CHAMPIONS LEAGUE

Βιγιαρεάλ-Παναθηναϊκός: 1-1

... Για την πρόκριση! Ο ΠΑΟ που αδικήθηκε από τον διαιτητή Πλάουτς, προηγήθηκε της Βιγιαρεάλ με γκολάρα του "Καρα" και παρά την ισοφάριση (1-1) έγινε το φαβορί για πρόκριση (video)!

Την ευρωπαϊκή του αύρα έδειξε για άλλο ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός στην Ισπανία, που έσπασε την κακοδαιμονία του 10 αγώνες και ισάριθμες ήττες, κατακτώντας πανάξια την ισοπαλία από το "κίτρινο υποβρύχιο" του Πελεγκρίνι, έχοντας δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία του Αυστριακού Πλάουτς.
Με ηγέτες τους Σιμάο, Σαριέγκι, Βύντρα και Γκαλίνοβιτς το τριφύλλι απέδρασε από το Μαδριγάλ και με το γκολ, που είχε ζητήσει ο Τεν Κάτε και πέτυχε ο "τυπάρας" κρατάει την τύχη για την πρόκριση στους "8" στα χέρια του.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με πέναλτι του Ρόσι, με τον Ιταλό να κάνει πρώτα φάουλ στον Βαβζίνιακ και τον Πλάουτς να υποδεικνύει την "άσπρη" βούλα.

Ο Αυστριακός ρέφερι και ο βοηθός του δεν επέτρεψαν στο 32' στους πράσινους να πανηγυρίσουν νωρίτερα το γκολ, αφού σε φάουλ του Καραγκούνη, ο Λόπεζ φαίνεται από τον τηλεοπτικό φακό να μπλοκάρει την μπάλα μέσα από την γραμμή.

Με Βύντρα, Βαβζίνιακ και 5-4-1

Ανοικτός σε όσα έδειξε στην τελευταία προπόνηση ήταν ο Χενκ Τεν Κάτε σε ότι αφορά τις αρχικές του επιλογές. Με σύστημα 5-4-1 οι Γκούμας, Βύντρα, Σαριέγκι ήταν η τριάδα στο κέντρο της άμυνας με τους Βαβζίνιακ στο ντεμπούτο του και Νίλσον στα άκρα.

Στην μεσαία γραμμή, οι Ζιλμπέρτο Σίλβα και Σιμάο στις θέσεις τους στον άξονα, και οι Σπυρόπουλος(αριστερά) και Καραγκούνης (δεξιά) είχαν σκοπό να βγαίνουν από τα πλάγια αλλά και να δίνουν βοήθειες στον μοναδικό προωθημένο, Βαγγέλη Μάντζιο που όπως στην Βρέμη και το Μιλάνο αναμένεται να είχε δύσκολο έργο.

Στις επιλογές του πάγκου... ο Ολλανδός είχε εκτός από τους γνώριμους Σαλπιγγίδη, Ρουκάβινα, Ιβανσιτς, Γκάμπριελ, Κλέιτον, Τζόρβα και τον νεοαποκτηθέντα Ντέιβιντ, στην έκπληξη (με τους Νίνη, Μελίσση, Χριστοδουλόπουλο και Λεοντίου εκτός).

Από μια ευκαιρία...

Η εικόνα των γηπεδούχων ήταν ενδεικτική από τα πρώτα λεπτά που με "τριγωνάκια" και συνεχή κίνηση προσπαθούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς και να απειλήσουν άμεσα. Στο 6' ήταν η πρώτη τους "επίσκεψη" με τον Ανχελ Λόπεζ να κάνει την κάθετη πάσα και τον Λοριέντε από πλάγια να πλασάρει αλλά ο εξερχόμενος Κροάτης πορτιέρο του Παναθηναϊκού σταμάτησε την πορεία της μπάλας που πέρασε από κάτω από το σώμα του αλλά ο Νίλσον που ακολουθούσε την απομάκρυνε.

Οι παίκτες του Τεν Κάτε "ταρακουνήθηκαν" και μπήκαν άμεσα στο πνεύμα του ματς, παίζοντας πιο πιεστική και κλειστή άμυνα. Μάλιστα στο 14' μετά από κόρνερ του Καραγκούνη, στην πρώτη επίθεση των πράσινων ο Μάντζιος με τακουνάκι προσπάθησε να αιφνιδιάσει αλλά ο Λόπεζ μπλόκαρε σταθερά.

Εξάλεπτο "φωτιά" των γηπεδούχων

Η φάση αυτή δεν αποκλείεται να θορύβησε τους γηπεδούχους που πιέζοντας έφτασε τρία λεπτά αργότερα ο Ρόσι με φάουλ προσπάθησε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς που μπλόκαρε εύκολα. Στο 21' ο Σένα βγήκε σε θέση βολής και τετ α τετ με τον Κροάτη τερματοφύλακα με τους "πράσινους" να έχουν σταματήσει και ο Βύντρα με σπουδαίο τάκλιν απομάκρυνε σωτήρια.

Η πίεση (ενδεικτικό το 61%-39% της κατοχής για την Βιγιαρεάλ) συνεχίζονταν και μετά το φάουλ που εκτέλεσε από πλάγια ο αρχηγός των γηπεδούχων ο Εγκουρέν πρόλαβε την έξοδο του Γκαλίνοβιτς αλλά η κεφαλιά του πέρασε πλάγια άουτ.

