ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-3

λαππας μιλκοβιτς

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα στο κλειστό του Μετς, που σημαδεύτηκε από 15λεπτη διακοπή στο 3ο σετ λόγω ρίψης μπουκαλιών, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού (vids)

Το ντέρμπι "αιωνίων" είχε απ' όλα, καθώς από το εξαιρετικό θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες, υπήρξαν και δυσάρεστα γεγονότα, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να εκσφενδονίζουν μπουκάλια με νερό εναντίον των παικτών του Ολυμπιακού, γεγονός που οδήγησε σε προσωρινή διακοπή τον αγώνα κατά τη διάρκεια του 3ου σετ.
Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε σε κακή μέρα τον Ιβάν Μίλκοβιτς, ωστόσο οι ακραίοι του, Καλντέιρα και Κούναρι, αλλά και ο Τζούριτς αποδείχθηκαν υπερπολύτιμοι για τους "ερυθρόλευκους".

Από την άλλη, ο Λίμπερμαν Αγκάμες βρισκόταν σε πολύ καλό βράδυ για τους γηπεδούχους, όπως και ο Σωτήρης Πανταλέων, κάτι που δεν ίσχυε για τον Κώστα Χριστοφιδέλη στον πρώτο του αγώνα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, που πήγε προηγούμενος με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, κυρίως χάρη στην αδυναμία της "πράσινης" υποδοχής απέναντι στο κυματιστό σέρβις του Καλντέιρα. Ο μοναδικός που έδινε λύσεις από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο "συνήθης ύποπτος" Λίμπερμαν Αγκάμες, ενώ όσον αφορά στους "ερυθρόλευκους", το μπλοκ τους λειτουργούσε εξαιρετικά.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, μειώνοντας σε 8-7 χάρη σε δικά του καλά μπλοκ, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 9-9 μετά από απανωτά λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Ιβάν Μίλκοβιτς είχε πολλές λανθασμένες επιλογές σε κρίσιμες φάσεις, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με συνέπεια μετά από ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Αγκάμες, ο Παναθηναϊκός να πάρει προβάδισμα με 12-11.

Οι "πράσινοι" έφτασαν στο +2 (15-13) όταν με τη βοήθεια του φιλέ ο Ηλίας Λάππας κέρδισε έναν άσο, αλλά τρία συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να βρεθεί μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του σετ, με διαρκείς εναλλαγές στην πρωτοπορία στο σκορ, αλλά τελικά δύο εξαιρετικά σέρβις του Όλι Κούναρι (που πήρε τρεις άσους στο 1ο σετ) έδωσαν το σετ στους "ερυθρόλευκους" με 29-27.

Παρά το ψυχολογικό αβαντάζ από την κατάκτηση του 1ου σετ, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο, με τους "πράσινους" να παίρνουν ένα γρήγορο προβάδισμα με 4-1, κυρίως χάρη στα καλά σέρβις του Λάππα, αναγκάζοντας τον Κρίστιανσον να ζητήσει τάιμ άουτ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να... πυροβολούν κι έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 8-3.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με τον Τίσερ να... εκτελεί από τη θέση του σέρβις μείωσαν σε 10-8, αλλά η ομάδα του Στέλιου Καζάζη ξέφυγε και πάλι στο σκορ, φτάνοντας με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Καλντέιρα, ο οποίος με μία επίθεση, έναν άσο και μία καλή άμυνα ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι (16-15).

Ο Αγκάμες ζήλεψε τη δόξα του Βραζιλιάνου ακραίου και με ένα πανέξυπνο πλασέ, αλλά κι ένα εντυπωσιακό μονό μπλοκ στον Μίλκοβιτς έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν στο +3 (20-17). Το σετ έμελλε όμως να εξελιχθεί σε ντέρμπι, καθώς οι "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν σε 22-22, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλντέιρα, αφού ο Μίλκοβιτς είχε σιγήσει.

Η ψυχή του αρχηγού, Σωτήρη Πανταλέοντα, που σταμάτησε με μπλοκ τον Καλντέιρα, αλλά και η ευφυία του πασαδόρου, Πάβελ Ζαγκούμνι, που πέρασε εξαιρετικά την μπάλα στο τερέν του Ολυμπιακού, απέφεραν τους δύο τελευταίους πόντους του σετ για τον Παναθηναϊκό, που ισοφάρισε σε 1-1 κατακτώντας το με 25-23.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένα άσχημο περιστατικό, καθώς από την εξέδρα εκτοξεύθηκε ένα μπουκάλι νερό προς τον Ανδρέα Ανδρεάδη, ενώ βρισκόταν στη θέση του σέρβις. Τελικά το επεισόδιο έληξε χωρίς περαιτέρω προβλήματα, καθώς ο παίκτης του Ολυμπιακού (ως γνήσιος επαγγελματίας) δεν ανταπέδωσε και δεν προκάλεσε τους "πράσινους" οπαδούς.

