FOOTBALL LEAGUE

Aτρόμητος-Κέρκυρα 2-2

New Image

H Kέρκυρα χάλασε το εορταστικό κλίμα που είχε δημιουργηθεί πριν το παιχνίδι καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Ατρόμητο.

Οι "Φαίακες" διατηρούν τις μαθηματικές ελπίδες για την άνοδο, ενώ ο Ατρόμητος θα πρέπει να ψάξει την επόμενη αγωνιστική τη νίκη που θα του εξασφαλίσει την άνοδο, δίνοντας παράταση αγωνίας στις δύο ομάδες.
Παρά τα τέσσερα γκολ το ματς κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 19'. Μετά από ωραίο συνδυασμό των Καζάκη και Μπρίτο, ο δεύτερος με ψιλοκρεμστό πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο και στην πρώτη καλή φάση στην περιοχή του Μιχαηλίδη, η Κέρκυρα ισοφάρισε. Ήταν το 34', όταν Γιαννιτσανάκης διεκδίκησε μία χαμένη μπαλά μπήκε ανάμεσα στους Μιχαήλίδη και Ολιβεϊρα, πάσαρε στον Σουαρέ που με προβολή έφερε στα ίσα το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Παντέλης έδωσε πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα του και δικαιώθηκε για την επιλογή του βάζοντας τον Μάτος στην θέση του Τσεμπερίδη. Ο Βραζιλιάνος, έδωσε το προβάδισμα στην Κέρκυρα στο 56' με εντυπωσιακό σουτ από την μεγάλη περιοχή.

Η Κέρκυρα έμεινε με δέκα παίκτες δύο λεπτά αργότερα όταν ο Γκουστάβο για εκτός φάσης χτύπημα στον Μασάρα είδε την κόκκινη κάρτα.

Ο Καζάκης στο 62' μόνος από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις στάθηκε άτυχος καθώς η κεφαλιά που επιχείρησε βρήκε το δοκάρι του Αποστολίδη.

Ενδιάμεσα, ο Ατρόμητος είχε ισοφαρίσει με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ολιβεϊρα. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος(Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Σκόνδρας, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς, Μασάρο, Ιωάννου(93' Αποστολόπουλος), Φαβάλι(88' Βάσι), Μπρίτο, Ολιβεϊρα, Καζάκης, Καραλής(51’ Καλαντζής)

Κέρκυρα(Νίκος Παντέλης): Αποστολίδης, Βιτουλαδίτης, Κολοτούρος, Πελαγίας, Κοντοδήμος, Τσεμπερίδης(52΄Μάτος), Σουαρέ, Γκουστάβο, Καπετάνος(68' Μουστόγιαννης), Μακρυδημήτρης, Γιαννιτσανάκης(80' Αθανασιάδης)