ΓΑΛΛΙΑ

Στο μηδέν η Μαρσέιγ

Φρεντ

Μεγάλα διπλά για Σοσό, Σεντ Ετιέν ενώ η Λυών επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της ουραγού και καταδικασμένης Μετς στο Ζερλάν. Ξύλο στο Βαλενσιέν-Λε Μαν

Η Μαρσέιγ δεν κατάφερε να αναρριχηθεί έτσι στη βαθμολογία και σταμάτησε το σερί των 3 σερί νικών στο Championnat, ενώ η Τουλούζ πήρε έστω το βαθμό μετά από δυο συνεχόμενες ήττες με την ομάδα του Ελί Μπό όμως να παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης και να συνεχίζει να ζει επικίνδυνα σε ότι αφορά την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία... Και μάλιστα σε μια σεζόν που ξεκίνησε με την παρέα του Ελμάντερ να παίζει προκριματικά Champions League...
Μεγάλα διπλά για Σοσό, Σεντ Ετιέν ενώ η Λυών επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της ουραγού και καταδικασμένης Μετς στο Ζερλάν και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπορντό στους 4 πόντους με τους Γιρονδίνους να υποδέχονται την Κυριακή στο Σαμπάν Νταλμάς τη Λιλ.Ξύλο στο Βαλενσιέν-Λε Μαν.

O Περέν αποφάσισε να ξεκινήσει τον Φρεντ στην επίθεση και μάλιστα παρατάσσοντας δίπλα του τον Μπενζεμά που αναμένονταν να ξεκουραστεί, αφού η Μπορντό είχε πλησιάσει τους λυωνέ στον ένα πόντο και οι λυωνέ ήθελαν οπωδήποτε τη νίκη κόντρα στην ουραγό Μετς για να μην διατηρηθούν στην κορυφή.

Ο Φρεντ επέστρεψε στα γκολ και δικαίωσε τον προπονητή του σκοράροντας και τα δυο τέρματα της Λυών, ένα σε κάθε ημίχρονο με τους γηπεδούχους να μη δυσκολεύονται ιδιαίτερα να φτάσουν στο τελικό 2-0 και να επιστρέψουν στις νίκες μετά την κακή εμφάνιση και ήττα στην έδρα της Λε Μαν την περασμένη αγωνιστική.

Η Σοσό κατάφερε να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη κατά του υποβιβασμού επικρατώντας στο Στρασβούργο της τοπικής ομάδας με 2-0 χάρις στα γκολ των Ιζαμπέ και Έρντινγκ στο πρώτο μέρος, ενώ εξίσου σημαντικό τρίποντο πήρε η Σεντ Ετιέν στην έδρα της Καέν με 3-1.

Οι στεφανουά ήταν καταιγιστικοί στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής στο Championnat αφού μόλις στο 34' προηγούνταν ήδη με 3-0, ενώ η Καέν το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσε σε 1-3 στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας για ένα ακόμα ματς χτυπητές αμυντικές αδυναμίες αφού είχαν προηγηθεί βαριές ήττες όπως το 1-6 από τη Μαρσέιγ και το 1-4 από τη Λανς.

Η Οσέρ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενή της νίκη και τη δεύτερη σερί εκτός έδρας και μάλιστα με το ίδιο σκορ αφού κατάφερε να αλώσει με ανατροπή το σκορ την έδρα της Νις και έγινε έτσι μόλις η δεύτερη ομάδα που καταφέρνει να αλώσει φέτος την Κυανή Ακτή, μετά τους Μασσαλούς που τα είχαν καταφέρει πριν 2 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Φερναντέζ μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο 46' από το γκολ του Κονέ, όμως με 2 γκολ σε τέσσερα λεπτά από Νικουλάε και Σαφνί έφτασε στο τελικό 1-2 και συνέχισε την αντεπίθεσή της. Ανατροπή στο σκορ πέτυχε και η Νανσί που παρά το ότι έκλεισε το ημίχρονο όντας με 1-0 πίσω στο σκορ απέναντι στη Λανς, χρειάστηκε ένα δυνατό τετράλεπτο λίγο μετά το 70 για να γυρίσει τούμπα το ματς και να κερδίσει τελικά με 2-1 χάρη στα γκολ των Μπερενγκέ και Χαντζί.

Το ντέρμπι της Βρετάνης ανάμεσα σε Ρεν και Λοριάν βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο Ρεν που κατάφερε έτσι να διακόψει ένα τραγικό σερί και να πάρει μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική τόνωση ενόψει της συνέχειας. Τα γκολ των Μπριάν και Λερουά ήταν αρκετά για τη Ρεν που σταμάτησε ένα πολύ καλό αήττητο σερί της γειτόνισας Λοριάν.

Η Μονακό τέλος κατάφερε να βρει γιατρικό της βαριάς ήττας με 6-0 στο Λουί ΙΙ την περασμένη αγωνιστική από τη Μπορντό αφού με γκολ του Αλμιρόν 20 λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε την Παρί στο Παρκ ντε Πρενς και μπόρεσε να φύγει με ψηλά το κεφάλι από την πρωτεύουσα.

Κλωτσοπατινάδα και εκτεταμένα επεισόδια ανάμεσα στους παίκτες είχαμε με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου στο Βαλενσιέν-Λε Μαν. Ο Μαρτίνεζ των γηπεδούχων χτύπησε τον Ντε Μέλο με κεφαλιά, στη συνέχεια ήρθε στα χέρια με τον Λε Ταλέκ με τις αψιμαχίες και το ξύλο να επεκτείνεται σφοδρό και να οδηγεί στην αποβολή τόσο του Μαρτίνεζ όσο και του Λε Ταλέκ.

Το σκορ εκείνη τη στιγμή ήταν 1-2 και δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τη Λε Μαν να παίρνει μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα και την αναμέτρηση να είναι η πλέον επεισοδιακή της βραδιάς.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής του Championnat έχουν ως εξής:

Σάββατο 23/2 21:00

Kαέν-Σεντ Ετιέν 1-3 (Κομπάν 63' - Ντερνίς 19', 34', Γκομίς 24')
Παρί-Μονακό 1-1 (Ντιανέ 42' - Αλμιρόν 72')
Νανσί-Λανς 2-1 (Μπερενγκέ 72', Χαντζί 76' - Μανγκανέ 41')
Νις-Οσέρ 1-2 (Κονέ 46' - Νικουλάε 67', Σαφνί 70')
Στρασβούργο-Σοσό 0-2 (Ιζαμπέ 13', Έρντινγκ 35')
Ρεν-Λοριάν 2-0 (Μπριάν 43', Λερουά 64')
Βαλενσιέν-Λε Μαν 1-2 (Σαβιντάν 45+2' - Μπασα 1', Λε Ταλέκ 15')