Απείλησε ο "τυπάρας", έσωσε ο "Μάριο"

Λίγο μετά τα μισά του πρώτου μέρους (26') και οι παίκτες του Τεν Κάτε έφτασαν στην δεύτερη καλή τους ευκαιρία, όταν μετά την σέντρα του Βύντρα ο Καραγκούνης έκανε την ντρίπλα σούταρε η μπάλα κόντραρε και ο διεθνής μέσος και πάλι σούταρε με τον πορτιέρο της Βιγιαρεάλ να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Σχεδόν με το ημίωρου του ματς, τα "κίτρινα υποβρύχια" έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους για γκολ, αν και η φάση ξεκίνησε με τους "πράσινους" να διαμαρτύρονται για φάουλ του Ρόσι στον Γκούμα, με τον επιθετικό της Βιγιαρεάλ να κάνει εντυπωσιακό σπριντ και να βγαίνει σε θέση βολής αλλά ο Γκαλίνοβιτς με τα πόδια απομάκρυνε σωτήρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιμπαγάσα από καλή θέση θα σουτάρει με τους αμυντικούς του τριφυλλιού να αδρανούν και η μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ολόκληρος μέσα στο τέρμα

Στο 32' έγινε η φάση που έγινε έξαλλος ένας παίκτης που φημίζεται για την ηρεμία του ο Ζιλμπέρτο Σίλβα, ο οποίος ήταν μπροστά. Ο Καραγκούνης εκτέλεσε ένα φάουλ με φάλτσο και ο Λόπεζ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της και αναγκάστηκε να μπει ολόκληρος μέσα στο τέρμα (και όπως φάνηκε από τον τηλεοπτικό φακό) με τον βοηθό του Πλάουτς αλλά και τον Αυστρικό ρέφερι να δείχνουν να συνεχιστεί το ματς.

Στην φάση αυτή η οποία ήταν και η τελευταία του πρώτου ημιχρόνου, τόσο οι παίκτες του τριφυλλιού αλλά και ο πάγκος της ομάδας διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Αλλαγή πλάνων με Γκούμα εκτός

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολλανδό τεχνικό να κάνει μια αναγκαστική αλλαγή αφού ο Γκούμας είχε κάποιες ενοχλήσεις (ενώ είχε και κίτρινη κάρτα) έμεινε εκτός και στην θέση του μπήκε ο Γκάμπριελ. Ετσι άλλαξε και η διάταξη με τον Βαβζίνιακ να μπαίνει στο κέντρο της άμυνας, τον Σπυρόπουλο να γυρνάει στην φυσική του θέση και τον Γκάμπριελ να αλλάζει πλευρές με τον Καραγκούνη στα άκρα των χαφ.

Απειλούσαν με σουτ

Το συγκρότημα του Πελεγκρίνι όπως και στην αρχή πίεσε από τα πρώτα λεπτά πίεσε αφού ήθελε ένα γρήγορο γκολ αλλά η καλά στημένη άμυνα των "πράσινων" δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Ετσι στο 47' ο Ιμπαγάσα σούταρε αλλά με διπλή προσπάθεια ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.

Ανάλογη φάση και δέκα λεπτά μετά (57'), όταν ο Καθόρλα σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Βολίδα αλά Βρέμη από "Κάρα"

Οτι δεν μπορούσαν να πετύχουν οι γηπεδούχοι το σημείωσαν οι πράσινοι με τον Καραγκούνη να ήξερε τον τρόπο. Μ' ένα εκπληκτικό σουτ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή ο "τυπάρας" έστειλε την μπάλα στο "γάμα" του Λόπεζ και τους χιλιάδες οπαδούς του τριφυλλιού στα ουράνια με τα πανηγύρια να είναι έξαλλα σε πάγκο και αγωνιστικό χώρο για το 0-1 μέσα στο Μαδριγάλ.

Οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στα ύψη έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν τέσσερα λεπτά αργότερα (63') ο Μάντζιος μετά την πάσα του Σπυρόπουλου, πέρασε τους αμυντικούς της Βιγιαρέαλ σούταρε αλλά ο Λόπεζ με υπερένταση απομάκρυνε.

Απάντησε με πέναλτι.. ελληνικό

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν εύκολο τρόπο να μπουν μέσα στην περιοχή και να απειλήσουν ωστόσο αυτό το κατάφεραν στο 67', όταν μετά από φάουλ του Ρόσι στον Βαβζίνιακ, ο Πολωνός από το έδαφος προσπάθησε να κόψει τον Πιρές και τον ανέτρεψε. Ο Πλάουτς έδωσε το πέναλτι προκαλόντας την οργή των "πράσινων" που διαμαρτυρήθηκαν. Από τα έντεκα βήματα ο Ρόσι νίκησε τον Γκαλίνοβιτς κάνοντας το 1-1.

Μετά το 1-1 και ενώ όλοι πίστευαν ότι οι γηπεδούχοι θα ήταν πιεστικοί για να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, οι πράσινοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και οι μόνες ευκαιρίες που είχαν οι παίκτες της Βιγιαρεάλ ήταν στο 73' με την κεφαλιά "ξυράφι" του Νιχάτ αλλά και στο 87' με το σουτ του Ρόσι που πέρασε μόλις άουτ.

Πανηγύρια και διαμαρτυρίες

Με την λήξη του ματς από τον αυστριακό ρέφερι, οι πράσινοι πανηγύρισαν με τους οπαδούς τους το τελικό 1-1 την ώρα που το τεχνικό επιτελείο του τριφυλλιού διαμαρτυρήθηκε στον 4ο διαιτητή για τη διαιτησία του κ. Πλάουτς σε μιασυνέχεια των νεύρων από την σύραξη στις καθυστερήσεις με την απερίσκεπτη ενέργεια του Ανχελ Λόπεζ να σπρώξει τον Τεν Κάτε, έξω από το πλάγιο άουτ.