ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Τρίτος ο Βολικάκης στο Έρφουρτ

βολικακης

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Χρήστος Βολικάκης στο κέιριν, στο γκραν πρι του Έρφουρτ

Ο Έλληνας αθλητής έμεινε πίσω από τον 5ο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας (2004), τον Μαλαισιανό, Ζόσια Έντζι και τον Αυστραλό, Σέιν Κέλι. Τέταρτος ήταν ο Ολυμπιονίκης της Αθήνας, Ράιαν Μπέιλι, πέμπτος ο Μίκαελ Ζαϊντεμπέκερ και έκτος ο Κάρστεν Μπέργκεμαν.
Ο 20χρονος πρωταθλητής στέφθηκε νικητής στη δεύτερη προκριματική σειρά, παίρνοντας απευθείας την πρόκριση για τις επόμενες φάσεις, ενώ στον τελικό αν και ξεκίνησε πολύ αργά το σπριντ κατάφερε να φτάσει μέχρι την τρίτη θέση, έχοντας πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από τους αντιπάλους του στο τέλος.

Παράλληλα, ο Ζαφείρης Βολικάκης έμεινε στην 3η και 4η θέση στη σειρά του, ο Παναγιώτης Βουκελάτος ήταν 5ος, ο Θάνος Μαντζουράνης 5ος και ο Βασίλης Ρέππας 4ος, με αποτέλεσμα να αποκλειστούν από τη συνέχεια του αγώνα.

Την 4η θέση οι διεθνείς στο ομαδικό σπριντ

Την 4η θέση κατέλαβε η τριάδα των Παναγιώτη Βουκελάτου, Θάνου Μαντζουράνη και Βασίλη Ρέππα στον τελικό του ομαδικού σπριντ, στο γκραν πρι του Έρφουρτ.

Στις δύο πρώτες στροφές και με περάσματα στο 18''210 και 14''192 η ελληνική ομάδα βρισκόταν μπροστά από την αντίστοιχη της Μαλαισίας, όμως στην τρίτη στροφή το πέρασμα έγινε στα 15''050 κι έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε σε 47''452 (καλύτερο χρόνο από αυτόν που έκαναν στους προκριματικούς). Τελικά, οι Μαλαισιανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα σε 46''917, αφήνοντας την ελληνική ομάδα στην τέταρτη θέση.

Η δεύτερη ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από τους Ζαφείρη Βολικάκη, Βασίλη Γαλάνη και Χρήστο Βολικάκη, κατέλαβε την 5η θέση στα προκριματικά με χρόνο 47''682 (περάσματα στα 18''768, 14''335 και 14''579). Νικητές αναδείχτηκαν οι Γερμανοί (45''901), με δεύτερους τους Αυστραλούς (46''720).

Με το ασημένιο μετάλλιο επέστρεψε η Εθνική εφήβων

Με ένα ασημένιο μετάλλιο στις αποσκευές της, που κατάκτησε ο Σωτήρης Μπρέτας στο κέιριν, επέστρεψε η Εθνική ομάδα ποδηλασίας πίστας Εφήβων από το Κέιπ Τάουν της Νότιας Αφρικής, όπου διεξήχθη το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

" Άν αναλογιστείς τις συνθήκες που έγινε η προετοιμασία, αλλά και τη διάρκειά της, είμαι πολύ ικανοποιημένος", δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Δημήτρης Χίος και συμπλήρωσε: " Ο Αποστόλης Τσοπούρογλου τραυματίστηκε στην προετοιμασία, ο Σταμάτης Πάλλης τελικά δεν αγωνίστηκε και ο καιρός ήταν άσχημος. Αν εξαιρέσεις όλα αυτά, ο Σωτήρης στο κέιριν έκανε πολύ καλές κούρσες και στον τελικό την καλύτερη απ' όλες. Δεν θα μπορούσε να αγωνιστεί καλύτερα, με αποτέλεσμα να πάρει την δεύτερη θέση. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι".

Την Κυριακή (20/7), στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας που διεξάγεται στην Λάρισα, θα γίνει τιμητική βράβευση των αθλητών και του προπονητή.