ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΟΣΦΠ-Θρασύβουλος 3-1

Νούνιες, Κωνσταντίνου

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Θρασύβουλου στο "Καραϊσκάκη" και θα συναντήσει τον Άρη στον τελικό του Κυπέλλου

Πλέον, η ομάδα του Χοσέ Σεγκούρα ετοιμάζεται για δύο "τελικούς", καταρχήν με τον Ηρακλή την ερχόμενη Κυριακή στο φαληρικό γήπεδο όπου έχει την ευκαιρία με νίκη να κατακτήσει το 11ο πρωτάθλημα τα τελευταία 12 χρόνια, και στις 17 Μαΐου κόντρα στον Άρη στο "Καυταντζόγλειο" όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας.
Το ίδιο ζευγάρι είχε μάλιστα κάνει την εμφάνισή του στον τελικό του 2005 στο "Παμπελοποννησιακό Στάδιο", με τους Πειραιώτες να έχουν τότε αυτοί στον πάγκο τους τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και να επικρατούν με 3-0, κατακτώντας εκείνη τη σεζόν το νταμπλ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, όλα τα... λεφτά ήταν τα πρώτα 21 λεπτά, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν τρία γκολ και χάθηκε ένα πέναλτι!

Ο Θρασύβουλος είχε την ευκαιρία να δώσει έξτρα ενδιαφέρον στη ρεβάνς του "Καραϊσκάκη", όμως ο Ρόκας σημάδεψε στο 4' το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη, με τους Πειραιώτες να "τιμωρούν" τους αντιπάλους τους στη συνέχεια, πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε επτά λεπτά, με τους Κοβάτσεβιτς, Κωνσταντίνου και Νούνιες.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 33' με τον Μανίκα, με το δεύτερο μέρος να κυλάει σε πιο... χαμηλούς ρυθμούς, καθώς η υπόθεση πρόκριση είχε κριθεί.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 10 παίκτες που δεν ήταν βασικοί στην Ξάνθη συν τον Κοβάτσεβιτς που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ματς με τον Ηρακλή στο φινάλε του πρωταθλήματος (τιμωρημένος), ενώ από την πλευρά του και ο Θρασύβουλος είχε αρκετά νέα πρόσωπα στο αρχικό του σχήμα, καθώς ακολουθεί δύσκολο ματς πρωταθλήματος για τη Β'Εθνική κόντρα στον Ιωνικό.

Παραλίγο ψυχρολουσία με το... καλημέρα

Το 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό μπορεί να έδινε την εντύπωση ότι οι Πειραιώτες θα είχαν εύκολο έργο στο "Καραϊσκάκη" απέναντι στο Θρασύβουλο, τέσσερις μάλιστα ημέρες πριν τον "τελικό του πρωταθλήματος" με τον Ηρακλή, όμως οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν είχαν την ίδια άποψη...

Η προειδοποιητική βολή από τους φιλοξενούμενους ήρθε μόλις στο 2' όταν ο Μανίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπρης έπιασε γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σηφάκη.

Η φάση αυτή όμως δεν ήταν αρκετή για να αφυπνίσει τους γηπεδούχους, που μπήκαν κάπως χαλαρά στον αγωνιστικό χώρο, και δύο λεπτά αργότερα είδαν το... χάρο με τα μάτια τους, όταν ο 17χρονος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει τη μπάλα, με τον διαιτητή Τριτσιώνη να δείχνει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ρόκας, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουντην τύχη με το μέρος τους καθώς η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σηφάκη και απομακρύνθηκε.

Ο Θρασύβουλος έχασε ουσιαστικά στην φάση αυτή, ανεπανάληπτη ευκαιρία να θέσει υπό αμφισβήτηση το ποια ομάδα θα συναντούσε στον τελικό τον Άρη, καθώς από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός "σοβαρεύτηκε" και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Χοσέ Σεγκούρα έβαλαν τη μπάλα κάτω, και με ωραίες κάθετες μπαλιές που είχαν ως αφετηρία τους δημιουργικούς μέσους (κυρίως Νούνιες και Μπελούτσι) κατάφεραν να διαλύσουν την αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων, πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε διάστημα επτά λεπτών.

Καθάρισε με δύο γκολ σε δύο λεπτά

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο 14' ο Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, ο οποίος ακολούθησε μία εκπληκτική μακρινή διαγώνια σέντρα του Νούνιες από τα αριστερά, και με μονοκόμματο σουτ με το δεξί από πολύ πλάγια θέση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βασιλείου, γράφοντας το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Ολυμπιακού δεν είχαν κοπάσει και ένα λεπτό αργότερα ήρθε και ένα δεύτερο τέρμα, με "δράστη" τον παρτενέρ του "Νταρκογκόλ" στη γραμμή κρούσης, Μιχάλη Κωνσταντίνου.

Ο Νούνιες επιχείρησε εφόρμηση κατά μέτωπο προς την αντίπαλη περιοχή, ένας παίκτης του Θρασύβουλου προσπάθησε να τον ανακόψει, με τη μπάλα όμως να "στρώνεται" στον Μιχάλη Κωνσταντίνου ο οποίος νίκησε στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο Λιαπάκη, και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Βασιλείου.

