ΑΡΗΣ

Βέροια-Άρης 1-0

Μπικοφσκι

Η Βέροια με γκολ του Μπικόφσκι νίκησε 1-0 τον Άρη και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη της παραμονής

Οι "κίτρινοι' αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με την αμυντική τακτική των γηπεδούχων, όμως στο 64' πλησίασαν την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Κόκε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη. Η "Βασίλισσα του Βορρά" ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς λίγο πριν την λήξη ο Τσιμπλίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Βέροια (Γ. Μαντζουράκης): Αποστολίδης, Αλεξίου, Ντε Λάγκε, Μπικόφσκι, Τσιμπλίδης, Κόλτζος (77' Μελαμπιανάκης), Κριοβοκάπιτς, Καμάλ, Μετόμο, Ερέρα (82' Τζιοβανίνι), Βασιλακάκης (68' Στεφανίδης).

Αρης (Ν. Μπάγεβιτς): Κέλεμαν, Βανγκέλι (58' Χαβίτο), Μάρκο Αουρέλιο (66' Κάλβο), Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Γιάχιτς, Σιστόν, Ιβιτς (82' Πρίττας), Σανσόν, Αμορόζο, Κόκε.

Διαιτητής: Δ. Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Κ. Δάλλας (Ηπείρου), Δ. Ευθυμιάδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Μπικόφσκι, Τσιμπλίδης, Κριβοκάπιτς, Μετόμο, Αλεξίου (Βέροια)
Κόκκινη: Τσιμπλίδης (Βέροια / 2η κιτρ.)
Με μια ματιά
Ο Γιάννης Μαντζουράκης παρέταξε με έξυπνο τρόπο την ομάδα του και αυτό την ωφέλησε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους, όμως οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν μπορούσαν ν' απειλήσουν την εστία του Αποστολίδη, καθώς οι παίκτες της Βέροιας είχαν σωστή αμυντική λειτουργία και δεν έδιναν δικαιώματα στους "κίτρινους".

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, όμως στο 5' ο Αμορόζο δεν πρόλαβε την σέντρα του Κόκε απο δεξιά, ενώ στο 13' το μακρινό σουτ του Σανσόν δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία του Αποστολίδη.

Στο 15' ο Καμάλ μπήκε στην περιοχή απο δεξιά και σούταρε απο πλάγια θέση, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (19'), ο Σανσόν εκτέλεσε κόρνερ απο δεξιά, ο Αμορόζο έκανε τακουνάκι και διαμαρτυρήθηκε οτι η μπ΄λα χτύπησε στο χέρι του Αλεξίου, όμως δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι τέτοιο και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 21' ο Σανσόν εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Αλεξίου, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Αμορόζο, όμως ο Μετόμο πρόλαβε να βάλει την κόντρα και ν' απομακρύνει τον κίνδυνο απο τα καρέ της ομάδας του.

Μπικόφσκι και... 1-0!
Η Βέροια δεν άλλαξε την τακτική της, συνέχισε να παίζει συντηρητικά και έψαχνε την κατάλληλη στιγμή για να "χτυπήσει". Αυτό έγινε στο 28', όταν εκτελέστηκε κόρνερ απο αριστερά, ο Κεμάλ πήρε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπικόφσκι που παρακολουθούσε την φάση απο το ύψος της μικρής περιοχής, με δεύτερη κεφαλιά νίκησε τον Κέλεμαν και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ημαθίας.

Οι "κίτρινοι" προσπάθησαν ν' αντιδράσουν, όμως στο 34' ο Κόκε δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια του (έβγαινε απέναντι απο τον Αποστολίδη), καθώς ο Κύρκος υπέδειξε οτι ο Ισπανός χρησιμοποίησε το χέρι του και η φάση σταμάτησε.

Απο εκείνο το σημείο μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Μαντζουράκη κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να προσπαθήσουν ν' απειλήσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση φάουλ του Αμορόζο, όμως ο Αποστολίδης δεν είχε πρόβλημα και μπλόκαρε την μπάλα.

Δοκάρι ο Κόκε
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βέροια να έχει την πρώτη αξιόλογη φάση, όταν στο 48' ο Μπικόφσκι προσποιήθηκε στον Ρονάλντο και σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κέλεμαν. Σταδιακά, οι "κίτρινοι" απέκτησαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι γηπεδούχοι με σωστή αμυντική λειτουργία κρατούσαν μακριά την μπάλα απο την περιοχή τους και προσπαθούσαν ν' απειλήσουν στις αντεπιθέσεις.

Στο 58', ο Μπικόφσκι μπήκε στην περιοχή απο αριστερά, όμως η σέντρα δεν είχε αποτέλεσμα καθώς δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας. Έξι λεπτά αργότερα (64'), ο Άρης είχε την καλύτερη στιγμή του στον αγώνα, οταν ο Αμορόζο άλλαξε παιχνίδι απο αριστερά προς τα δεξιά, ο Κόλτζος δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα έφθασε στον Κόκε που έκανε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη.

Στο 66', ο Χαβίτο ελίχθηκε ωραία απο αριστερά και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απο την εστία της Βέροιας. Στο επόμενο λεπτό (67') οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Καμάλ που γύρισε την μπάλα απο δεξιά, όμως ο Γιάχιτς πρόλαβε μπροστά απο τον Ερέρα και απομάκρυνε την μπάλα.

