντων (65-57) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Παρά την προσπάθεια των τυπικά φιλοξενουμένων, η ΑΕΛ διατήρησε και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμα για να λήξει το ματς με σκορ 75-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 36-33, 49-47, 75-62

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Πιλαφίδης): Κυριακόπουλος 7 (1), Κις 8 (2), Παπανικολόπουλος 6, Παπαχρήστος 8 (2), Τιγκ 14 (2), Παπανικολάου, Κολώκας 9 (1), Κλιμαβίτσιους 14 (1), Καραβανάς 1, Τσέρανιτς 8

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Κούρτοβιτς 13 (3), Μπέλσερ 3 (1), Κουμπούρας 17 (2), Λέισι, Αγκέλοφ 8 (1), Τσιάρας 13 (2), Γιαννουλάκος, Μπατής 8 (1), Αριγκμπάμπου, Γκάιτον

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής των νικητών, Κώστας Πιλαφίδης, υποστήριξε: " Είχαμε προβλήματα με ασθένειες και δεν κάναμε προπόνηση πλήρεις όλη την εβδομάδα. Ωστόσο, θέλω να συγχαρώ τα παιδιά γιατί πέτυχαν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια ομάδα σκληρή και οργανωμένη με στόχους στο παιχνίδι της".

Από την πλευρά του, προπονητής της Ολύμπιας, Γιώργος Μπαρτζώκας, δήλωσε: " Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Θέλω να συγχαρώ την ΑΕΛ, γιατί μας προβλημάτισε πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα με τον τρόπο που έπαιξε. Εμάς μας στοίχισαν η κούραση και οι τραυματισμοί. Όπως ξέρετε η ομάδα παίζει σχεδόν από την αρχή της χρονιάς δυο παιχνίδια κάθε εβδομάδα. Και αυτό μας έχει προκαλέσει ασθένειες, κούραση και τραυματισμούς".

Ο Γιώργος Τσιάρας από την πλευρά του, επισήμανε: " Μας προβληματίζει που δεν κερδίσαμε κανένα από τα δυο παιχνίδια την ΑΕΛ. Αυτό σημαίνει για μας πιο σκληρή δουλειά, ωστόσο έχουμε βρει ρυθμό, το έχουμε αποδείξει και στον δεύτερο γύρο θα δείξουμε καλύτερο πρόσωπο".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (2-0)
2' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (4-0)
2' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (4-2)
3' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (5-4)
3' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (5-7)
Μπροστά για πρώτη φορά η Ολύμπια, με τον Κουμπούρα να είναι ο μόνός παίκτης που σκοράρει
4' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (8-7)
4' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (10-7)
Απαντάει με σερί 5-0 η ΑΕΛ
6' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (13-8)
7' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (13-10)
8' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (15-12)
8' Δύο βολές ΑΕΛ Τιγκ (17-12)
8' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (17-14)
8' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (19-14)
8' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (13-12)
9' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (19-16)
10' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (19-18)
10' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (19-21)
Μπροστά και πάλι η Ολύμπια
10' Τρίποντο ΑΕΛ Κυριακόπουλος (22-21)
10' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (22-24)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-24
Το εκπληκτικό τρίποντο του Κουμπούρα, από τα 9 μέτρα με τη λήξη του χρόνου, δίνει στην Ολύμπια το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (22-28)
14' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (24-28)
14' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (24-30)
15' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (26-30)
16' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (28-30)
17' Τρίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (31-30)
Μετά από την πρώητ περίοδο, η ΑΕΛ, περνάει και πάλι μπροστά
17' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Μπαρτζώκας
17' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (33-30)
20' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (36-30)
20' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (36-33)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-33
Ντέρμπι στη Λάρισα, με την ΑΕΛ, να έχει προβάδισμα με 3 πόντους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (36-36)
22' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (36-38)
22' Δίποντο ΑΕΛ Κυριακόπουλος (38-38)
23' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (41-38)
23' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (41-40)
25' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (46-40)
27' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (46-42)
30' Τρίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (49-43)
30' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (49-46)
30' Λήξη 3ης περιόδου 49-47
Μεγάλο ντέρμπι στη Νεάπολη, με τις δύο ομάδες να υπόσχονται δραματικό φινάλε στο παιχνίδι
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (51-47)
32' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αγκέλοφ (51-49)
Βήματα κάνει ο Βούλγαρος, δεν σφυρίζονται και ευστοχεί
32' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (53-49)
33' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (53-51)
34' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπέλσερ (53-54)
34' Τρίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (56-54)
35' Δίποντο ΑΕΛ Κις (58-54)
37' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κούρτοβιτς (58-57)
37' Δύο βολές ΑΕΛ Κολώκας (60-57)
38' Δύο βολές ΑΕΛ Παπαχρήστος (62-57)
38' Τρίποντο ΑΕΛ Κολώκας (65-57)
Καθοριστικό προβάδισμα 8 πόντων για την ΑΕΛ
39' Δύο βολές ΑΕΛ Κολώκας (67-57)
39' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (67-60)
39' Δύο βολές ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (69-60)
39' Δίποντο ΑΕΛ Κολώκας (71-60)
40' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (75-62)
40' Λήξη αγώνα 75-62
Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ, που επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος στο τοπικό ντέρμπι της Λάρισας