Αν έχεις Χέρμπερτ διάβαινε

Τσαλδάρης

Το δύο στα δύο έκανε στην Ευρωλίγκα ο Άρης, που επικράτησε με 69-66 της Λε Μαν στη Γαλλία

Σε ακόμα ένα ευρωπαϊκό ματς, φάνηκε ότι ο Άρης, αλλάζει πολύ, προς το καλύτερο, με τον Τέρι στη σύνθεσή του. Ο Αμερικανός, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, με 16 πόντους και με κρίσιμα καλάθια στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και μαζί με τους Ράιτ και Καλαϊτζή, ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας τους.
Παίζοντας πολύ καλά στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς, ο Άρης, κατάφερε να κρατήσει χαμηλά το σκορ και να πάρει το προβάδισμα με 2-7, έχοντας ως ατού την άμυνά του. Όταν αυτή χαλάρωσε λίγο, οι Γάλλοι το εκμεταλλεύθηκαν και με τον Μπογντάνοβιτς να πυροβολεί έξω από τα 6.25, προηγήθηκαν μέχρι και με 4 πόντους (17-13).

Ο Γκόρντον Χέρμποερτ βλέποντας την ομάδα του να αντιμετωπίζει προβλήματα, έριξε στο παιχνίδι τον Γιώργο Καλαϊτζή και ο έμπειρος πλέι μέικερ, δεν τον απογοήτευσε. Συμμαζεύοντας την επίθεση, ο πόιντ γκαρντ των "κιτρίνων" κατάφερε να οδηγήσει τον Άρη στη μείωση της διαφοράς στον πόντο (19-18), με τη λήξη της περιόδου.

Το δεκάλεπτο του Άρη
Συνεχίζοντας στον ρυθμό που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης, έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στο δεύτερο και αφού πήρε το προβάδισμα, ξεκίνησε με ηγέτη τον Ράιτ, να χτίζει μία διαφορά. Εγκλωβίζοντας τους Γάλλους (σημείωσαν 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο), έφτασαν μέχρι το +14 και έκλεισαν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 39-27.

Η επιστροφή της Λε Μαν
Το ημίχρονο μόνο καλό δεν έκανε στους παίκτες του Άρη, που φάνηκε με την απόδοσή τους στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ότι είχαν χάσει το ρυθμό τους. Οι Γάλλοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με ηγέτη εκ νέου τον Μπογντάνοβιτς, που πήρε πολύτιμη βοήθεια από τους Κλάνσι, Μποκολό και Λιμονάντ, πλησίασαν αρχικά στους 7. Παρά το τάιμ άουτ του Χέρμπερτ, δεν σταμάτησαν και με την άμυνά τους να περιορίζει στο ελάχιστο τα ατού της ελληνικής ομάδας, οι Γάλλοι, κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (49-52), στο τέλος του τελευταίο δεκαλέπτου.

Παρότι η Λε Μαν, συνέχισε να προσπαθεί, δεν κατάφερε να περάσει σε οποιοδήποτε σημείο του παιχνιδιού, μπροστά. Με τρίποντο του Λιμονάντ, ισοφάρισε σε 54-54, αλλά η απάντηση του Άρη με τον Τέρι ήταν άμεση με γκολ-φάουλ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, αλλά οι παίκτες των φιλοξενουμένων, έδειχναν πιο ψύχραιμοι κι αυτό ήταν το γεγονός που της έδωσε τη νίκη.

Το πολύ κρίσιμο τρίποντο του Τέρι, που δύο λεπτά πριν τη λήξη, έκανε το 60-64 και "έκοψε τα πόδια" των αντιπάλων, ήταν το έναυσμα για τη νίκη. Μία βολή του Καλαϊτζή που 51 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 64-67 και ακόμα δύο από τον Ράιτ που ανέβασαν τη διαφορά στους 5 (64-69), ουσιαστικά τελείωσαν το ματς υπέρ των "κιτρίνων", που θα επιστρέψουν στη Θεσσαλονίκη, με το "δύο στα δύο".

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 27-39, 49-52, 66-69.

Λε Μαν (Κολέ): Μπόγκαβατς, Μπάτουμ 13, Ντιόπ 1, Κόφι 2, Λιμονάντ 11 (1), Μποκολό 6, Μπογκντάνοβιτς 18 (3), Ρίτσι 3, Κλάνσι 12.

Άρης (Χέρμπερτ): Κασλ 7 (1), Τέρι 16 (1), Σεραπίνας, Ράιτ 15 (1), Καλαϊτζής 7 (2), Μότολα 11 (1), Μάσεϊ 7, Αγαδάκος 1, Τσαλδάρης 5 (1).

Χέρμπερτ: " Είναι ακόμα νωρίς"
Προσγειωμένος παρά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη, παρέμεινε ο Γκόρντον Χέρμπερτ, που τόνισε ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς, καθώς ακολουθούν 12 παιχνίδια μέχρι το τέλος της πρώτης φάσης.

