ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Κολοσσός-Πανελλήνιος: 77-90

Πίνοκ

Με 30 πόντους του εκπληκτικού Άντονι Γκράντι, ο Πανελλήνιος πέρασε και από τη Ρόδο με 77-90

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανελλήνιος είχε το προβάδισμα και προσπαθούσε να το διατηρήσει, κάτι που κατάφερε μέχρι και την ανάπαυλα, όταν η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-39. Επί της ουσίας, όμως, ο Κολοσσός Ρόδου δεν επέτρεψε στον Πανελλήνιος να ξεφύγει στο σκορ και με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο να πετυχαίνει 10 πόντους στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά.
Από την άλλη, οι ολυμπιονίκες είχαν πρωταγωνιστή για ακόμη ένα παιχνίδι τον Άντονι Γκράντι, ο οποίος όσο περνάει ο καιρός γίνεται ακόμη πιο ισχυρός... ηγέτης μέσα στην ομάδα, ενώ σημαντικές βοήθειες πήρε τόσο από τον Μίλαν Ντόζετ, όσο και από τον Μαμαντού Εντζάι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Διαμαντόπουλος πήρε πάνω του αρκετές προσπάθειες και ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει, αλλά και να προηγηθεί με έναν πόντο (49-48). Σε εκείνο το σημείο, ο Γκράντι πήρε το όπλο του και άρχισε να "πυροβολεί" ακόμη περισσότερο και ο Πανελλήνιος πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Η τρίτη περίοδος έληξε με τονΚολοσσός Ρόδου-Πανελλήνιος: 77-90Πανελλήνιο να προηγείται με 59-63 και φαινόταν πως η εμπειρία των παικτών του Καλαφατάκη ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα. Όπως κι έγινε, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ολυμπιονίκες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και σιγά-σιγά ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά για να φτάσουν στη νίκη με 77-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-39, 59-63, 77-90

Κολοσσός Ρόδου (Αλεξανδρής): Στίνσον 13, Ασημακόπουλος 7 (1), Πίνοκ 14 (2), Γιοσίποβιτς 14 (1), Τσέσκοβιτς 1, Παναγιωταράκος, Διαμαντόπουλος 15 (3), Κουνουνης 1, Τζιγκάνοβιτς 3, Τόντιτς 4, Τσαμάτος 5.

Πανελλήνιος (Καλαφατάκης): Σιμς 10, Αργυρόπουλος, Καλαϊτζίδης 6 (1), Καράμπουλας 4, Σακελλαρίου 11 (1), Γκράντι 30 (5), Πέτρουλας 2, Ντόζετ 7 (1), Σκλάβος 3 (1), Εντζάι 14, Μπάντερ, Παπαϊωακείμ 3.

Αλεξανδρής: "Χάσαμε τον προσανατολισμό μας"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Βαγγέλης Αλεξανδρής τόνισε: "Πριν την έναρξη του πρωταθλήματος είχα πει ότι ο Πανελλήνιος θα είναι η έκπληξη του πρωταθλήματος. Εχει πλούσιο ρόστερ, έμπειρους παίκτες και έμπειρο προπονητή. Θα δικαιωθώ στο τέλος. Χρειαζόμασταν τη νίκη για να ανακάμψουμε βαθμολογικά, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Είχαμε ως στόχο τη μία νίκη στους τρεις πρώτους αγώνες, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ακόμα έχει δρόμο το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο για την παρουσία του, δεν θέλω να σχολιάσω τη διαιτησία. Δεν το συνηθίζω.

Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα, όμως δεν μπορώ να κρίνω σήμερα την ομάδα, με τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν μετά από τα γεγονότα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Χάσαμε τον προσανατολισμό μας. Προηγηθήκαμε ένα πόντο, είχαμε τη δυνατότητα να νικήσουμε, αλλά κάποια γεγονότα μας στέρησαν αυτή τη δυνατότητα"

Καλαφατάκης: "Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό"

"Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ξέραμε ότι ο Κολοσσός προέρχεται από δύο ήττες και είχε πίεση για να κερδίσει. Αυτό μάλλον ήταν λάθος κατά τη γνώμη μου, διότι το πρωτάθλημα βρίσκεται ακόμα στην αρχή και έχει μέλλον μπροστά του.

Ο Κολοσσός έχει χρόνο μπροστά του. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό κι εγώ το έζησα και στον Μακεδονικό και στο Ηράκλειο. Ήταν νευρικό ματς, ο Κολοσσός τα έδωσε όλα. Εμείς επιβάλλαμε το ρυθμό μας, πήραμε τα ριμπάουντ και νικήσαμε δίκαια. Δεν μας λέει τίποτα η νίκη, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι. Στόχος μας είναι να κάνουμε κάτι μεγάλο"

.

Ασημακόπουλος: "Το θέατρο είναι... μόδα"

Από τη μεριά του ο Αντώνης Ασημακόπουλος υπογράμμισε: "Μπορούμε να νικήσουμε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια στη Ρόδο. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερο σχόλιο για το σφύριγμα του διαιτητή και τον καταλογισμό παράβασης για θέατρο. Απλά οι διαιτητές πρέπει να ξεχωρίζουν πότε υπάρχει θέατρο και πότε υπάρχει λόγος να πέφτει κάποιος κάτω.

Στη φάση που μου καταλογίστηκε θέατρο, μπλέχτηκαν τα πόδια μου με τον Σιμς και έπεσα κάτω. Φαίνεται και στο βίντεο. Το θέατρο είναι μόδα, αλλά θα περάσει. Όπως πέρασε η μόδα με τα επιθετικά φάουλ, που τα σφύριζαν κάποτε συνεχώς οι διαιτητές"

Τέλος ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης σχολίασε: "Γνωρίζαμε ότι θα έχουμε δύσκολο έργο. Ήρθαμε να παίξουμε αυτό που μπορούμε και να ελέγξουμε το ρυθμό. Δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα. Εύχομαι στον Κολοσσό να μείνει στην Α1, το αξίζει".