ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 0-1

daniel_2009_2_22_21_21_9

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Τρίπολη με γκολ του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς στο 85ο λεπτό

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο μία ευκαιρία (το γκολ) καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα σε αντίθεση με τους παίκτες των γηπεδούχων που είχαν την υπεροχή αλλά δεν κατάφεραν (κυρίως στο β' μέρος) να νικήσουν τον εκπληκτικό Σεμπαστιάν Σάχα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης (60΄ Εστέβες), Λαζαρίδης (+90΄ Ρόκας), Μαρσελάο, Κανακούδης, Νταμόντε (46΄ Λαδάκης), Καρντόσο, Ντε Σόουζα, Ζαϊρί, Φιλομένο, Καούνος

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Κουτρομάνος, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Χετεμάι, Σκόκο (79΄ Ταχτσίδης), Τζεμπούρ (+90΄ Γεωργέας), Παυλής (60΄ Μπλάνκο)

Κίτρινες: Φυτανίδης, Μαρσελάο - Σκόκο, Χετεμάι, Αλβες

Με μια ματιά
Άλλαξε ο Μανωλιός...

Οι τραυματισμοί, το επερχόμενο παιχνίδι με την Ξάνθη “ανάγκασαν” τον Ντούσαν Μπάγεβιτς σε ενδεκάδα ανάγκης και σύστημα 4-5-1! Ο Σάχα κάθισε κάτω από τα δοκάρια με τον Άλβες στα αριστερά της άμυνας, τον Κουτρομάνο δεξιά και τους Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλο στο κέντρο. Στην μεσαία γραμμή ο Πελετιέρι ήταν το καθαρόαιμο αμυντικό χαφ με τους Ενσαλίβα, Χετεμάι λίγο πιο μπροστά. Στα άκρα από την δεξιά πλευρά αγωνίστηκε ο Παυλής, στα αριστερά ο Σκόκο και μοναδικός προωθημένος ο Τζεμπούρ.

Ο πρώην κιτρινόμαυρος Νίκος Κωστένογλου παρέταξε τον Αστέρα με 4-4-2 εκμεταλλευόμενος τη δύναμη στα άκρα που έχει η ομάδα του. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αναστασόπουλος με τους Λαζαρίδη, Μαρσελάο, Φυτανίδη και Κανακούδη στην άμυνα. Στην μεσαία γραμμή ήταν οι Νταμόντε, Καρδόσο, Φλάβιο και Ζαϊρί με τους Φιλομένο, Καούνο να αποτελούν την επιθετική αιχμή.

...και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς

Οι αλλαγές του “Ντούσκο” δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού η Ένωση εμφάνισε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο. Πολλές λάθος μεταβιβάσεις με πρωταγωνιστή τον Παυλή, χαώδεις αποστάσεις στις γραμμές και μηδενική επιθετική φαντασία. Αυτή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ με τους παίκτες να συνεχίζουν τις χαμηλές πτήσεις.

Ο Σκόκο ήταν ο άνθρωπος που έπαιρνε τις περισσότερες πρωτοβουλίες αλλά για μία ακόμη φορά ήταν ακίνδυνος στη γραμμή. Ενσαλίβα και Χετεμάι δεν μπορούσαν να οργανώσουν το παιχνίδι των φιλοξενούμενων και ο Τζεμπούρ που αναγκαστικά γύρναγε πολύ πίσω για να πάρει μπάλα να έχει επίσης λάθος επιλογές. Τα άκρα του δικεφάλου ήταν απενεργοποιημένα με τον Παυλή να βοηθά περισσότερο την ανάπτυξη του Αστέρα με τις λάθος πάσες παρά της δίκης του ομάδας.

Φτωχό ημίχρονο

Ο Αστέρας που έχει παίκτες για να κάνει τη ζημιά είχε τον έλεγχο τους αγώνα από τα πρώτα λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσεις τις αντίστοιχες ευκαιρίες. Ο Ζαϊρί ταλαιπώρησε αρκετά τον Κουτρομάνο από τα αριστερά αλλά οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις κούρσες του. Σε αυτό έβαλαν... το χεράκι τους και οι Αλεξόπουλος, Μαϊστόροβιτς που ήταν παντού και διόρθωναν αρκετά λάθη των συμπαικτών τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό από φάσεις με τον Αστέρα να είναι αυτός που δημιουργήσει τις δύο μοναδικές του πρώτου σαρανταπενταλέπτου. Στο 8ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Παυλή προς τα πίσω, ο Καούνος γίνεται κάτοχος της μπάλας, όμως ο Αλεξόπουλος τον προλαβαίνει προτού βγει τετ-α-τετ με τον Σάχα.

Η επόμενη αξιόλογη φάση έγινε στο 39' (!) όταν ο Παυλής έκανε ακόμα ένα λάθος, ο Φιλομένο πήρε τη μπάλα έδωσε στον Καρδόσο αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

Ίδιο σκηνικό... με άλλα πρόσωπα

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του αλλά το μόνο που τελικά έγινε ήταν να βελτιωθεί η κακή εικόνα σε μέτρια. Ο Σκόκο πέρασε στη φυσική του θέση, ο Μπλάνκο μπήκε δίπλα στον Τζεμπούρ και η ΑΕΚ επέστρεψε στο αγαπημένο της 4-3-1-2.

