ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νταμπλούχος Φινλανδίας η Τάμπερε

Τάμπερε Γ.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό για το Κύπελλο Φινλανδίας, η Τάμπερε Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 στα πέναλτι (3-3 παρ.) επί της Χόνκα

Αρχικά η κανονικά διάρκεια του παιχνιδιού έληξε ισόπαλη με 1-1, σε έναν αγώνα που είχε πάθος και πολυ... ξύλο με δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα. Από το 30' η Νταμπλούχος Φινλανδίας έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σαβολάινεν και στο τρίτο λεπτό της επανάληψης οι... ηττημένοι έχασαν με κόκκινη κάρτα τον Βέκστρομ.
Η Χόνκα άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό με τον Πούουστινεν και βρέθηκε μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου, αλλά η Τάμπερε δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σιπιλάινεν έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στην παράταση η ισοφάριση της Τάμπερε, ανέβασε την ψυχολογία των παικτών της και με δύο γκολ κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με 3-1 (Χιχίνεν 95’, Μούντι 101’) και φυσικά να πιστέψουν πως όλα τελείωσαν, αλλά... ήταν η σειρά της Χόνκα να φέρει τούμπα το ματς.

Στο 114' ο Τζαλάστο έκανε το 3-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Σααρίνεν έγραψε το 3-3 και οδήγησε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί πιο ψύχραιμη ήταν η Τάμπερε που νίκησε με 3-1.