ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Άρης-Πανιώνιος: 95-76

Χατζηβρέττας

Ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο αρκούσε για να πάρει ο Άρης την άνετη νίκη επί του Πανιωνίου με 95-76

Αυτή ήταν η δεύτερη πολύ καλύ εμφάνιση των παικτών του Μπλατ μέσα σε πέντε μέρες (προηγήθηκε αυτή εναντίον της Μπανταλόνα για το Eurocup) και όλοι στο στρατόπεδο των "κίτρινων" ευελπιστούν ότι ήρθε πλέον η ώρα να αποκτήσει η ομάδα τη σταθερότητα που της έλειπε από την αρχή της σεζόν.
Παράλληλα η νίκη είχε μεγάλη βαθμολογική σημασία, αφού ο Άρης επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ ενώ υπερκάλυψε και τη διαφορά από τον αγώνα του πρώτου γύρου, γεγονός που σημαίνει ότι θα έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τον Πανιώνιο.

Ο "μαγικός" Ματ Ουολς οδήγησε τον Άρη στο ξέσπασμα του τρίτου δεκαλέπτου που έφερε τελικά την άνετη επικράτηση. Ο Αμερικάνος όχι μόνο ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 22 πόντους, αλλά είχε και 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Τον ακολούθησε ο Κίκι Κλαρκ με 18 πόντους, ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον με 16 και ο Άντριου Μπετς με 15. Από πλευράς "κυανέρυθρων" ο Ράις είχε 16, ο Παπανικολάου 13 και οι Ζορόσκι-Έτσεγκ από 12.

Ο Πανιώνιος με όπλο στο ξεκίνημα την καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί με 5-2 αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους. Αρχικά πιέζοντας στην άμυνα και κλέβοντας και στη συνέχεια αξιοποιώντας τον Άντριου Μπετς ο Άρης έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 13-5.

Στον Άρη παρέμεινε ο έλεγχος του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Ράις, η διαφορά ανέβηκε ως τους 9 (19-10) με τον Μπετς να κάνει πάρτυ κάτω από το καλάθι. Ο Μάρκοβιτς άλλαξε αρκετά σχήματα για να ξαναβάλει την ομάδα του στο ματς και μ' ένα μίνι-σερί 0-5 οι "κυανέρυθροι" μείωσαν σε 19-15.

Ο Κλαρκ "ξεκόλλησε" την ομάδα του η οποία προηγήθηκε ξανά με 7 (24-17) όταν ο Ουολς σκόραρε για πρώτη φορά. Για ακόμα μία φορά πάντως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αφού με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας σκόραραν με τους Έρτσεγκ και Χαριτόπουλο διαμορφώνοντας το 24-21 του δεκαλέπτου.

Νευρικά άρχισαν στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες και χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 2 λεπτά για να σκοράρει ο Έρτσεγκ από τη γραμμή, μειώνοντας στον πόντο (24-23). Η άμεση απάντηση ήρθε με γκολ-φάουλ από τον Ουόλς. Ο Αμερικάνος έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του που έπαιξαν καλή άμυνα στη συνέχεια "οικοδόμησαν" ένα προβάδισμα 8 πόντων (31-23) με τους Μπάρλο και Ρίτσαρντσον να σκοράρουν.

Μία τεχνική ποινή στον Μπάρλο όμως, άλλαξε τα δεδομένα στην εξέλιξη του δεύτερου δεκαλέπτου αφού ο Καλαμπόκης ευστόχησε στις βολές και ο Ζορόσκι σε τρίποντο με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 3 (31-28). Ένα επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Παπανικολάου από τον Μπετς εκνεύρισε ακόμα περισσότερο τους παίκτες του Άρη κι αυτό εκμεταλλεύθηκε ο Ζορόσκι που με λέι απ στον αιφνιδιασμό μείωσε στον πόντο (31-30).

Ο Ουολς ανέλαβε πρωτοβουλίες στη συνέχεια και με 4 εύστοχες βολές έκανε το 35-30, αλλά ο Δημήτρης Παπανικολάου τιμώρησε τον Άρη. Ο πολύπειρος φόργουορντ με δύο "κολλητά" τρίποντα κατάφερε μετά από πολλή ώρα να ισοφαρίσει σε 36-36 αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας ότι δεν υπήρχαν λύσεις, ειδικά μετά την καλή άμυνα-όβερπλεϊ του Χαριτόπουλου στον Μπετς.

