PREMIER LEAGUE

Λύτρωση στο 91' για Μάντσεστερ

μπούλαρντ

Λίβερπουλ, Άρσεναλ και Τσέλσι συνέχισαν με νίκες, όπως και η Μάντσεστερ Γ. με Βίντιτς στο 91' (vds)

Οι "κόκκινοι" δυσκολεύτηκαν αρκετά, καθώς έπρεπε να έρθει το 69' για να ανοίξουν το σκορ με τον Τσάμπι Αλόνσο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους τους δέκα λεπτά αργότερα με τον Γιόσι Μπεναγιούν.
Ο Ρόκε Σαντα Κρουζ μείωσε για τα "ρόδα" στο 83', αλλά ο Στίβεν Τζέραρντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του Ράφα Μπενίτεθ διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 στο 95'.

Η Τσέλσι παρέμεινε έναν βαθμό πίσω την Λίβερπουλ με την επικράτησή τους με 2-0 στο "Ρίμποκ" επί της Μπόλτον χάρη στα τέρματα των Ανελκά και Ντέκο (εκπληκτικό γυριστό σουτ), ενώ ο Εμάνουελ Αντεμπαγιόρ χάρισε την νίκη στην Άρσεναλ με 1-0 επί της Γουΐγκαν στο "Έμιρεϊτς".

Στο "Ολντ Τράφορντ" η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε αφάνταστα, αλλά έκαμψε την αντίσταση της Σάντερλαντ με αρκετή δόση τύχης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάρικ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό, εν συνεχεία στην ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού και... στρώθηκε στον Νεμάνια Βίντιτς που προ κενής εστίας την έστειλε στα δίχτυα.

Super Owen, "σοκ" για Νιούκαστλ

Ο Μάικλ Όουεν θύμισε τον παλιό καλό καιρό πετυχαίνοντας δύο τέρματα για την Νιούκαστλ στο 8' και το 24', αλλά δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του να πάρει την νίκη κόντρα στην Στόουκ στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ".

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 60' με τον Σιντιμπέ και κατόρθωσαν να αποσπάσουν την ισοπαλία με τον Αμπντουλαγέ Φαγέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

"Εφιάλτης" για Μίντλεσμπρο

Η Μίντλεσμπρο ήταν περισσότερο άτυχη από την Νιούκαστλ, καθώς προηγήθηκε της Χαλ εκτός έδρας με τον Σανλί Τουντσάι στο 79', αλλά... κατάφερε να χάσει (2-1 )χάρη σε αυτογκόλ του Τέρνμπολ στο 82' και πέναλτι του Κινγκ στο 85'.

Ισοπαλία στο "Κράβεν Κότατζ"

Φούλαμ και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Κράβεν Κότατζ", έτσι οι Λονδρέζοι παρέμειναν αήττητοι για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι "πολίτες" κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 6' με την κεφαλιά Μπέντζαμιν Μβαρουβάρι από την σέντρα του Πάμπλο Ζαμπαλέτα, ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Τζίμι Μπούλαρντ στο 27' με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην σεζόν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Φούλαμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (27' Μπούλαρντ / 6' Μβαρουβάρι)
Άρσεναλ - Γουΐγκαν 1-0 (16' Αντεμπαγιόρ)
Μπλάκμπερν - Λίβερπουλ 1-3 (86' Σάντα Κρουζ / 69' Τσάμπι Αλόνσο, 79' Μπεναγιούν, 95' Τζέραρντ)
Μπόλτον - Τσέλσι 0-2 (9' Ανελκά, 21' Ντέκο)
Χαλ - Μίντλεσμπρο 2-1 (82' αυτ. Τέρνμπολ, 85' πεν. Κινγκ / 79' Τουντσάι)
Νιούκαστλ - Στόουκ 2-2 (8' και 24' 'Όουεν / 60' Σιντιμπέ, 91' Φαγέ)
Μάντσεστερ Γιουν. - Σάντερλαντ 1-0 (91' Βίντιτς)