Οι παίκτες του Μαντζουράκη εκμεταλλεύθηκαν τα κενά στην άμυνα του Άρη και απείλησαν άλλη μια φορά στο 70', όταν ο Καμάλ άφησε την μπάλα για τον Κριβοκάπιτς που σούταρε δυνατά όμως ο Κέλεμαν έσωσε την εστία του. Στο 76' ήταν η σειρά του Άρη ν' απειλήσει με τον Κόκε, όμως ο Ισπανός δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή.

Στο τελευταίο τέταρτο "άνοιξε" ο ρυθμός του αγώνα και έτσι ήταν εύκολο για τους παίκτες των δυο ομάδων να απειλήσουν τις δυο εστίες. Στο 80' η "Βασίλισσα του Βορρά" βγήκε στην αντεπίθεση με τον Καμάλ που γύρισε ωραία στον Κριβοκάπιτς, όμως το σουτ του επιθετικού της Βέροιας δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Κέλεμαν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στα λεπτά που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά δεν δημιούργησαν αξιόλογη φάση στα καρέ της Βέροιας με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα (4η σε 11 εκτός έδρας αγώνες).
Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Μαντζουράκης

«Αυτή η νίκη είναι νίκη των παιδιών που την πήρανε παλικαρίσια. Δούλεψαν πολύ μέσα στο γήπεδο και έδειξαν το πάθος που πρέπει να δείχνουν απέναντι σε μεγάλες ομάδες και τους αξίζουν συγχαρητήρια». Για την χρησιμοποίηση του Βασιλακάκη είπε: «Ο μικρός έχει ταλέντο. Τον παρακολουθήσαμε το τελευταίο διάστημα, μετρήσαμε τις δυνάμεις του και αποφασίσαμε να του βγάλουμε δελτίο. Δεν προλάβαμε με τον ΟΦΗ αλλά τώρα».

Όσο για το σύστημα που παράταξε την ομάδα του σχολίασε: «Με το σύστημα αυτό τα πήγαμε καλά με τον Παναθηναϊκό και τον ΟΦΗ και σήμερα εξίσου καλά με τους προπονητές να πρέπει να δοκιμάζουν λύσεις». Κι όσο για τον αποκλεισμό των Σαμαρά και Τέρολ απάντησε: «Έγινε για θέμα ετοιμότητας ενώ είναι καλό να μην συμβαίνουν εντάσεις στις προπονήσεις».

Ντούσαν Μπάγεβιτς
«Πρώτα από όλα θέλω να ζητήσω συγνώμη αλλά δεν θα δεχθώ ερωτήσεις. Ήμασταν απαράδεκτοι σε αυτό το παιχνίδι με αυτή την συμπεριφορά και με αυτήν την αγωνιστικότητα δεν μπορούμε να μιλάμε για στόχους. Συγχαρητήρια στην Βέροια και εύχομαι να μείνει στην κατηγορία».
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Μπικόφσκι γιατί κράτησε "ζωντανή" την Βέροια στην "μάχη" της παραμονής.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απόδοση των παικτών του Άρη που αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με την αμυντική λειτουργία της Βέροιας.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
16' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα
27' Γκολ Βέροια : Μπικόφσκι
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, κεφαλιά-πάσα του Καμάλ στον Μπικόφσκι, ο οποίος με νέα κεφαλιά "ανοίγει" το σκορ
27' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Μπικόφσκι
29' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Τσιμπλίδης
42' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Κριβοκάπιτς
44' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Μετόμο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
57' Ευκαιρία Βέροια : Μπικόφσκι
Επέλαση του Πολωνού από τα αριστερά, μπαλιά παράλληλα στο τέρμα, κανείς παίκτης της Βέροιας δεν μπορεί να "σπρώξει" την μπάλα στα δίχτυα
58' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Χαβίτο στη θέση του Βανγκέλι
63' Δοκάρι Αρης : Κόκε
Σέντρα του Αμορόζο προς τον Κόκε, λάθος του Κόλτζου, η μπάλα φτάνει στον Ισπανό, που με σουτ μέσα από την περιοχή "στέλνει" την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
66' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Κάλβο στη θέση του Αουρέλιο
67' Ευκαιρία Βέροια : Ερέρα
Κίνηση του Καμάλ από τα δεξιά, παράλληλη σέντρα με στόχο τον Ερέρα, ο Γιάχιτς πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν τον επιθετικό της Βέροιας
68' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Στεφανίδης στη θέση του Βασιλακάκη
70' Ευκαιρία Βέροια : Κριβοκάπιτς
Ωραία ενέργεια του Κριβοκάπιτς, που μπαίνει στην περιοχή του Άρη, αλλά το σουτ του εξουδετερώνει ο Κέλεμεν
78' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Μελαμπιανάκης στη θέση του Κόλτζου
80' Ευκαιρία Βέροια : Κριβοκάπιτς
Νέα επέλαση του Καμάλ από τα αριστερά, με πάσα βρίσκει μόνο του μέσα στην περιοχή τον Κριβοκάπιτς, τον οποίο νικάει και πάλι ο Κέλεμεν
83' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Πρίττας στη θέση του Ίβιτς
83' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Ζιοβανίνι στη θέση του Ερέρα
84' Κίτρινη κάρτα Βέροια : Αλεξίου
93' Κόκκινη κάρτα Βέροια : Τσιμπλίδης