Πανσερραϊκός-Λεβαδειακός 1-0

ÐÁÍÓÅÑÑÁÉÊÏÓ - ÎÁÍÈÇ<br>
PANSERAIKOS - XANTHI
Πανσερραϊκός πανηγυρικό MOTIONTEAM

Σημαντικό βήμα παραμονής έκανε ο Πανσερραϊκός που επιβλήθηκε εντός έδρας του Λεβαδειακού με 1-0 χάρις στο γκολ του Μιλένκοβιτς στο 66'

Την τρίτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη, πέτυχαν τα "λιοντάρια" του Ούγκο Μπρος στο "Δημοτικό στάδιο των Σερρών" στο ματς για την 23η αγωνιστική της Super League.
Νίκη... χρυσάφι για τους γηπεδούχους που τους έφερε ένα βαθμό πίσω από τους φιλοξενούμενους που βρίσκονται στην 14 θέση του βαθμολογικού πίνακα και που φαίνεται να μπαίνουν σε περιπέτειες.

Ο Λεβαδειακός επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι την κακή αγωνιστική του κατάσταση, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την διεξαγωγή του σημερινού παιχνιδιού μετρούσε εκτός έδρας 10 ήττες και μία ισοπαλία.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Καλλιμάνης Σιάκκας, Τάντιτς (77' Μούταβντιτς), Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Μπουλέ, Παπαζογλου, Αμπουμπακαρί (86' Βοσκόπουλος), Τσεχ (57' Γκούρτσας)

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Καψής, Τριποτσέρης, Έμεραν, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Ανδράλας (82' Λέτινεν), Πιέτσνιακ (74' Μπούσι), Κιάσσος (59' Ναπολεόνι), Ντιμπαλά

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Σερρών

Διαιτητής: Α. Κάκκος (Κέρκυρας)

Βοηθοί: Κ. Δάλλας (Ηπείρου), Δ. Τάτσης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Παπάζογλου, Αμπουμπακαρί / Ντιμπαλά, Ανδράλας, Πιέτσνιακ, Τριποτσέρης

Κόκκινες: Παπάζογλου / Ντιμπαλά

Με μια ματιά
"Ο θάνατός σου, η ζωή μου"... Κάπως έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο "Δημοτικό Στάδιο Σερρών" μεταξύ Πανσερραϊκού και Λεβαδειακού για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Κι αυτό διότι το αποτέλεσμα της έκρινε πολλά όσον αφορά την προσπάθεια που καταβάλλουν οι δύο σύλλογοι για παραμονή στην κατηγορία. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι με νίκη πλησίαζαν στο μείον 1 τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήθελαν βαθμό ή βαθμούς προκειμένου να αποσπαστούν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και να αποκτήσουν σημαντικό πλεονέκτημα στην υπόθεση σωτηρία.

Υπό εξαιρετικές καιρικές συνθήκες, παρά την πρωινή χιονόπτωση στις Σέρρες, ξεκίνησε ο αγώνας, με τον αγωνιστικό χώρο να βρίσκεται επίσης σε άψογη κατάσταση.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν επεφύλασσαν σπουδαίες συγκινήσεις με τον Πανσερραϊκό ωστόσο να δείχνει περισσότερο κινητικός και τον Λεβαδειακό να επιθυμεί να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήρθε με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών και τον Αουρέλιο να επιχειρεί ένα καλό σουτ. Ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, περνώντας λίγο έξω απο την εστία του Μπλάζιτς.

Τα "λιοντάρια" του Μπρος διατηρούσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ειδικότερα στη μεσαία γραμμή, ωστόσο τα λεπτά κυλούσαν χωρίς τη σπουδαία φάση.

Από το 20' και μετά οι Βοιωτοί ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Κηπουρού, με τον Λεονάρντο στο 23'. Όμως η κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) που αντίκρισε ο Πατρίκ Ντιμπαλά στο 34' για χτύπημα εκτός φάσης στον Σιάκκα, άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα, καθώς η ομάδα του έπρεπε να αγωνιστεί για τα 11' εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους αλλά και ακόμα 45' στην επανάληψη με παίκτη λιγότερο.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Πανσερραϊκό που στο 38' απείλησε με τον Αμπουμπακαρί να τρυπώνει ξανά στην άμυνα του Λεβαδειακού, να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Καλλιμάνη αλλά τον Μπλάζιτς ενστικτωδώς να απομακρύνει σε κόρνερ.

Το ημίχρονο βάδιζε προς τη λήξη του με τις δύο τελευταίες φάσεις να ανήκουν στον Λεβαδειακό. Ο Λεονάρντο στο 41' προσπάθησε με σουτ να νικήσει τον Κηπουρό, ο οποίος ωστόσο ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κιάσσος εξαπέλυσε ακόμα ένα σουτ το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Χωρίς αλλαγές από τους δύο τεχνικούς ξεκίνησε η επανάληψη στην αναμέτρηση στις Σέρρες. Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα διατηρούσε την πρωτοβουλία χωρίς ωστόσο να δημιουργεί ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπλάζιτς.

Ο Μπουλέ στο 56' ξόδεψε μία καλή ευκαιρία προκειμένου να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του καθώς το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Βοιωτών.