Οι "κίτρινοι" με ένα σερί 4-0 προηγήθηκαν με 40-36 και στη συνέχεια με 43-38 όταν ο Ρίτσαρντσον σκόραρε για 3, ο Πανιώνιος όμως και πάλι δεν παράτησε το ματς μειώνοντας στους 2 (44-42) με τη λήξη του πρώτου μέρους χάρη σε "αεροπλανικό" καλάθι του Ράις.

Μία διαφορά 7 πόντων πήρε γρήγορα ο Άρης μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Ρίτσαρντσον, Μπετς και Χατζηβρέττας έκαναν το 51-44. Ο Ζορόσκι απάντησε με τρίποντο αλλά ο Ουολς τα έκανε όλα. Είτε πασάροντας, είτε σκοράροντας ο άσος των "κίτρινων" οδήγησε σε διψήφια διαφορά (57-47 με καλάθι του Κλαρκ στα μισά της περιόδου).

Το προβάδισμα της ομάδας του Μπλατ συνέχισε να ανεβαίνει με τον Ουολς να είναι ανίκητος και να δίνει πρωτοπορία 14 πόντων (65-51) στην ομάδα του, πριν υποπέσει στο τρίτο του φάουλ και αποσυρθεί από τον Μπλατ. Αυτό πάντως δεν πτόησε τον Χατζηβρέττα που με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά διαφορά 16 πόντων (68-52). Τη σκυτάλη ανέλαβε στη συνέχεια ο Κλαρκ που σκόραρε δις έξω από τα 6.25 και να κάνει το 74-57 πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 74-59.

Σκούρα έγιναν τα πράγματα για τον Πανιώνιο στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού ο Ρίτσαρντσον με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 81-59. Η συνέχεια αποτέλεσε τυπική διαδικασία αφού οι παίκτες του Μάρκοβιτς δεν είχαν πλέον τις δυνάμεις να γυρίσει το ματς. Ο Ντικούδης έκανε αισθητή την παρουσία του στη συνέχεια και ανέβασε τη διαφορά ως τους 23 (89-66). Κάπως έτσι κύλησε το υπόλοιπο του ματς ως το τελικό 95-76.

Tα δεκάλεπτα: 24-21, 44-42, 74-59, 95-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 18 (4), Αργυρόπουλος 2, Μάιλς 3, Μπετς 15, Ουόλς 22 (2), Ρίτσαρντσον 16 (2), Χατζηβρέττας 7, Ντικούδης 5, Πάουνιτς, Κακιούζης 2, Μπάρλος 5

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ράις 16 (2), Μπράιαντ 2, Ζορόσκι 12 (2), Παπανικολάου 13 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Χαριτόπουλος 8, Καλαμπόκης 7 (1), Έρτσεγκ 12 (1), Αθηναίου, Έλντερ 3

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Μπλατ: " Ο Ουολς έκανε τη διαφορά"
To εγκώμιο του ελληνικού Πρωταθλήματος έπλεξε και πάλι ο Ντέιβιντ Μπλατ που μετά τη νίκη επί του Πανιωνίου, μίλησε για την καλή άμυνα της ομάδας αλλά εξήγησε ότι υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος.

" Όταν ήταν ο προπονητής του Πανιωνίου παίκτης δεν ήταν τόσο ευγενικός, ήταν σκληρός, οι ικανότητες και τα χαρακτηριστικά που είχε ως παίκτης μ' έκαναν να σκεφτώ πως θα παίξουν και αυτοί σκληρά όπως κι αυτός".

"Παρότι σκοράραμε στο Α' ημίχρονο ένιωθα ότι δεν είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κάναμε κάποιες προσαρμογές ώστε να διευκολύνουμε το έργο μας στη συνέχεια

", είπε αρχικά ο Αμερικάνος κόουτς.

" Οι Κακιούζης και Ντικούδης δεν προπονήθηκαν καν και γι' αυτό είναι παίκτες του Άρη δηλαδή πολεμιστές. Ο Κλαρκ έκανε πολύ καλό παιχνίδι με τον αιφνιδιασμό και το σκοράρισμα και η παρουσία του Ουολς έκανε τη διαφορά όπως την κάνει και στο ευρωπαϊκό μπάσκετ".

" Παίξαμε ως ομάδα και πιο ενεργητικά στην άμυνα. Το να νικάς με πάνω από 15 πόντους στην Ελλάδα είναι σα να κερδίζεις πάνω από 30 σε κάποια άλλη χώρα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας και δεν έχουμε χρόνο να συγχαρούμε τον εαυτό μας. Αισιοδοξώ ότι όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού μας θα τα κρατήσουμε. Είχαμε μεγαλύτερη ισορροπία μεταξύ διπόντων και τριπόντων".

