ΑΡΗΣ

Καβάλα-Άρης 1-1

Κάλβο

Καβάλα και Άρης έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι των πλέι οφ με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο

Η διαφορά των δυο βαθμών παρέμεινε ανάμεσα στην Καβάλα και τον Άρη που έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι των πλέι οφ στο "Ανθή Καραγιάννη".
Στο πρώτο μέρος ο Άρης κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους ωστόσο να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι του Νασούτι στον Ιωάννου. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Κάλβο στο 8ο λεπτό, με ένα καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Στην επανάληψη του αγώνα ο Άρης μπήκε πιο δυνατά, όμως στη συνέχεια περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν πολλές φάσεις. Τελικά το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Σερζ Ντιέ, με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ανθή Καραγιάννη"
Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Γούκος (Ηπείρου), Καρατζίκας (Αθηνών)
4ος: Χατζής (Δυτ. Αττική)
Παρατηρητής: Βασάρας (ΕΠΟ)

Καβάλα (Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Μουρ, Σμολάρεκ(Ορούμα 31'), Ντικρόκ, Ρινκόν, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Ιωάννου (Σόσιν 61') / (Λάκης 88'), Ντιέ, Ονουάτσι.

Άρης (Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Αράνο, Γκιάρο, Νασούτι, Ναφτί, Πρίττας (Γκαρσία 64'), Κάλβο, Χαβίτο(Βανγκέλι 75'), Κόκε, Κάμπορα (Τζόνσον 79').

Κίτρινες: Κάλβο (Άρης 9'), Παβίσεβιτς (Καβάλα 37'), Κάμπορα (Άρης 45'), Ναφτί (Άρης 52'), Ορούμα (Καβάλα 56'), Ρινκόν (Καβάλα 73'), Σόσιν (Καβάλα 80'), Ντικρόκ (Καβάλα 84'), Ρινκόν (Καβάλα 87').
Κόκκινες: Ρινκόν (Καβάλα 87').

Με μια ματιά

Το ντέρμπι των πλέι οφ ξεκίνησε με τους δυο προπονητές να έχουν ξεκινήσει στην σκακιέρα του "Ανθή Καραγιάννη" τους πιο έτοιμους παίκτες, αφού το προηγούμενο διάστημα αρκετοί αντιμετώπισαν μικροτραυματισμούς.

Στις κερκίδες βρέθηκαν και αρκετοί φίλοι του Άρη, χωρίς να φορούν διακριτικά της ομάδας τους, οι οποίοι μαζεύτηκαν όλοι σε ένα μέρος του γηπέδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η έναρξη του αγώνα να καθυστερήσει για περίπου ένα τέταρτο.

Γρήγορο γκολ για των Άρη και διαμαρτυρίες

(0-1) Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά, με τον Άρη ωστόσο να δείχνει ότι πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ στο 8ο λεπτό, όταν μετά από μια παράλληλη μπαλιά του Νέτο από τα δεξιά, ο Παβίσεβιτς γλίστρησε, με την μπάλα να πηγαίνει στον Κάλβο, που με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Ιτάνς.

Ένα λεπτό νωρίτερα οι παίκτες της Καβάλας διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης, καθώς σε μια φάση που ο Ιωάννου μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Νασούτι τον ανέτρεψε χωρίς να βρει μπάλα.

* (Το ματς του πρώτου γύρου είχε έρθει 0-0 με την Καβάλα να τελειώνει τον αγώνα με οκτώ παίκτες)

Στην συνέχεια οι "Αργοναύτες" ισορρόπησαν το παιχνίδι και πίεσαν την άμυνα του Άρη, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα στο 20'.

Συγκεκριμένα ο Κόκε ανέβηκε από τα δεξιά και έκανε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή της Καβάλας, με τον Μουρ να κάνει άστοχη κεφαλιά. Η μπάλα έφτασε πάνω στον Χαβίτο, που μόνος του με τον Ιτάνς έκανε το σουτ, με τον Γάλλο πορτιέρο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό ο Ολλανδός προπονητής συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να κάνει αλλαγές στα πρώτα 35 λεπτά, βγάζοντας τον πολύ καλό στο παιχνίδι Σμολάρεκ, για να βάλει στη θέση του τον Γουίλσον Ορούμα.

Στο 40ο λεπτό οι παίκτες της Καβάλας διαμαρτυρήθηκαν για νέο πέναλτι του Νασούτι, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ φάνηκε να κρατά με το δεξί του χέρι τον Ορούμα που πήδηξε για κεφαλιά.

