ΒΟΛΕΪ

Ηρακλής-Άρης 3-1

Ηρακλής-Άρης

Ο Ηρακλής επικράτησε εντός έδρας με 3-1 σετ του Άρη και σημείωσε την 5η νίκη στην Α1 των ανδρών

Οι "κυανόλευκοι" ήταν συνολικά καλύτεροι από τους "κιτρίνους" και εάν δεν έδειχναν χαλάρωση σε ορισμένα σημεία, τότε θα είχαν φτάσει στη νίκη γρηγορότερα και ευκολότερα.
Το κλειδί για τη νίκη της ομάδας του Χάρι Μπρόκινγκ, δεν ήταν τόσο ο Κάλα ή ο Γκασπαρίνι, αλλά οι δύο κεντρικοί, ο Κραλ και ο Κανέλλος, με τον Τσέχο να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, αφού ήταν αλάνθαστος στην επίθεση, χωρίς να σημαίνει ότι οι υπόλοιποι υστέρησαν.

Από την άλλη, ο Άρης ήταν άτυχος, καθώς ο Νίκος Ρουμελιώτης αποχώρησε από το 1ο σετ λόγω τραυματισμού, με αποτέλεσμα να χαλάσει λίγο η "χημεία" της ομάδας. Όμως, ο Κοβάσεβιτς πήρε στις πλάτες του την ομάδα, ο Τζελάτης -που αντικατέστησε τον Ρουμελιώτη- έκανε ένα ουσιαστικό παιχνίδι, ενώ η έκπληξη ήταν ο Τακουρίδης που βοήθησε σημαντικά στο μπλοκ.

Ο Ηρακλής έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα σε άμυνα, μπλοκ και επίθεση, πιάνοντας στον... ύπνο τον Άρη, με τον Κάλα να μπαίνει ορεξάτος και να εντυπωσιάζει με τα καρφιά του. Οι φιλοξενούμενοι φαινόταν ότι ήθελαν χρόνο για να βρουν ρυθμό, ήρθε και ο τραυματισμός του Ρουμελιώτη που τους αποσυντόνισε και μοιραία για εκείνους, ο Ηρακλής έκανε το 1-0 στα σετ, επικρατώντας με 25-19.

Κακό βόλεϊ έπαιξαν και οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του 2ου σετ, με πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, αλλά και διαιτητικές αποφάσεις που έφεραν τον εκνευρισμό στα δύο "στρατόπεδα". Ωστόσο, το συγκρότημα του Γιώργου Οικονομίδη κατάφερε να πάρει μία διαφορά ακόμα και 6 πόντων (8-14), δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης.

Οι "κυανόλευκοι" στη συνέχεια μείωσαν και με 3 συνεχόμενους άσους του Γκασπαρίνι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 και να πάρουν το προβάδισμα στο 20-19. Όμως, οι παίκτες του Άρη έδειξαν ψυχραιμία στο τέλος του σετ και επικράτησαν με 26-24, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 3ο σετ, ο Χάρι Μπρόκινγκ είχε στήσει πολύ καλά την ομάδα, είχε σε καλή μέρα τον Προύσαλη που μοίραζε καταπληκτικά το παιχνίδι σε συνεργασία με τον Κραλ και τον Κανέλλο, που έπαιζαν αριστουργηματικά τον πρώτο χρόνο μπόρεσαν να διατηρήσουν σχετικά εύκολα το προβάδισμα απέναντι στην ομάδα του Άρη, με τον Τακουρίδη να είναι καλός στο μπλοκ, τον Τζελάτη να βοηθάει σε φιλέ και επίθεση, αλλά να μην φτάνει τελικά, με τον Ηρακλή να παίρνει το 3ο σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ, ο Άρης έδειξε κουρασμένος και φάνηκε ότι δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι με τον κόσμο στον πλευρό τους, είχαν την απαραίτητη ψυχολογία για να φτάσουν στη νίκη.

Στην αρχή, ο Χάρι Μπρόκινγκ έβλεπε την ομάδα του να παίρνει εύκολα μία διαφορά μέχρι και 6 πόντων (11-5), η οποία όμως άρχισε να... ψαλιδίζεται από τους παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη και τελικά να καταφέρνουν έχοντας πολλά ψυχικά αποθέματα, να ισοφαρίσουν στο 20-20.

Κάπου εκεί όμως, "μίλησε" η εμπειρία και ο Ηρακλής με πρωταγωνιστές στις τελευταίες φάσεις τον Κάλα και τον Κραλ κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 και να σημειώσει την 5η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τα σετ: 25-19, 24-26, 25-20, 25-23

Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μπάρανεκ 15 (13/19 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Κανέλλος 11 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Κραλ 16 (10/10 επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 2, Γκασπαρίνι 12 (6/15 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 70% υπ. - 70% άριστες, Κράβαρικ, Εφραιμίδης.

Άρης (Οικονομίδης): Τερζής 2, Ρουμελιώτης 3 (3/9 επ.), Κοβάσεβιτς 13 (9/15 επ., 3 άσοι, 58% υπ. - 39% άριστες), Μιλιβόγιεβιτς 9 (9/15 επ., 65% υπ. - 55% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου-λ 50% υπ. - 22% άριστες, Σαρικείσογλου, Τζελάτης 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας, Κιόσης 1.