ΑΕΛ

Ατρόμητος-ΑΕΛ 2-1

πανηγυρικό

Με δημιουργό τον Φαβάλι και εκτελεστές τους Αναστασάκο και Μπαζίνσκι ο Ατρόμητος κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήραν μία μεγάλη νίκη που τους επιτρέπει να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΛ μετά την ήττα στο Καραϊσκάκη έχασε με το ίδιο σκορ και στο Περιστέρι με τους βυσσινί να μπαίνουν σε… περιπέτειες.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Φαβάλι (86΄ Τάτος), Σαρμιέντο, Περόνε (81΄ Καλαντζής), Αναστασάκος, Μπρίτο (71΄ Σφακιανάκης)

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιέρα, Νταμπίζας, Ζέσους, Φλάβιο, Βελάσκο (68΄ Τουάμα), Πούρι (56΄ Κάσας), Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Ρομέου, Κατσιαρός, Μετίν

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Κίτρινες: Μπαζίνσκι - Κατσιαρός, Βελάσκο, Μελίσσης, Νταμπίζας
Κόκκινες: +90΄ Ολιβέιρα (2η κίτρινη)
Με μια ματιά
Οι Περιστεριώτες αν και δεν είχαν τον Γιώργο Δώνη στον πάγκο (παρακολούθησε τον αγώνα από τα μπουθ λόγω τιμωρίας) ήθελαν να συνεχίσουν τις καλές εμφανίσεις και συγχρόνως να ξεκινήσουν ένα μικρό σερι στην έδρα τους καθώς η αναμέτρηση με την ΑΕΛ ήταν το πρώτο από 2 σερί εντός παιχνίδια. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη με τις αρκετές μεταγραφές ήθελε να επανέλθει στις νίκες μετά την ήττα στο Καραϊσκάκη.

Το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ατρόμητο αλλά ο ρυθμός δεν ήταν καλός. Οι γηπεδούχοι έδειξαν απόν τα πρώτα λεπτά πως ήθελαν να είναι αυτοί που θα είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά εκτός από την φάση του 7ου λεπτού με το σουτ του Μελισσά μέσα από την περιοχή δεν είχαν να επιδείξουν κάτι παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι είχαν την διάθεση αλλά είχαν και πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας με αποτέλεσμα η κατοχή να μην αποφέρει καρπούς λόγω των πολλών λανθασμένων μεταβιβάσεων. Παρά τα προβλήματα του Ατρομήτου οι γηπεδούχοι στεκόντουσαν καλύτερα από την ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν ανύπαρκτη, χωρίς επιθετικές πρωτοβουλίες και αρκετά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία η οποία δεν ενέπνεε σιγουριά.

Ο Ατρόμητος βελτίωνε την εικόνα του στο γήπεδο όσο περνούσε η ώρα αλλά οι βαθιές μπαλιές για Αναστασάκο και Περόνε δεν ήταν ο ιδανικός τρόπος για να την δημιουργία κλασικών ευκαιριών μπροστά από την εστία του Βιέρα. Όταν όμως οι γηπεδούχοι έβαλαν την μπάλα στο χορτάρι ήρθε και το πρώτο ρήγμα στην άμυνα της ΑΕΛ.

Στο 29ο λεπτό ο Φαβάλι μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα για τον Αναστασάκο αλλά ο Βελάσκο πρόλαβε τον επιθετικό των γηπεδούχων λίγο πριν σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία των φιλοξενουμένων.

Ο Ατρόμητος είχε ανεβάσει για τα καλά την απόδοσή του έχοντας περιορίσει την ΑΕΛ σε καθαρά παθητικό ρόλο. Το 1-0 βάση της εικόνας των δύο ομάδων ήταν θέμα χρόνου και στο 39’ ο Αναστασάκος πέτυχε το 7ο φετινό του τέρμα βάζοντας σε θέση οδηγού τους Περιστεριώτες. Ο Φαβάλι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νάστος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Αναστασάκος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως έχουν επαναπαυθεί στο 1-0 και τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ να μπαίνουν πολύ πιο αποφασισμένοι. Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη κατάφεραν να κερδίσουν τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, πήραν τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή αλλά πριν εδραιώσουν την υπεροχή τους δέχθηκαν το 2-0 από μία στημένη μπάλα.

