ΓΑΛΛΙΑ

Πρόκριση για Μαρσέιγ

Σισέ

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πρόκριση επί της Μετζ στο Λιγκ Καπ Γαλλίας. Στους "8" προκρίθηκε η Οσέρ και η Νανσί

Τα πρώτα 90 λεπτά της αναμέτρησης τελείωσαν χωρίς σκορ και στην παράταση οι ομάδες ξύπνησαν. Στο 96' ο Νιάνγκ άνοιξε το σκορ αλλά στο 98' ο Εντιαγέ ισοφάρισε. Ο σούπερ σταρ των "μαρσεγιέζων" Τζιμπρίλ Σισέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο 105' αλλά η Μετζ μίλησε στο τέλος με τον Μπαλντέ, 2-2.
Στα πέναλτι οι δύο ομάδες είχαν ευστοχία πλην του Μπασόνγκ ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ και την Μαρσέιγ στην φάση των "8".

Το παιχνίδι της Οσέρ με την Νις, ήταν πραγματικά βγαλμένο από σενάριο... επιστημονικής φαντασίας. Η Οσέρ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Πεντρετί αλλά η Νις ισοφάρισε με τον Έντερσον (πεν). Και ενώ το παιχνίδι είναι στο 1-1, δύο λεπτά πριν το τέλος ο Τζομπ δίνει το προβάδισμα στη Νις.

Οι πανηγυρισμοί για την πρόκριση ξεκινάνε αλλά τα γέλια... κόβονται όταν ο Ολιές κάνει το 2-2 στο 90'! Στην παράταση η Οσέρ σοβαρεύτηκε και τελείωσε το ματσάκι με... 4 γκολάκια! Στο 104' ο Μαουλιντά, στο 110' ο Ολιές, στο 118' ο Μαουλιντά και στο 116' ο Γέλεν. Στην επόμενη φάση η Οσέρ αντιμετωπίζει την Μαρσέιγ.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, ένα πέναλτι στο 13ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Νανσί εις βάρος της Αμιάν. Σκόρερ ο Ζερκά.