ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ

Λάρισα-Θρασύβουλος 1-3

Νέο "μπαμ" από τον Θρασύβουλο που επικράτησε της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 3-1 και πέρασε στους "4"

Με καταπληκτική εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πήραν αυτό που άξιζαν δηλαδή την πρόκριση, πετυχαίνοντας παράλληλα μια μεγάλη νίκη μέσα στο Αλκαζάρ (3-1).
Δεν είναι λίγο μάλιστα το γεγονός, πως ο Θρασύβουλος είναι η μοναδική ομάδα που την φετινή χρονιά φεύγει από την έδρα της ΑΕΛ με την νίκη.

Από την άλλη πλευρά η Λάρισα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος όμως δεν εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητα της, ενώ στην επανάληψη την πρόδωσαν το άγχος, η άμυνα αλλά και ο Κοτσόλης που δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπερασπιστεί το τίτλο που κατέκτησε την περσινή σεζόν.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα προκειμένου να πετύχει το γρήγορο γκολ, όμως ο Θρασύβουλος κατάφερε να ισορροπήσει το ματς.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να την εκμεταλλευτούν αφού δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Θρασύβουλο.

Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ιγκλέσιας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Μετίν από κοντινή θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Λάρισα ήταν σαφώς καλύτερη, όμως ο τερματοφύλακς των φιλοξενούμενων, Χριστόπουλος, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και έσωσε αρκετές φορές την εστία του από ένα γκολ.

Στο 29' ο Κλέιτον έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από ωραία μπαλιά, βγήκε απέναντι από τον Χριστόπουλο, όμως το σουτ του απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Δύο λεπτά αργότερα (31') το δυνατό σουτ του Μπαχράμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 32' ύστερα από ωραία μπαλιά του Μετίν και πάλι ο Μπαχράμης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Χριστόπουλος για άλλη μια φορά έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 35ο λεπτό ήταν η πρώτη φορά που ο Θρασύβουλος απείλησε την εστία της Λάρισας, όταν ο Αναστασάκος στην αντεπίθεση έξαπέλυσε ένα ωραίο δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Κοτσόλη να διώξει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου (44'), ο Μπαχράμης έκανε μια "πονηρή" σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Τσαγκαράκης έδιωξε με προβολή σε κόρνερ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς με το 0-0 που ευννοούσε την ομάδα της Φυλής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Θρασύβουλο που κατάφερε να ανοίξει το σκορ και απέκτησε πλέον πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ύστερα από ωραία μακρινή μπαλιά, ο Αναστασάκος έκανε την κεφαλιά πάσα, ο Μπαριέντος βγήκε μόνος του στην πλάτης της άμυνας της Λάρισας, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη, "παγώνοντας" το Αλκαζάρ.

Τρία λεπτά αργότερα (53') η Λάρισα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όταν ο Μετίν, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χριστόπουλου.

Το άγχος είχε κυριεύεσει τους παίκτες του Γιώργου Δώνη που με κάποιες βιαστικές επιλογές έχαναν εύκολα την μπάλα και έδιναν την ευκαιρία στον Θρασύβουλο να βγει στην αντεπίθεση με αξιώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ρίξει το ρυθμό του ματς και οι παίκτες της ΑΕΛ βλέποντας πως δεν έχουν πολλές επιλογές επιχειρούσαν να απειλήσουν με σουτ, όπως ένα μακρινό του Πάρα στο 64' που κατέληξε άουτ.

Στο 70ο λεπτό η Λάρισα κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ύστερα από εξαιρετική μπαλιά ο Μετίν κοντρόλαρε άψογα την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε την προβολή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, προκαλώντας ενθουσιασμό στο κοινό του Αλκαζάρ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ΑΕΛ θα ξεκινήσει την αντεπίθεση της προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση, ο Μπαριέντος έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα των Θεσσαλών.

Συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό και αφού καλά καλά δεν είχαν σταματήσει οι πανηγυρισμοί για την ισοφάριση, ο Μπαριέντος εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή από τα δεξιά, ο Κοτσόλης λανθασμένα ήταν εκτός θέσης και δεν πρόλαβε να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα και το 1-2 ήταν γεγονός.

Ο Θρασύβουλος δεν σταμάτησε εκεί και πέτυχε μάλιστα και τρίτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη-πρόκριση επί της Λάρισας. Στο 88ο λεπτό ο Αναστασάκος βγήκε μόνος του απέναντι στον Κοτσόλη που τον ανέτρεψε με το πόδι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μπαριέντος που νίκησε για τρίτη φορά τον Κοτσόλη, πετυχαίνοντας χατ τρικ και κλείδωσε οριστικά την πολύ μεγάλη πρόκριση του Θρασύβουλου στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας την κάτοχο του τροπαίου.