" Κάναμε καλή ομαδική δουλειά και παίξαμε καλή άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήμασταν φανταστικοί και βάλαμε τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλαρώσαμε, αλλά στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, που δεν μας δίνει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση, αφού ακόμα έχουμε δώδεκα ματς και είναι πολύ νωρίς. Ο Τέρι μας βοήθησε πολύ", είπε ο τεχνικός του Άρη.

Ο Γιώργος Καλαϊτζής, δήλωσε: " Κάθε εκτός έδρας νίκη είναι μεγάλη. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και καλοί σε όλο το διάστημα. Αυτή είναι η συνταγή για να κερδίζεις εκτός έδρας. Δώσαμε την ευκαιρία στη Λε Μαν να μπει μέσα στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέταρτο με καλή άμυνα και επιλογές στην επίθεση, πήραμε μία πολύ σπουδαία νίκη, που στη συνέχεια ενδέχεται να αποδειχθεί ακόμα σημαντικότερη".

Όσον αφορά στο επόμενο παιχνίδι της Ευρωλίγκας, απέναντι στην Τσιμπόνα, τόνισε: " Ακόμα είναι πολύ νωρίς. Η πολιτική μας είναι να κοιτάζουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και παρότι ο αγώνας με τους Κροάτες είναι δύσκολος, εμείς έχουμε στο μυαλό μας το ματς με την ΑΕΚ".

Αναφερόμενος στον Τέρι, είπε: " Είναι πολύ καλός αθλητής, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Βοηθάει πολύ και η απουσία του μετράει διπλά στην Ελλάδα".

Την πρόβλεψη ότι στην έδρα της Λε Μαν, θα χάσουν πολλές ομάδες, έκανε ο Χάνο Μότολα: " Είναι μία πολύ δύσκολη έδρα γι' αυτό πρόκειται για μία πολύ σημαντική νίκη. Εδώ θα χάσουν πολλές ομάδες. Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, τον χάσαμε για λίγο στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Θα κάνουμε το μακρύ ταξίδι του γυρισμού, με θετική ψυχολογία. Ο Τέρι είναι παίκτης Ευρωλίγκας κι ελπίζω να τελειώσει γρήγορα η υπόθεση με το διαβατήριο του Μάσεϊ, ώστε να παίζει και στην Α1".

Τέλος, ο Λάζαρος Αγαδάκος, ξεκίνησε απαντώντας σε ερώτηση για το κρίσιμο ριμπάουντ που πήρε στα τελευταία κρίσιμα δευτρερόλεπτα: " Δεν ξέρω τι να πω, εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτεσαι απλά προσπαθείς να πάρεις το ριμπάουντ. Ήταν μία μεγάλη νίκη εναντίον μίας καλής ομάδας. Αυτά που μάθαμε στην προετοιμασία, εφαρμόζουμε και στους αγώνες".

Για τον Τέρι, ο ψηλός, είπε: " Είναι ένας παίκτης που με τα αθλητικά του προσόντα, βοηθάει πολύ την ομάδα", ενώ αποκάλυψε και τη φράση που είπαν με ένα στόμα-μία φωνή οι παίκτες του Άρη, όταν πληροφορήθηκαν την ήττα του Ολυμπιακού, από την Ολίμπια, στη Λιουμπλιάνα: " Κοιτάξτε από ποιους χάσαμε".

Ο τεχνικός της Λε Μαν, Βινσέν κολέ, τόνισε: " Δεν υπήρχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά στο τρίτο βελτιώσαμε την άμυνά μας, κλείσαμε διαδρόμους και καταφέραμε να διεκδικήσουμε τη νίκη. Δυστυχώς για μας, οι τέρι και Μότολα έβαλαν κρίσιμα σουτ στο τέλος κι έτσι γνωρίσαμε την ήττα".