Στο 63ο λεπτό ο Φαβάλι εκτέλεσε το φάουλ που έμοιαζε με κόρνερ λόγω θέσης και π προωθημένος Μπαζίνσκι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ και μετά από «μονομαχία» με τους αντίπαλους αμυντικού έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ την ώρα μάλιστα που είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους αλλά δεν παρέδωσαν τα όπλα. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στην πρώτη της ευκαιρία ο Μιχαηλίδης στάθηκε απέναντί της και κράτησε το «0» για την ομάδα του στο 69’, όταν ο Ζεσούς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή. Το γεγονός πως στην συγκεκριμένη φάση η ΑΕΛ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ σε συνδυασμό με το ότι δέχθηκε το γκολ σε χρονικό σημείο που ήταν καλύτερη έκοψε την φόρα με την οποία είχαν μπει οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη. Το μόνο που κατάφεραν οι "βυσσινί" ήταν να μειώσουν στο 88ο λεπτό με τον Νταμπίζα να κερδίζει τους πάντες στον αέρα και να διαμμορφώνει το τελικό 2-1.
Συνέντευξη Τύπου
Μαρίνος Ουζουνίδης " Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ κακοί, δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Επιτρέψαμε στον Ατρόμητο να είναι καλύτερος από εμάς και αν δημιουργήσει ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Στο β ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο, μπήκαμε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι κι ενώ πιέζαμε για να ισοφαρίσουμε, από ακόμη μία στημένη φάση ο Ατρόμητος έκανε το 2-0. Παρόλα αυτά στο τέλος έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια από τους παίκτες, αλλά αυτό δεν φτάνει. Πρέπει κι άλλοι παράγοντες που συμμετέχουν στον αγώνα να βοηθούν να γίνει καλό παιχνίδι. Ο Ατρόμητος έχει μια καλή ομάδα με καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμως, θεωρώ ότι ο διαιτητής άφησε πολύ στις φάσεις να κυλήσει το παιχνίδι υπέρ του. Ειδικά ο διαιτητής και ο πρώτος βοηθός ήταν απίστευτοι σήμερα. Κάθε ματς που περνάει κι εμείς δεν παίρνουμε βαθμούς η κατάσταση γίνεται δυσκολότερη. Καταλαβαίνετε ότι το παιχνίδι με τον Ηρακλή είναι πολύ σημαντικό. Πρέπει να προετοιμαστούμε για να κερδίσουμε, γιατί αλλιώς τα πράγματα θα γίνουν ακόμη πιο δύσκολα".

Εισιτήρια: 2.391 – Εισπράξεις: 24.450
Όλα τα λεφτά...
Ο φορμαρισμένος Αναστασάκος πέτυχε το 7ο τέρμα του και οδηγεί το Ατρόμητο μακριά από τις τελευταίες θέσεις. Μαζί του και ο Φαβάλι από τον οποίο ξεκίνησαν τα δύο σημερινά γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την πολύ κακή εικόνα της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΛ
Μαρίνος Ουζουνίδης: Βιέρα, Νταμπίζας, Ζέσους, Φλάβιο, Βελάσκο, Πούρι, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Ρομέου, Κατσιαρός, Μετίν
Η 11άδα των γηπεδούχων Ατρόμητος
Μάκης Αγγελίνας: Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Φαβάλι, Σαρμιέντο, Περόνε, Αναστασάκος, Μπρίτο
1' Έναρξη αγώνα
7' Σουτ Ατρόμητος Μελισσάς
Ο Μελλισάς έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από τα δοκάρια του Βιέρα.
16' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ολιβέιρα
16' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Κατσιαρός
18' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Βελάσκο
20' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό και φάσεις η αναμέτρηση, με πολλές λάθος επιλογές στις μεταβιβάσεις.
28' Σουτ Ατρόμητος Αναστασάκος
Ο Αναστασάκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το μονοκόμματο σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
29' Ευκαιρία Ατρόμητος Φαβάλι
Πολύ ωραία ατομική ενέργεια και γύρισμα του Φαβάλι από τα δεξιά αλλά ο Βελάσκο έδιωξε προ του Αναστασάκου που ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
39' Γκολ Ατρόμητος Αναστασάκος
Ο Φαβάλι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νάστος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Αναστασάκος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κεφαλιά ΑΕΛ Μετίν
Ο Μετίν πήρα την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
53' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Μελίσσης
56' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Κάσας στη θέση του Πούρι
60' Σουτ ΑΕΛ Ρομέου
Ο Ρομέου επιχείρησε το φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μιχαηλίδη.
63' Γκολ Ατρόμητος Μπαζίνσκι
Αναταραχή στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ μετά από κόρνερ του Φαβάλι με τον Μπαζίνσκι να δίνει την μάχη και τελικά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.
65' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Νταμπίζας
68' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Φαβάλι
69' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ
Ο Τουάμα στη θέση του Βελάσκο
69' Σουτ ΑΕΛ Ζεσούς
Ο Ζεσούς έκανε το σουτ αλλά ο Μιχαηλίδης κράτησε το "0" για την ομάδα του.
70' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Μπαζίνσκι
71' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Σφακιανάκης στη θέση του Μπρίτο
85' Δοκάρι Ατρόμητος Μπαζίνσκι
Ο Φαβάλι εκτέλεσε το κόρνερ αλλά η δυνατή κεφαλιά του Μπαζίνσκι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
88' Γκολ ΑΕΛ Νταμπίζας
Ο Νταμπίζας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1.
90' Κόκκινη κάρτα Ατρόμητος Ολιβέιρα