ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ο Τόνι "σπρώχνει" την Μπάγερν προς τον τίτλο

τονι πανηγυρικο

Πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται πλέον η Μπάγερν Μονάχου, που επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-1

Ο Ιταλός επιθετικός "άνοιξε" το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του στο 59'. Για τις "ασπιρίνες" μείωσε στο 83ο λεπτό ο Μπουλίκιν, ενώ ο Φάνης Γκέκας αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς αντικαταστάθηκε από τον Φράιερ.
Έτσι οι Βαυαροί ξέφυγαν επτά βαθμούς από τους διώκτες τους, καθώς το Αμβούργο έχασε βαθμούς στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, όπου έμεινε στο 1-1.

Σαν πρωταθλήτρια έπαιξε η Στουτγάρδη, η οποία επιβλήθηκε της Χάνσα Ρόστοκ με 4-1, έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Ούτε το Αννόβερο δεν κατάφερε να κερδίσει η Ντούισμπουργκ στην έδρα της, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν από το 5ο λεπτό με παίκτη παραπάνω, λόγω της αποβολής του Χάνκε.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τον Λάμεϊ να λυτρώνει τους γηπεδούχους στο 77'.

Το ενδεχόμενο του υποβιβασμού είναι ακόμα πιο κοντά για τη Νυρεμβέργη, που έμεινε στο 1-1 με την Μπόχουμ στην έδρα της.

Τέλος, Ντόρτμουντ και Καρλσρούη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 25ης ημέρας:

Πέμπτη 20/03

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Κότμπους 2-1 (59' Κάιο, 65' Ρους - 48' Ροστ)

Σάββατο 22/03

Μπάγερν Μονάχου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-1 (17', 59' Τόνι - 83' Μπουλίκιν)
Ντόρτμουντ-Καρλσρούη 1-1 (24' Πέτριτς - 63' Φράις)
Ντούισμπουργκ-Αννόβερο 1-1 (77' Λάμεϊ - 42' Στάινερ)
Νυρεμβέργη-Μπόχουμ 1-1 (8' Μισίμοβιτς - 5' Σέστακ)
Στουτγάρδη-Χάνσα Ρόστοκ 4-1 (52' (πέν.) Πάρδο, 54' Κακάου, 87' Γκόμες, 90' Μπαστούρκ - 56' (αυτ.) Γκόμες)
Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο 1-1 (52' Λιουμπόγια - 14' Ράινχαρντ)