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Μότολα (0-2)
2' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (0-4)
3' Δίποντο Λε Μαν Κλάνσι (2-4)
3' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (2-7)
4' Δίποντο Λε Μαν Κοφί (4-7)
5' Δίποντο Λε Μαν Μπατούμ (6-7)
6' Δίποντο Λε Μαν Κλάνσι (8-7)
Ξέσπασμα από τους γηπεδούχους που ανακάμπτουν με σερί 6-0
6' Δύο βολές Άρης Ράιτ (8-9)
7' Τρίποντο Λε Μαν Μπογκντάνοβιτς (11-9)
7' Δίποντο Άρης Καστλ (12-11)
8' Δύο βολές Άρης Τέρι (12-13)
Μπροστά και πάλι ο Άρης
8' Τρίποντο Λε Μαν Μπογκντάνοβιτς (15-13)
9' Δίποντο Λε Μαν Μποκολό (17-13)
10' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (17-16)
10' Δίποντο Λε Μαν Μπατούμ (19-16)
10' Δίποντο Άρης Τέρι (19-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-18
Πολύ καλός στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά με πεσμένη απόδοση στο δεύτερο, ο Άρης βρέθηκε μέχρι και 4 πόντους πίσω, αλλά κατάφερε και μείωσε στον πόντο. Η είσοδος του Τέρι, έδειξε να ανανεώνει το παιχνίδι των "κιτρίνων" ενώ και η εμπειρία του Καλαϊτζή, βοήθησε να σημειωθούν οι 5 τελευταίο πόντοι των "κιτρίνων" (ένα τρίποντο μία ασίστ)
11' Δίποντο Λε Μαν Μποκολό (21-18)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Άρης Ράιτ (21-20)
4/4 βολές από τον Ράιτ
12' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (21-23)
13' Δύο βολές Άρης Μότολα (21-25)
13' Δίποντο Λε Μαν Ρίτσι (23-25)
14' Τρίποντο Άρης Ράιτ (23-28)
15' Τρίποντο Άρης Μότολα (23-31)
Στο +8 ο Άρης που έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο
16' Δύο βολές Άρης Ράιτ (23-33)
Για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων ο Άρης
17' Τάιμ-άουτ Λε Μαν Κολέ
Λίγο αργά το πήρε το τάιμ άουτ ο Γάλλος κόουτς που βλέπει την ομάδα του να είναι πίσω με 10 πόντους
18' Τάιμ-άουτ
19' Τρίποντο Άρης Καστλ (25-37)
20' Δίποντο Άρης Τέρι (25-39)
20' Δίποντο Λε Μαν Μπατούμ (27-39)
20' Λήξη ημιχρόνου 27-39
Καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο από τον Άρη που με την άμυνά του να δέχεται μόλις 10 πόντους και την επίθεση να παίρνει λύσεις από τους Τέρι, Καστλ και Ράιτ έφτασαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 12
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Λε Μαν Μπογντάνοβιτς (29-39)
22' Δίποντο Λε Μαν Μποκολό (31-39)
22' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (31-42)
23' Δίποντο Λε Μαν Μπογντάνοβιτς (33-42)
23' Δίποντο Λε Μαν Μπατούμ (35-42)
23' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Το μίνι-ξέσπασμα της Λε Μαν στο ξεκίνημα της δευτέρης περιόδου, αναγκάζει τον Χέρμπερτ, να πάρει τάιμ άουτ
24' Δίποντο Άρης Μότολα (35-44)
24' Τρίποντο Λε Μαν Μπογντάνοβιτς (38-44)
25' Δίποντο Λε Μαν Μπογντάνοβιτς (40-44)
25' Δίποντο Άρης Καστλ (40-46)
26' Δίποντο Λε Μαν Κλάνσι (42-46)
27' Δύο βολές Άρης Τέρι (42-48)
28' Λήξη 3ης περιόδου Λε Μαν Κλάνσι (44-48)
29' Δύο βολές Λε Μαν Λιμονάντ (46-48)
29' Δίποντο Άρης Ράιτ (46-50)
30' Δύο βολές Άρης Τέρι (47-52)
30' Δίποντο Λε Μαν Λιμονάντ (49-52)
30' Λήξη 2ης περιόδου 49-52
Το καλύτερό της δεκάλεπτο έκανε η Λε Μαν, που ένα επιμέρους 22-13 πλησίασε στους 3
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Λε Μαν Κλάνσι (51-52)
32' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (51-54)
32' Τρίποντο Λε Μαν Λιμονάντ (54-54)
32' Καλάθι και φάουλ Άρης Τέρι (54-57)
33' Τάιμ-άουτ Λε Μαν Κολέ
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-59)
36' Δίποντο Λε Μαν Κοφί (58-59)
36' Τάιμ-άουτ Λε Μαν Χέρμπερτ
37' Δύο βολές Άρης Ράιτ (58-61)
37' Δύο βολές Λε Μαν Μπατούμ (60-61)
38' Τρίποντο Άρης Τέρι (60-64)
38' Τάιμ-άουτ Λε Μαν Κολέ
39' Δίποντο Λε Μαν Λιμονάντ (62-64)
39' Δίποντο Άρης Μότολα (62-66)
39' Δύο βολές Λε Μαν Λιμονάντ (64-66)
40' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Μία βολή του Καλαϊτζή στα 51 δευτερόλεπτα έχει κάνει το 64-67 με 11'' να απομένουν
40' Δύο βολές Άρης Ράιτ (64-69)
Κλείδωσε τη νίκη του Άρη ο Ράιτ
40' Λήξη αγώνα 66-69
Δύο στα δύο ο Άρης που κέρδισε και τη Λε Μαν και πλέον συγκατοικεί στην κορυφή του ομίλου, με τη Λιέτουβος Ρίτας