* (Η ομάδα της Καβάλας προερχόταν από τέσσερι σερί νίκες Με ΠΑΣ, Παναθηναϊκό, Ξάνθη και Πανθρακικό)

Μοιραίος ο Ονουάτσι

(Δοκάρι) Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα της Καβάλας να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν στο 48ο λεπτό ο Ντικρόκ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Ονουάτσι να πιάνει πολύ καλή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα όμως στο οριζόντιο δοκάρι του Πέσκοβιτς.

Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ορούμα έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά, με τον Ναφτί να μην μπορεί να διώξει και την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Ονουάτσι. Ο 24χρονος επιθετικός έκανε το σουτ, με τον Πέσκοβιτς να διώχνει με τα πόδια.

Η ομάδα του Άρη πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όπως και στο πρώτο, εκμεταλλευόμενος την κακή κυκλοφορία της μπάλας από την μεριά της Καβάλας, όμως μετά το 55' οι παίκτες του Κούπερ οπισθοχώρησαν.

Δεύτερο δοκάρι για την Καβάλα

(Δοκάρι) Στο 68ο λεπτό η Καβάλα έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 1-1, όταν σε ένα γέμισμα του Οικονόμου από τα δεξιά, ο Ρινκόν με δεύτερη προσπάθεια έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι του Πέσκοβιτς.

* (Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση με αποτέλεσμα πολλές φορές οι παίκτες να πέφτουν κάτω στην προσπάθεια τους να παίξουν)

Ο Ντιέ έσπασε την γκίνια

(1-1) Η υπεροχή της Καβάλας στα τελευταία 15 λεπτά μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Σερζ Ντιέ να βάζει ένα πανέμορφο γκολ. Συγκεκριμένα ο Αφρικανός μέσος εκτέλεσε φάουλ στο κέντρο και από τα δεξιά, στέλνοντας την μπάλα να καταλήξει στην δεξιά πλευρά της εστίας του Πέσκοβιτς, που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα της Καβάλας συνέχισε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ρινκόν δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 15 λεπτά, για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκαρσία.

Το παιχνίδι τελείωσε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό και την διαφορά να παραμένει στους δυο μεταξύ τους.

Συνέντευξη Τύπου από τον Πάρη Τσελεπίδη

Έκτορ Ραούλ Κούπερ( Άρης): "Το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως το περιμέναμε όπως και το γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ίσως στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να κάνουμε αυτό που θέλαμε.

Να βγάζαμε την Καβάλα πιο έξω από την περιοχή μας και εμείς κλειστεί πίσω. Λόγω του ύψους που έχει η Καβάλα μας έκανε δύσκολη την ζωή. Πιστεύω ότι η ομάδα μου δεν λειτούργησε σωστά και δεν εκμεταλλευτήκαμε τις αντεπιθέσεις μας όσο υπήρχανε τα περιθώρια.

Θεωρώ το αποτελέσματα δίκαιο γιατί στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Καβάλας έπαιξε καλύτερα. Ήταν πολύ σημαντικό να κερδίσουμε για να ανοίξουμε την διαφορά που μένει στους 2 βαθμούς.Η ομάδα μου έκανε μία σημαντική προσπάθεια και σε γενικές γραμμές αυτό που έλειπε από την ομάδα όταν είχε τον έλεγχο της μπάλας. Η Καβάλα είχε καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει νωρίτερα αλλά και η δική μου να αυξήσει την διαφορά στο σκορ.

Επαναλαμβάνω αυτό που μας έλειπε ήταν η ηρεμία μετά το 0-1 και αυτό που μας έκανε περισσότερες δυσκολίες ήταν το ύψος της Καβάλας για αυτό και ήθελα η αμυντική γραμμή να ήταν πιο ψηλά. Έκανε αλλαγές για να ελέγξουμε τον χώρο του κέντρου αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.Θα κρατήσω το πρώτο ημίχρονο και είχαμε γενικότερα μία πρώτη αναγνώριση για τις συναντήσεις μας στον θεσμό του Κυπέλλου"

.

Σε ερώτηση για το πώς θεωρεί το αποτέλεσμα δίκαιο αφού η Καβάλα είχε περισσότερες ευκαιρίες με τον Άρη μία στο 20΄ με τον Χαβίτο απάντησε: "Μίλησα ξεκάθαρα για δύο διαφορετικά ημίχρονα. Η ομάδα μου έκανε ένα καλύτερο πρώτο ημίχρονο, έλεγξε το παιχνίδι και την κυκλοφορία της μπάλας και είχε ευκαιρίες με την Καβάλα να είχε ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο".

