EUROCUP

Ντιναμό Μόσχας-Μαρούσι: 94-73

Μαυροκεφαλίδης INTIME SPORTS

Την πρώτη του ήττα στυος "16" του Eurocup γνώρισε το Μαρούσι που έχασε με 94-73 από την Ντιναμό στη Μόσχα

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν άντεξαν απέναντι στην παρέα των Χάνσεν και Λαβρίνοβιτς που έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί σε οποιοδήποτε σημείο του αγώνα ενώ παραδόθηκε μετά τα μισά της τρίτης περιόδου.
Το εκρηκτικό ξεκίνημα της Ντιναμό δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το Μαρούσι που μέσα σ' ένα τετράλεπτο έμεινε πίσω με 13-0 χάρη στις προσπάθειες των Λαβρίνοβιτς και Μπίκοφ. Η προσπάθεια ανάκαμψης ξεκίνησε με καθυστέρηση για τους "κίτρινους" που μείωσαν σε 15-5 με τους Γλυνιαδάκη και Στίβενσον, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 με τους Νάχμπαρ και Χάνσεν να δίνουν λύσεις αλλά η ομάδα του Μαρκόπουλου δεν τα παράτησε και κατάφερε ως το τέλος της περιόδου να μειώσει σε 26-16.

Η ελληνική ομάδα εμφάνισε σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν αρχικά μείωσε στους 8 (26-18) αλλά οι Ρώσοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα μέχρι και 6 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Καλάθης με τρίποντο ξεκίνησε την αντεπίθεση και με τον Στίβενσον να σκοράρει μείωσε σε 34-30 έχοντας και τον Γλυνιαδάκη σε καλή μέρα. Οι Ρώσοι βρήκαν τη λύση στο πρόσωπο του Μπίκοφ αλλά και πάλι ο Στίβενσον σκόραρε για το 37-33. Δυστυχώς για την ελληνική ομάδα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-1 ως το ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-34.

Παρότι το Μαρούσι μπήκε αποφασισμένο στην τρίτη περίοδο και έβγαλε κάποιες καλές άμυνες ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 (43-37 και 45-39), δεν συνέχισε με τον ίδιο τρόπο. Η ομάδα του Μπλατ απάντησε με σερί 8-0 χάρη στις εύστοχες προσπάθειες των Λαβρίνοβιτς και Χάνσεν και αυτή ήταν η αρχή του τέλους για τους "κίτρινους" που έμειναν πίσω με 68-52 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα της Ντιναμό έφτασε ως τους 20 πόντους (77-57) και η συνέχεια αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Κάποιες εμπνεύσεις του Κις κράτησαν το Μαρούσι με αποτέλεσμα η τελική διαφορά να φτάσει τους 21 πόντους (94-73).

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 68-52, 94-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ντιναμό (Μπλατ): Χάνσεν 20 (1), Λαβρίνοβιτς 23 (3), Μπίκοφ 15 (2), Μόνια, Ντομάνι, Γιαβτόκας 10, Βασίλιεβ 7, Νάχμπαρ 16 (1), Κχόστοφ 3 (1)

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14 (4), Κις 21 (3), Χαραλαμπίδης 10 (2), Κουμπούρας, Χαφ 1, Στεφανίδης, Μαυροειδής, Μαυροκεφαλίδης 5 (1), Καλάθης 8 (2), Γλυνιαδάκης 12, Καϊμακόγλου 2

Για τα στατιστικά της Ντιναμό πατήστε εδώ

Για τα στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ

Mετά το τέλος της αναμέτρησης ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: " Συγχαρητήρια αξίζουν στην Nτιναμό η οποία έπαιξε πολύ καλύτερα και νίκησε δίκαια. Εμείς δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, δεν είχαμε ενέργεια και έτσι όπως πήγε το παιχνίδι δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Πιστεύουμε ότι στο επόμενο ματς, στην Αθήνα, θα είμαστε πολύ καλύτεροι".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (3-0)
1' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Γιαβτόκας (5-0)
2' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (7-0)
3' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (9-0)
3' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (11-0)
4' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρινόβιτς (13-0)
Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ
4' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (13-2)
5' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (13-5)
5' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (15-5)
5' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (17-5)
6' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (19-5)
7' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (22-5)
7' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (22-7)
8' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (22-9)
8' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Βασίλιεβ (24-9)
9' Δύο βολές Μαρούσι Κις (24-11)
9' Δύο βολές Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (26-11)
9' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (26-13)
10' Τρίποντο Μαρούσι Καλάθης (26-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 26-16
Προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς το Μαρούσι που ξεκίνησε τραγικά
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (26-18)
11' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Βασίλιεβ (28-18)
12' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (28-20)
12' Δύο βολές Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (30-20)
12' Δίποντο Μαρούσι Κις (30-22)
13' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Γιαβτόκας (32-22)
14' Τρίποντο Μαρούσι Καλάθης (32-25)
14' Δύο βολές Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (34-25)
15' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (34-27)
16' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (34-30)
16' Τάιμ-άουτ Ντιναμό Μόσχας Μπλατ
17' Καλάθι και φάουλ Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (37-30)
17' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (37-33)
17' Δύο βολές Ντιναμό Μόσχας Λαβρινόβιτς (39-33)
19' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Γιαβτόκας (41-34)
20' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (43-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-34
Στο +9 κλείνει το δεύτερο δεκάλεπτο η Ντιναμό
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (43-37)
22' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (45-37)
23' Δίποντο Μαρούσι Κις (45-39)
23' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (48-39)
24' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (51-39)
24' Καλάθι και φάουλ Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (53-49)
25' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Κις (53-44)
25' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (55-44)
26' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (57-44)
27' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Γιαβτόκας (57-44)
27' Δίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (59-46)
28' Τρίποντο Μαρούσι Κις (59-49)
28' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας (62-49)
29' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (64-50)
30' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (66-61)
30' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (68-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 68-52
Δυστυχώς για το Μαρούσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο τέλος της περιόδου ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες των "κίτρινων" για ανάκαμψη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Μαρούσι Κις (68-55)
31' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (70-55)
32' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Βασίλιεβ (72-55)
32' Δίποντο Μαρούσι Κις (72-57)
32' Δίποντο Ντιναμό Μόσχας Χάνσεν (74-57)
33' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Λαβρίνοβιτς (77-57)
33' Τρίποντο Μαρούσι Κις (77-70)
34' Δύο βολές Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (79-60)
35' Τρίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (79-63)
35' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (82-63)
36' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (85-63)
37' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (85-66)
38' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (86-68)
39' Καλάθι και φάουλ Ντιναμό Μόσχας Νάχμπαρ (89-68)
39' Τρίποντο Ντιναμό Μόσχας Μπίκοφ (92-68)
39' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (92-71)
40' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (94-73)
40' Λήξη αγώνα 94-73
Συντριβή για το Μαρούσι στη Μόσχα όπου γνωρίζει την πρώτη του ήττα για τους "16" του Eurocup