Για το υψηλό επίπεδο μπάσκετ που παίζεται στη χώρα μας, είπε: " Όταν ήμουν στην Ιταλία, υπήρχε πολύ δύσκολο Πρωτάθλημα στην Ελλάδα, η κατηγορία είναι πιο σκληρή οι διαιτητές είναι πιο ανεκτικοί. Παλιότερα και η λίγκα ήταν πολύ αυστηρή. Αυτό που πιστεύω είναι ότι οι Έλληνες παίκτες και προπονητές είναι σε πολύ καλό επίπεδο".

Ολοκληρώνοντας την τοποθέτησή του, είπε για ένα κασκόλ που του χάρισε οπαδός της ομάδας: " Έχω αλλά όχι πολλά του Άρη. Η Θεσσαλονίκη είναι ένα πολύ ξεχωριστό μέρος για να βρίσκεσαι και οι οπαδοί του Άρη μας βοηθούν σε δύσκολες στιγμές και αυτό είναι πολύ σημαντικό".

Aπό πλευράς παικτών, μίλησε ο πρωταγωνιστής της νίκης Ματ Ουολς: " Κάναμε πολύ καλή ομαδική δουλειά, ήμασταν καταπληκτικοί στην επίθεση και στην άμυνα ειδικά όταν είχαμε φτάσει πολύ ψηλά στο σκορ και είχαμε αποκτήσει μεγάλη διαφορά".

"Ήταν καλό ότι καταφέραμε να κρατήσουμε την ίδια τακτική όπως με την Μπανταλόνα. Θα προσπαθήσουμε και κόντρα στη Λε Μάν στη Γαλλία να πάρουμε τη νίκη

".

Για την προσωπική του εμφάνιση δήλωσε: " Πιστεύω ότι η εμφάνιση μου είναι αποτέλεσμα του να έχεις δίπλα σου πολύ καλούς συμπαίκτες. Στο υπόλοιπο κομμάτι δεν είμαι ικανοποιημένος από την άμυνα μας όσον αφορά στο πρώτο ημίχρονο σε σχέση με το δεύτερο".

Μάρκοβιτς: " Φαβορί για την Ευρωλίγκα ο Άρης"
Τον Άρη έχρισε πρώτο φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στην Ευρωλίγκα, ο Νέναντ Μάρκοβιτς που παραδέχθηκε ότι στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του έπαιξε κάκιστη άμυνα.

" Ο Αρης είναι σε εξαιρετικό μομέντουμ. Σούταρε υπερβολικά καλά σήμερα. Για να έχουμε πιθανότητες εδώ θέλαμε να κοντρολάρουμε λίγο τον ρυθμό. Παρότι δεχθήκαμε 44 πόντους, το καταφέραμε στο πρώτο μέρος".

"Στο δεύτερο καταρεύσαμε αμυντικά, δεν είχαμε καλή ατομική άμυνα σε παίκτες κλειδιά, δεν χρησιμοποιήσαμε καλά τα φάουλ κι αφήσαμε τον Αρη να πάει σε υψηλό σκορ. Παίζοντας με τόσο καλό Αρη στο "Αλεξάνδρειο" δεν μπορείς να περιμένεις πολλά

".

Κάνοντας ένα σχόλιο για τον Άρη, είπε: " Άρχισε τη σεζόν με διαφορετικούς παίκτες και προπονητές. Υπάρχουν πολλές αλλαγές και δεν είναι εύκολο για την ομάδα να σταθεροποιήσει την απόδοσή της. Ο Αρης έχει τώρα την πλειοψηφία από τους παίκτες που άρχισε".

"Η προσθήκη του Ουόλς είναι εξαιρετική επιλογή, δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες με το πληθωρικό παιχνίδι του, ενώ η παρουσία του Ντέιβιντ Μπλατ και η φιλοσοφία του ταιριάζει περισσότερο σ' αυτή την ομάδα. Εκτιμώ ότι ο Αρης βάζει τώρα την πιο σοβαρή υποψηφιότητα για τη θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα. Ελπίζω να κάνει κάτι πολύ μεγάλο ο Αρης στο EuroCup, το χρειάζεται ο σύλλογος και η Ελλάδα

".

