LA LIGA

Από 4 γκολ Ιγκουαΐν και Ετο'ο

ιγκουαΐν

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πέτυχε και τα 4 γκολ στην νίκη της Ρεάλ με 4-3 επί της Μάλαγα, άλλα τόσα από Ετο'ο στο 6-0 της Μπάρτσα επί της Βαγιαδολίδ (vds)

Η νίκη της Ρεάλ χαρακτηρίζεται σπουδαία λόγω της εξέλιξης της αναμέτρησης και κυρίως διότι η "βασίλισσα" από το 44' αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σέρχιο Ράμος.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6' με τον Ελισέου και δύο λεπτά μετά απάντησε ο Ιγκουαΐν. Αυτό όμως ο Αργεντικός επιθετικός το έκανε άλλες τρεις φορές, αφού η Μάλαγα πήρε το προβάδισμα στο 18' με τον Μπάχα και στο 70' με το πέναλτι του Απόνιο, ενώ ο Ιγκουαΐν ισοφάρισε αρχικά στο 37' με πέναλτι και στο 71' με εξαιρετικό σουτ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως εντυπωσίασε τον νέο ομοσπονδιακό τεχνικό της Αργεντινής, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, ενώ συμπλήρωσε το καρέ των γκολ του στο 78' λυτρώντας την Ρεάλ με νέα εκτέλεση πέναλτι, μόνο που αυτήν την φορά σκόραρε στην επαφορά μετά την απόκρουση του Αρνάου.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Καναβάρο, Χάιντσε, Μαρσέλο, Γκούτι, Γκάγκο, Σνάιντερ (46' Σαλγκάδο), Φαν Ντερ Φααρτ (82' Ντιαρά), Ντρέντε (72' Σαβιόλα), Ιγκουαΐν.
ΜΑΛΑΓΑ: Αρνάου, Γκάμεζ, Ροζάριο, Γουέλιγκτον, Γκαγέχα, Μιγκέλ Άνχελ (81' Φερνάντο), Απόνιο, Ελισέου (61' Νάτσο), Ντούντα, Μπάχα, Αντριάν (81' Άλμπερτ Λούκε).

Σε ένα ημίχρονο ο Καμερουνέζος

Η διαφορά του Σάμουελ Ετο'ο με τον Ιγκουαΐν είναι πως ο Καμερουνέζος δεν σκόραρε με πέναλτι, κάτι το οποίο έκανε... μιάμιση φορά ο Αργεντινός, ενώ έβαλε όλα τα γκολ μέσα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπαρτσελόνα κέρδιζε με 4-0 από το πρώτο μέρος με τον Ετο'ο να είναι ο μοναδικός σκόρερ της αναμέρησης μέχρι τότε και συγκεκριμένα αυτά τα τέσσερα γκολ τα πέτυχε μέσα σε 33 λεπτά. Το πρώτο στο 12', το δεύτερο στο 30' το τρίτο στο 42' και το τέταρτο στο 44', ενώ στην επανάληψη σκόραραν και οι Γκούντιονσεν, Ανρί.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Μάρκες (67' Κάσερες), Πικέ, Πουγιόλ, Γιάγια Τουρέ, Τσάβι, Γκούντιονσεν (71' Κεϊτά), Μέσι, Ανρί, Ετο'ο (74' Χλεμπ).
ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ασένιο, Πέδρο Λόπεζ, Νάνο, Γκαρσία Κάλβο, Μάρκος, Αλβάρο Ρούμπιο, Μεντουντζανίν (46' Αγκουΐρε), Βίβαρ Ντοράδο, Πέδρο Λεόν (46' Κανόμπιο), Σέσμα (84' Εσκουδέρο), Γκοϊτόμ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα 4-3 (8', 37' πεν., 71' και 78' Ιγκουαΐν / 6' Ελισέου, 18' Μπάχα, 70' Απόνιο)
Μπαρτσελόνα - Βαγιαδολίδ 6-0 (12', 30', 42' και 44' Ετο'ο, 71' Γκούντιονσεν, 83' Ανρί)