CHAMPIONS LEAGUE

Τσέλσι - Γιουβέντους 1-0

ντρογκμπά

Με το γκολ του Ντρογκμπά η Τσέλσι επικράτησε της Γιουβέντους στο "Στάμφορντ Μπριτζ" (1-0) και απέκτησε μικρό πλεονέκτημα πρόκρισης (videos)

Ο Γκους Χίντινγκ επέλεξε επιθετική τριάδα με Καλού, Ανελκά και Ντρογκμπά και δικαιώθηκε, κάνοντας νικηφόρο ντεμπούτο με τους "μπλε" στο Champions League, ενώ ο Κλαούντιο Ρανιέρι επέστρεψε στο γήπεδο που δούλευε ως τεχνικός της Τσέλσι για αρκετά χρόνια.
Έπειτα από 12 λεπτά αγώνα Σάλομον Καλού έκανε εξαιρετική πάσα στον Ντιντιέ Ντρογκμπά από τον άξονα και ο Ιβοριανός στράικερ γύρισε όμορφα το σώμα του και με έκανε αμέσως το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τζιανλουΐτζι Μπουφόν για το 1-0.

Πέντε μόλις λεπτά αργότερα ο Ντρογκμπά είχε εξαιρετική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς από την εκτέλεση κόρνερ του Φρανκ Λάμπαρντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά ήταν κακή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους προσπάθησε, αλλά δεν είχε την τύχη μαζί της, καθώς ο Ρανιέρι αναγκάστηκε να κάνει γρήγορα δύο αλλαγές, χάνοντας λόγω προβλημάτων τραυματισμού τους Καμορανέσι και Τιάγκο.

Στα τελευταία λεπτά μπήκε και ο Νταβίντ Τρεζεγκέ στον αγώνα, ενώ στην επανάληψη η καλύτερη στιγμή δημιουργήθηκε από τον Νικολά Ανελκά, ο οποίος έκανε μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ στο 87'.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Όμπι Μίκελ, Λάμπαρντ, Μπάλακ (81΄Μανσιέν), Καλού (72' Μαλουντά), Ανελκά, Ντρογκμπά.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μέλμπεργκ, Κιελίνι, Λεγκροτάλιε, Μολινάρο, Σισόκο (86' Τρεζεγκέ), Τιάγκο (62' Μαρκίζιο), Καμορανέσι (52' Μαρκιόνι), Νέντβεντ, Ντελ Πιέρο, Αμάουρι.

Τσέλσι - Γιουβέντους 1-0 (goal)

Τσέλσι - Γιουβέντους 1-0 (highlights)