Τέλος, από πλευράς παικτών ο Χάρης Γιαννόπουλος τόνισε: " Παλέψαμε για τη νίκη, όμως δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού και σε εντολές που μας είχε δώσει ο κόουτς. Ελπίζω στη συνέχεια να είμαστε πιο προσεχτικοί".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο
Mπετς (2-0)
2' Δίποντο
Ράις (2-2)
2' Τρίποντο
Καλαμπόκης (2-5)
3' Καλάθι και φάουλ
Ρίτσαρντσον (4-5)
3' Δίποντο
Μάιλς (6-5)
4' Καλάθι και φάουλ
Μπετς (9-5)
4' Δίποντο
Ουόλς (11-5)
4' Τάιμ-άουτ
Το σερί 9-0 του Άρη που χτύπησε στον αιφνιδιασμό, προβλημάτισε τον Μάρκοβιτς
5' Δίποντο
Μπράιαντ (11-7)
5' Δίποντο
Μπετς (13-7)
5' Δίποντο
Κλαρκ (15-8)
6' Δίποντο
Ράις (15-10)
6' Δίποντο
Μπετς (17-10)
7' Δίποντο
Κακιούζης (19-10)
7' Τρίποντο
Ράις (19-13)
7' Δίποντο
Καλαμπόκης (19-15)
8' Δίποντο
Κλαρκ (21-15)
8' Δύο βολές
Έρτσεγκ (21-17)
9' Τρίποντο
Ουολς (24-17)
9' Δίποντο
Έρτσεγκ (24-19)
10' Δίποντο
Χαριτόπουλος (24-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου
24-21, παρά τη διάθεση του Άρη να τρέξει και να "καθαρίσει" νωρίς το ματς, ο Πανιώνιος καταφέρνει να διατηρείται κοντά
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Δύο βολές
Έρτσεγκ (24-23)
13' Καλάθι και φάουλ
Ουολς (27-23)
14' Δίποντο
Μπάρλος (29-23)
14' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (31-23)
14' Τεχνική ποινή
Μπάρλος, ο Έλληνας άσος ζήτησε τον λόγο από τους διαιτητές για φάουλ που του χρεώθηκε
14' Δύο βολές
Καλαμπόκης (31-25)
15' Τρίποντο
Ζορόσκι (31-28)
16' Δίποντο
Ζορόσκι (31-30)
16' Δύο βολές
Ουολς (33-30)
17' Δίποντο
Ουολς (35-30)
17' Τρίποντο
Παπανικολάου (35-33)
18' Τρίποντο
Παπανικολάου (36-36)
18' Δύο βολές
Ουολς (38-36)
19' Δύο βολές
Μπετς (40-36)
19' Τάιμ-άουτ
Μάρκοβιτς
19' Δίποντο
Ράις (40-38)
19' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (43-38)
20' Δίποντο
Ζορόσκι (43-40)
20' Δίποντο
Ράις (44-42)
20' Λήξη ημιχρόνου
44-42, κοντά στο σκορ παρέμεινε ο Πανιώνιος που επέστρεψε από το -8
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (46-42)
21' Δύο βολές
Ζορόσκι (46-44)
22' Δίποντο
Μπετς (48-44)
22' Τρίποντο
Χατζηβρέττας (51-44)
Ζορόσκι (51-47)
23' Δίποντο
Μπετς (53-47)
24' Δίποντο
Ουολς (55-47)
25' Δίποντο
Κλαρκ (57-47)
25' Τάιμ-άουτ
Μάρκοβιτς
25' Δίποντο
Έλντερ (57-49)
26' Τρίποντο
Κλαρκ (60-49)
26' Δίποντο
Χαριτόπουλος (60-51)
Ουολς (63-51)
27' Δύο βολές
Ουολς (65-51)
28' Τρίποντο
Χατζηβρέττας (68-52)
28' Δύο βολές
Παπανικολάου (68-54)
29' Δίποντο
Χαριτόπουλος (68-56)
29' Τρίποντο
Κλαρκ (71-56)
30' Τρίποντο
Κλαρκ (74-57)
30' Δύο βολές
(74-59)
30' Λήξη 3ης περιόδου
74-59, βαδίζει σταθερά προς τη νίκη ο Άρης που έκανε επιμέρους 30-17 στην τρίτη περίοδο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (79-59)
32' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (81-59)
33' Αντιαθλητικό φάουλ
Μπράιαντ
34' Τρίποντο
Ράις (81-64)
Κλαρκ (84-64)
34' Δίποντο
Παπανικολάου (84-66)
37' Δίποντο
Ντικούδης (86-66)
38' Καλάθι και φάουλ
Ντικούδης (89-66)
38' Τρίποντο
Έρτσεγκ (89-69)
38' Δύο βολές
Αργυρόπουλος (91-69)
39' Τρίποντο
Γιαννόπουλος (91-72)
Μπάρλος (94-72)
39' Δίποντο
Έρτσεγκ (94-74)
40' Αντιαθλητικό φάουλ