Ακολούθησε νέα ερώτηση από τον ίδιο δημοσιογράφο και προς στιγμή ένταση με τον Αργεντινό τεχνικό να πρόσθεσε: "Ίσως να μην συμφωνείτε για την ροή του παιχνιδιού. Αν θεωρείτε ότι η Καβάλα είχε τον πλήρη έλεγχο του δευτέρου ημιχρόνου για γκολ θα το δεχθώ αλλά η Καβάλα προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το ύψος της", με επίλογο της έντασης.

Σε ερώτηση για τα παιχνίδια του Κυπέλλου σχολίασε: "Ελπίζω να είναι διαφορετικά παιχνίδια και να παίξουμε σε καλό αγωνιστικό χώρο αφού και οι δύο ομάδες έχουν την ποιότητα. Και από εκεί και πέρα κάθε ομάδα έχει τα δικά της πλεονεκτήματα με την Καβάλα να έχει υψηλόσωμους ποδοσφαιριστές και εγώ θα ζητήσω τα δικά μας πλεονεκτήματα να τα βγάλουμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Εμείς θα αξιολογήσουμε τι κάναμε στο σημερινό παιχνίδι για να παίξουμε με μια διαφορετική στρατηγική και τακτική".

Σε ερώτηση για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου σημείωσε: " Είναι δύσκολο να κρατήσεις καλή κυκλοφορία της μπάλας όταν το γήπεδο δεν βοηθάει έχοντας νερά και λάσπες. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ευφυία. Δεν προσπαθούμε να το παίξουμε έξυπνοι αλλά τα στόπερ και οι τερματοφύλακες προσπάθησαν με γεμίσματα να προωθήσουν την μπάλα και οι επιθετικοί να την ανακτήσουν. Είδα ακόμη ότι ο Ντουγκλάο αν και στόπερ έπαιζε σέντερ φορ. Εμείς θα έπρεπε με εξυπνάδα να διευθύνουμε κι άλλο το αποτέλεσμα. Αυτό ήταν και το μεγαλύτερο λάθος μας".

Για το τι οδηγίες έδωσε στους ποδοσφαιριστές του στα αποδυτήρια τόνισε: " Σε καμία περίπτωση δεν είπα να κρατήσουμε το 0-1. Αλλά να ανεβάσουμε την δική μας αμυντική γραμμή. Κι αυτό γιατί πέραν από την άποψη του συναδέλφου σας που εγώ την σέβομαι ότι η Καβάλα έλεγξε τον ρυθμό εγώ είδα ότι έκανε γιόμες για να εκμεταλλευτεί το ύψος της".

Σε ερώτηση - από τον ίδιο μάλιστα δημοσιογράφο με νωρίτερα που προκλήθηκε η ένταση - για το αν θεωρεί γιόμες τις εφτά πάσες του Ορούμα απάντησε: "Στην ουσία λέμε το ίδιο. Για γεμίσματα. Κάποιες στιγμές προσπαθούσανε να ανοίξουν την μπάλα προς τις γραμμές και οι περισσότερες ευκαιρίες ήταν από φάουλ που κερδίσανε. Όπως όμως σέβομαι την άποψή μου σεβαστείτε και εσείς την δική μου".

Άαντ Ντε Μος (Καβάλα): Άαντ Ντε Μος (προπονητής Καβάλας): "Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί νομίζω ότι βάσει του προγράμματός μας έχουμε πολλές πιθανότητες να μπούμε στα πλέι οφ. Η ισοπαλία για μας ισοδυναμεί με νίκη. Το είδα αυτό στα πρόσωπα των φιλοξενουμένων που δεν ήταν ευχαριστημένοι. Αξίζαμε την νίκη. Κάθε μέρα μεγαλώνουμε και εξελισσόμαστε και δεν ξέρω που θα φθάσει η ομάδα. Σήμερα πετύχαμε ένα πολύ ωραία γκολ.

Δικαιούμασταν να μας δοθεί ένα πέναλτι αλλά και ο διαιτητής είναι άνθρωπος και μπορεί να κάνει κάποιο λάθος. Παίξαμε σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο και αυτό πάντα μας δυσκολεύει. Είχαμε τις λύσεις και αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Χάσαμε ευκαιρίες και με τον Ρινκόν και με τον Ονουάτσι εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ήταν πολύ σημαντικό ότι δεν χάσαμε σήμερα και η πίεση θα είναι στην ομά Ήταν πολύ σημαντικό ότι δεν χάσαμε σήμερα και η πίεση θα είναι στην ομάδα του Άρη γιατί δεν έχουμε να χάσουμε κάτι".

Όλα τα λεφτά...

Τα δυο πανέμορφα γκολ που μπήκαν στην αναμέτρηση με τους Κάλβο και Ντιέ να δείχνουν το σπουδαίο τους ταλέντο.