LA LIGA

Επίδειξη δύναμης Ανρί-"Μπάρτσα"

αγκουέρο

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-0 της Βαλένθια στο "Καμπ Νου" με τον Τιερί Ανρί να κάνει χατ-τρικ (videos)

Ο Ανρί άνοιξε το σκορ στο 20' και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του στο 28'. Ο Ντάνιελ Άλβες στο 46' έκανε το 3-0 και ο Γάλλος στράικερ στο 79' συμπλήρωσε το χατ-τρικ του και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Οι Καταλανοί ξέφυγαν με έξι βαθμούς από την 2η, Βιγιαρεάλ, ενώ θα πάνε στο μεγάλο ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας με τουλάχιστον έξι βαθμούς διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Έκανε το 0-3... 3-3 η Βιγιαρεάλ

Η Βιγιαρεάλ βρέθηκε να χάνει έπειτα από μισή ώρα αγώνα με 0-3 από την Χετάφε μέσα στο "Μαδριγάλ", αλλά κατόρθωσε να πάρει την ισοπαλία με 3-3.

Η ομάδα του Βίκτορ Μουνιόθ έφτασε κοντά στην σπουδαία νίκη με τα γκολ των Γκρανέρο, Γκαβιγιάν και Καθκέρο, αλλά ο Πιρές μείωσε στο 55', ακόμη περισσότερο ο Εγκουρέν στο 83' και στο 85' ο Τζιουζέπε Ρόσι χάρισε έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας στο "κίτρινο υποβρύχιο".

Από δύο Αγκουέρο-Φορλάν, πέντε η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε και αυτή σε δύσκολη θέση, όμως τελικά επικράτησε με 5-2 της Σπόρτινγκ στο Χιχόν, με τους Σέρχιο Αγκουέρο και Ντιέγκο Φορλάν να πετυχαίνουν από δύο γκολ.

Ο Μπίλιτς άνοιξε το σκορ στο 4' για τους γηπεδούχους, όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο απάντησε με ένα εξαιρετικό γυριστό σουτ, ενώ στο 41' έδωσε προβάδισμα στους "ροχιμπλανκος" με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Φορλάν στο 57' έκανε το 1-3 για να μειώσει τρία λεπτά μετά ο Μπαράλ, όμως αφού ο Μάξι Ροντρίγκεζ στο 72' έδωσε κανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, ο Ουρουγουανός σκόραρε εκ νέου για το τελικό 2-5.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Χιχόν - Ατλέτικο 2-5 (4' Μπίλιτς, 60' Μπαράλ / 6' και 41' Αγκουέρο, 57' και 81' Φορλάν, 72' Μάξι Ροντρίντεζ)
Βιγιαρεάλ - Χετάφε 3-3 (55' Πιρές, 83' Εγκουρέν, 85' Τζιουζέπε Ρόσι / 9' Γκρανέρο, 17' Γκαβιγιάν, 30' Καθκέρο)
Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 4-0 (20', 28' και 79' Ανρί, 46' Ντάνιελ Άλβες)