Ο Παναθηναϊκός απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έμεινε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6), με τον Ιβάν Μίλκοβιτς απο πλευράς "ερυθρολεύκων" να εξακολουθεί να πραγματοποιεί μέτριο παιχνίδι. Εκτός του Σέρβου διαγώνιου, σε κακή μέρα βρισκόταν και ο Δημήτρης Τζούριτς, ο οποίος είχε πολλές άστοχες επιλογές στην επίθεση. Ωστόσο από ένα δικό του μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12, αλλά ένα άστοχο σέρβις του Κούναρι έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Εκεί δημιουργήθηκε νέο επεισόδιο, καθώς από την εξέδρα εκτοξεύθηκαν άλλα τρία μπουκάλια με νερό, που είχαν στόχο τους αναπληρωματικούς των "ερυθρολεύκων", με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ελαφρά ο Παύλος Κουζούνης. Η αντίδραση από πλευράς Ολυμπιακού υπήρξε άμεση, με τους παίκτες και το τεχνικό τιμ να απομακρύνονται από τον πάγκο και να απειλούν με αποχώρηση από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Άντερς Κρίστιανσον κινήθηκε προς τη φυσούνα, όπου προτού εισέλθει δέχθηκε ένα ακόμα μπουκάλι με νερό.

Από τα μεγάφωνα ανακοινώθηκε πως οι διαιτητές αποφάσισαν πως σε περίπτωση παρόμοιου γεγονότος στη συνέχεια του παιχνιδιού, η αναμέτρηση θα διακοπεί οριστικά εις βάρος των γηπεδούχων. Τελικά ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά μετά από 15λεπτη διακοπή, με τους "πράσινους" να εξακολουθούν να κρατούν το προβάδισμα μέχρι το 22-21.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, μία επίθεση του Μίλκοβιτς κι ένα λάθος του Αγκάμες έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-22. Τελικά το σετ κατέληξε σε "ερυθρόλευκα" χέρια, αφού δύο λάθος επιθέσεις από Πανταλέοντα και Αγκάμες διαμόρφωσαν το 27-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, αλλά τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα... ισχνό +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Οι λανθασμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων αύξησαν τη διαφορά για την ομάδα του Στέλιου Καζάζη, καθώς το σκορ έφτασε στο 15-11, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε το "τριφύλλι" μπροστά με 16-12.

Το κακό σερί χτυπημάτων από τον Μίλκοβιτς συνεχίστηκε και μετά, με συνέπεια οι "πράσινοι" να πάρουν μία απόσταση ασφαλείας με 18-12, την οποία όμως δεν διατήρησαν, αφού ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-17, αναγκάζοντας τον Καζάζη να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αφυπνίστηκαν και ανέκτησαν αμέσως ένα +5 (22-17), για να φτάσουν τελικά εύκολα στο 25-18, που τους χάρισε το τέταρτο σετ.

Το ντέρμπι "αιωνίων" έμελλε να κριθεί στο τάι μπρέικ, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και με το σπρώξιμο της εξέδρας προηγήθηκε με 6-3, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς έφερε το παιχνίδι στα ίσα (6-6), ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-7 υπέρ των περσινών πρωταθλητών.

Μάλιστα οι "ερυθρόλευκοι" πήγαν στο +2 (11-9) με τον Τζούριτς να "μιλάει" στα κρίσιμα σημεία και να διατηρεί τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Μίλκοβιτς οδήγησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο match ball (14-12) και ένας άσος του Τίσερ χάρισε το σετ και τη νίκη στην ομάδα του με 15-12.

Τα σετ: 27-29, 25-23, 25-27, 25-18, 12-15

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Ζαγκούμνι 4 (2 μπλοκ), Αγκάμες 36 (29/52 επ., 6 μπλοκ), Λάππας 8 (6/9 επ., 47% υπ. - 16% άριστες), Σμαραγδής 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 71% υπ. - 58% άριστες), Ψάρρας

Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Κούναρι 12 (7/25 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 79% υπ. - 51% άριστες), Τίσερ 5 (3 άσοι), Ανδρεάδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (11/17 επ., 2 μπλοκ), Μίλκοβιτς 24 (23/51 επ.), Καλντέιρα 22 (20/32 επ., 60% υπ. - 56% άριστες) / Στεφάνου (λ, 83% υπ. - 66% άριστες), Σουλτανόπουλος, Αγγελόπουλος