Στο 17' ο Μπελούτσι έκανε τη σέντρα, με τον Νούνιες να πιάνει την κεφαλιά και τον Βασιλείου να διώχνει σε κόρνερ, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα οι δύο παίκτες ήταν και πάλι πρωταγωνιστές με την κατάληξη της μπάλας να είναι διαφορετική...

Ο Νούνιες το τρίτο, ο Μανίκας το γκολ της τιμής

Ο Πάντος βγήκε από θέση δεξιά και έβγαλε σέντρα-λουκούμι για τον προωθημένο στα αντίπαλα καρέ Νούνιες, με τον Αργεντινό μέσο να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, να γράφει το 3-0, και να κάνει τον κλασικό πανηγυρισμό με τα χέρια υψωμένα προς τον ουρανό.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το 5ο λεπτό και μετά, ήρθε στο 26', με τον Βασιλείου να αποκρούει σωτήρια δυνατό σουτ του Λεντέσμα έξω από την περιοχή, ενώ στο 33' ήρθε η "απάντηση" από την ομάδα του Σάκη Τσιώλη.

Ο Κατσίκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μανίκας "κατέβασε" εξαιρετικά τη μπάλα στρώνοντάς την ταυτόχρονα μπροστά του, και με ψύχραιμο πλασέ με το δεξί την έστειλε στην δεξιά γωνία του εξερχόμενου Σηφάκη.

Το γκολ αυτό πάντως δεν άλλαξε το μοτίβο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και να απειλούν δύο ακόμη φορές μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο 38' ο Μπελούτσι παραλίγο να πανηγυρίσει το γκολ του... αγώνα, αλλά το εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε υποχρέωσε τον Βασιλείου να εκτιναχθεί εντυπωσιακά και να διώξει με υπερένταση, ενώ στο 45' ο γκολκίπερ του Θρασύβουλου αντέδρασε θετικά σε δυνατό σουτ του Νούνιες έξω από την περιοχή.

Πέρα από το προβάδισμα των δύο τερμάτων, η καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος αποτυπώθηκε και στη στατιστική της αναμέτρησης, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 15-3 υπέρ των γηπεδούχων, και τον Σηφάκη να μην χρειάζεται να κάνει ούτε μία απόκρουση έναντι 8 του ομολόγου του, Βασιλείου.

Κράτησε το 3-1 με... σβηστές τις μηχανές

Ο Σάκης Τσιώλης πέρασε με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τους Άλβες και Πουλάκο (αντί για τους Λιαπάκη και Μπρη), ενώ οι "ερυθρόλευκοι" από την πλευρά τους μπορεί να "κατέβασαν στροφές" κάνοντας οικονομία δυνάμεων για την Κυριακή, ωστόσο συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι.

Στο 49' το σουτ του Άλβες από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα άουτ, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Νούνιες, με τον Βασιλείου να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 56' ο Μιχάλης Κωνσταντίνου έδωσε τη θέση του στον Λούα Λούα.

Στο 62' ο γκολκίπερ του Θρασύβουλου έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Πουλάκου που πήγαινε στα δίχτυα της ομάδας του (μετά από εκτέλεση φάουλ του Νούνιες), ενώ στα επόμενα λεπτά ήταν η σειρά του Σηφάκη να... ανησυχήσει.

Στο 65' μπλόκαρε το γυριστό σουτ του Παύλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα είδε τον Χαραλαμπάκη να πιάνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Άλβες από πλάγια αριστερά και σύγχυση στα ερυθρόλευκα καρέ, η οποία όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ευκαιρίες για τέταρτο γκολ προς το τέλος

Στο 72' το "σκαφτό" που επιχείρησε ο Κοβάτσεβιτς πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βασιλείου, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" κυνήγησαν με μεγαλύτερο πάθος το τέταρτο γκολ για να δώσουν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη τους.

Στο 83' ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως το σουτ του Μενδρινού ήταν απελπιστικά άστοχο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λούα Λούα έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον Μπελούτσι, με το σουτ του Αργεντινού να καταλήγει στην αγκαλιά του Βασιλείου.

Οι δύο τελευταίες καλές στιγμές του ματς είχαν και πάλι "ερυθρόλευκο" χρώμα. Στο 87' το σουτ του Μενδρινού κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ιδιαίτερα "κεφάτος" Λούα Λούα έκανε το σουτ, υποχρεώνοντας τον Βασιλείου σε απόκρουση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Σεγκούρα): Σηφάκης, Πάντος (66' Λαμπρόπουλος) Παπαδόπουλος, Σέζαρ, Ντομί, Λεντέσμα, Μενδρινός, Μπελούτσι, Νούνιες (76' Κατσικογιάννης) Κωνσταντίνου (56' Λούα Λούα) Κοβάτσεβιτς

Θρασύβουλος (Τσιώλης): Βασιλείου, Γκάγκας, Βασιλείου, Χαραλαμπάκης, Ρόκας, Κατσίκης, Λιαπάκης (46' Άλβες) Μπελεγρίνης, Τσαγκαράκης, Μανίκας (73' Φράγκος) Μπρης (46' Πουλάκος)

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός), Τσαγκαράκης, Μπελεγρίνης, Χαραλαμπάκης, Φράγκος (Θρασύβουλος)