Ο αγώνας στη συνέχεια πήρε περίεργη τροπή... Ο Πανσερραϊκός έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Παπάζογλου (2η κίτρινη) στο 63', αλλά τρία λεπτά αργότερα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του προωθημένου Μιλένκοβιτς ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα στο γκολ του Μιλένκοβιτς με τον Ναπολεόνι να επιχειρεί το σουτ από τα αριστερά, αλλά προτού η μπάλα καταλήξει στο βάθος της εστίας του εξουδετερωμένου Κηπουρού, ο Αουρέλιο την απομάκρυνε.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα ο Πανσερραϊκός δε δυσκολεύτηκε να διατρηρήσει το υπέρ του 1-0 μέχρι τη λήξη του αγώνα, ενώ μάλιστα είχε και την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Τάντιτς όμως να μη βρίσκει στόχο.

Συνέντευξη Τύπου
Πανσερραϊκός (Oύγκο Μπρος): " Παλέψαμε και τα καταφέραμε. Η σημερινή μας νίκη ήταν πολύ σημαντική. Η ομάδα έπαιζε κάτω από μεγάλη πίεση, κάτω από μεγάλο στρες και αυτό μας εμπόδισε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν άσχημο και είχαμε δυο - τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά ο ρυθμός του παιχνιδιού μας ήταν αργός. Στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε και τα καταφέραμε. Με αυτή τη νίκη κάναμε μία καλή "εγχείρηση". Πλέον έχουμε 21 βαθμούς και η σωτηρία είναι δυνατόν να επιτευχθεί"

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): " Οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να αναπνεύσουν βαθμολογικά. Δυστυχώς για μας ο Πανσερραϊκός τα κατάφερε. Κάναμε φάσεις για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε, αν και αξίζαμε κάτι παραπάνω. Από μια στημένη φάση που υπήρχε έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης μας κόστισε και είναι κρίμα για τους παίκτες μου. Έχουμε πλεονέκτημα για την παραμονή γιατί κι ένας βαθμός διαφορά είναι πολύ σημαντικός σ’ αυτή τη φάση, αλλά και η εμφάνιση που κάναμε μου αφήνει την εντύπωση για καλύτερη συνέχεια.".
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Μιλένκοβιτς που έδωσε νίκη... χρυσάφι στον Πανσερραϊκό όσον αφορά την υπόθεση παραμονής στη Super League
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την ενέργεια του Ντιμπαλά να χτυπήσει εκτός φάσης τον Σιάκκα
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λεβαδειακός
(Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Καψής, Τριποτσέρης, Έμεραν, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Πιέτσνιακ, Κιάσσος, Ντιμπαλά
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανσερραϊκός
(Ούγκο Μπρος): Κηπουρός, Καλλιμάνης Σιάκκας, Τάντιτς, Αουρέλιο, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Μπουλέ, Παπαζογλου, Αμπουμπακάρι, Τσεχ
1' Έναρξη αγώνα
Με μερικά λεπά καθυστέρηση ξεκίνησε η αναμέτρηση
5' Σχόλιο
Αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο
10' Σουτ Πανσερραϊκός Αουρέλιο
Καλό σουτ του Αουρέλιο, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μπλάζιτς
20' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Παπάζογλου
20' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ντιμπαλά
25' Κεφαλιά Πανσερραϊκός Αμπουμπακαρί
Κεφαλιά του Αμπουμπακαρί, ο Μπλάζιτς απομακρύνει
25' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ανδράλας
34' Κόκκινη κάρτα Λεβαδειακός Ντιμπαλά
Κόκκινη για τον Ντιμπαλά για χτύπημα εκτός φάσης στον Σιάκκα.
38' Ευκαιρία Πανσερραϊκός Αμπουμπακαρί
Σέντρα από τον Καλλιμάνη, ο Αμπουμπακαρί πήρε την κεφαλιά, ο Μπλάζιτς ενστικτωδώς απομακρύνει σε κόρνερ
41' Σουτ Λεβαδειακός Λεονάρντο
Σουτ του Λεονάρντο, ο Κηπουρός έδιωξε σε κόρνερ
42' Σουτ Λεβαδειακός Κιάσσος
Σουτ του Κιάσσου, η μπάλα δίπλα από την εστία του Κηπουρού
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Αμπουμπακαρί
55' Σχόλιο
Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπλάζιτς
56' Σουτ Πανσερραϊκός Μπούλε
Ο Αουρέλιο έκανε τη σέντρα για τον Μπούλε, ο άσος του Πανσερραϊκού επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπλάζιτς
57' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Γκούρτσας στη θέση του Τσεχ
59' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Ναπολεόνι στη θέση του Κιάσσου
63' Κόκκινη κάρτα Πανσερραϊκός Παπάζογλου
Δεύτερη κίτρινη για τον Παπάζογλου
66' Γκολ Πανσερραϊκός Μιλέκνοβιτς
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλένκοβιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στις Σέρρες
69' Ευκαιρία Λεβαδειακός Ναπολεόνι
Ο Ναπολεόνι έκανε το σουτ από τα αριστερά, η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίχτυα αλλά ο Αουρέλιο απομάκρυνε προτού αυτή καταλήξει στο βάθος της εστίας
70' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Πιέτσνιακ
74' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μπούσι στη θέση του Πιέτσνιακ
76' Ευκαιρία Πανσερραϊκός Τάντιτς
Λάθος των παικτών του Λεβαδειακού, ο Τάντιτς επιχείρησε το σουτ, ο Μπλάζιτς απομάκρυνε. Στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε ξανά στον Τάντιτς αλλά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πετύχει το 2-0
77' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Μούταβντιτς στη θέση του Τάντιτς
82' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Λέτινεν στη θέση του Ανδράλα
86' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Βοσκόπουλος στη θέση του Αμπουμπακαρί
90' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Τριποτσέρης