Η Ένωση ανέβασε ελάχιστα την απόδοσή της αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ούτε για τον προπονητή της αλλά ούτε και για τον κόσμο της. Φαινόταν πως υπήρχε διάθεση για κάτι καλύτερο επιθετικά αλλά τα προβλήματα ανάπτυξης παρέμεναν.

Ο Αστέρας που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις κλασικές ευκαιρίες, όταν στο δεύτερο κατάφερε να βρεθεί απέναντι από τον Σάχα ο Αργεντινός είχε την απάντηση. Στο 48΄ σταμάτησε το "φιλόδοξο" σουτ του Καούνου, ενώ στο 63΄ απομάκρυνε το πλασέ του Ζαϊρι μέσα από την περιοχή. Στο 78΄ ο Αργεντινός τερματοφύλακας ήταν και πάλι σωστά τοποθετημένος για να εξουδετερώσει την προβολή του Φιλομένο, μέσα από τη μικρή περιοχή, κρατώντας -τελικά- το "μηδέν" ίσως στη χειρότερη εμφάνιση της Ενωσης στη φετινή περίοδο.

Συνήθεια που έγινε λατρεία

Ο πορτιέρο της Ένωσης κατέβασε ρολά με εκπληκτικές επεμβάσεις και έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να φτάσει με το 0-0 μέχρι το αγαπημένο της τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Ενσαλίβα εκτέλεσε φάουλ και ο αρχηγός Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά πραγματοποίησε το 0-1, στη μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο ματς!
Συνέντευξη Τύπου
Νίκος Κωστένογλου" Θεωρώ, ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν πήραμε αυτό που μας άξιζε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή εικόνα, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και από μια στημένη φάση η ΑΕΚ μπόρεσε να προηγηθεί. Η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου από τους οποίους δεν έχω κανένα παράπονο. Συνεχίζουμε και κοιτάμε τον επόμενο αντίπαλο και μένουμε προσηλωμένοι στον στόχο μας. Στο ποδόσφαιρο μπορεί να κερδίσει μια ομάδα από μία και μόνο στημένη φάση. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια τους. Αμυντικά σταθήκαμε μια χαρά και αυτό φαίνεται από το ότι η ΑΕΚ δεν μας απείλησε".

Ντούσαν Μπάγεβιτς: " Μπορεί να μην κάναμε ποιοτικό παιχνίδι, όμως είχαμε θέληση και πάθος ύστερα από ένα κακό παιχνίδι που κάναμε στη Ξάνθη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, οι κινήσεις μας στο γήπεδο ήταν λανθασμένες και ο Αστέρας μάς πίεσε. Όμως, και τις δυο φορές που μας απείλησε ήταν από λάθη δικά μας. Νομίζω ότι αυτή η νίκη είναι σπουδαία για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, αφού ακολουθεί η ρεβάνς Κυπέλλου της Τετάρτης με την Ξάνθη".
Όλα τα λεφτά...
Ορισμένες ενέργειες του Ζαϊρί και ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή εικόνα της ΑΕΚ για ένα ακόμα παιχνίδι.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
8' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Λάθος γύρισμα του Παυλή προς τα πίσω, ο Καούνος γίνεται κάτοχος της μπάλας, όμως ο Αλεξόπουλος τον προλαβαίνει προτού βγει τετ-α-τετ με τον Σάχα
9' Σουτ ΑΕΚ Ενσαλίβα
Δυνατό σουτ του Ενσαλίβα, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία
22' Σχόλιο
Κυρίαρχος στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο Αστέρας, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει πρόβλημα ανάπτυξης
26' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Σκόκο
36' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φυτανίδης
39' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καρδόσο
Πάσα του Φιλομένο στον Καρδόσο, ο οποίος δοκιμάζει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαδάκης στη θέση του Νταμόντε
48' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Αναταραχή στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Καούνος γίνεται αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ του από κοντά αποκρούεται από τον Σάχα
54' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Χετεμάι
60' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μπλάνκο στη θέση του Παυλή
63' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Επέλαση του Ζαϊρί από αριστερά, βγαίνει απέναντι στον Σάχα, προσπαθεί να τον "κρεμάσει", αλλά ο Αργεντινός διώχνει σωτήρια
69' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Εστέβες στη θέση του Φυτανίδη
72' Κεφαλιά ΑΕΚ Αλεξόπουλος
Εκτέλεση κόρνερ του Σκόκο από δεξιά, ο Αλεξόπουλος παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
78' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Σέντρα του Ζαϊρί από αριστερά, ο Φιλομένο στο πρώτο δοκάρι δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
79' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ταχτσίδης στη θέση του Σκόκο
84' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Άλβες
85' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
86' Γκολ ΑΕΚ Μαϊστόροβιτς
Εκτέλεση φάουλ από τον Ενσαλίβα, ο Μαϊστόροβιτς ψηλότερα απ' όλους παίρνει την κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Αναστασόπουλου, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα
90' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Διαγώνιο σουτ του Ζαϊρί, ο Σάχα μπλοκάρει εύκολα
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γεωργέας στη θέση του Τζεμπούρ
90' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης