Ολίμπια-Ολυμπιακός: 87-78

Τζάκσον

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε το πιο κακό φετινό του πρόσωπο και ηττήθηκε από την Ολίμπια (87-78)

Το πρωί απορρίφθηκε η προσφυγή του Ολυμπιακού από το Πρωτοδικείο Αθηνών για την αίτηση των ερυθρολεύκων να αναβληθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά το βράδυ απορρίφθηκε η αίτηση νίκης στη Χάλα Τίβολι επί της Ολίμπια για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.
Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έχασε τον προσαντολισμό του, την ηρεμία του και τα... ριμπάουντ και όσο η ώρα περνούσε, τόσο έπεφτε η απόδοσή του. Αντίθετα, οι Σλοβένοι απέκτησαν ψυχολογία και παρά τη μεγάλη αστοχία που είχαν από τη γραμμή του τριπόντου, κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα αμυντιικά κενά του Ολυμπιακού στο κέντρο της ρακέτας και να τον "χτυπήσουν" από μέσα.

Οι ερυθρόλευκοι που έπρεπε να κάνουν το ίδιο, από τη στιγμή που ο Τζάκσον έδειχνε να είναι και πάλι σε καλή μέρα, αλλά προτίμησε να πάει σε περιφερειακό παιχνίδι, το οποίο δεν του βγήκε. Αντίθετα, βγήκαν 20 λάθη, αριθμός μεγάλος, ειδικά για ένα ματς εκτός έδρας, όπου τα λάθη πρέπει να κρατιούνται χαμηλά. Συν τοις άλλοις, η ομάδα του Πίνι Γκέρσον δεν είχε βοήθεια από τον Κίντελ Γουντς, που έμεινε στους 4 πόντους και μετά από ένα εκπληκτικό κάρφωμα στη δεύτερη... φάση του αγώνα, "κόλλησε" επιθετικά.

Μεγάλα προβλήματα προκάλεσε στον Ολυμπιακό ο Μίχα Ζούπαν, ο οποίος μάλιστα είναι κουφός (!) και χρησιμοποιεί δύο μηχανήματα για να ακούει, ενώ διαβάζει τα χείλη των συμπαικτών του για να επικοινωνεί μαζί τους.

Το άλλοθι της φράσης "ακόμη είναι νωρίς" φυσικά και ισχύει ακόμη, αφού ήταν μόλις το τέταρτο επίσημο ματς για τον Ολυμπιακό, αλλά από την άλλη, τρεις ημέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, είναι σίγουρο ότι ο κόσμος της ομάδας περίμενε καλύτερη εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους και φυσικά μια ακόμη νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά. Ή τουλάχιστον, θετικά. Πρώτα με ένα καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη και ύστερα με ένα εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Κίντελ Γουντς, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 0-4 και έδειξαν να μπαίνουν δυνατά στον δεύτερο αγώνα τους για την Ευρωλίγκα. Ωστόσο, οι Σλοβένοι στα πρώτα λεπτά αντιδρούσαν σωστά και εκμεταλλεύονταν τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού για να απαντήσουν με δικά τους καλάθια.

Ο Πίνι Γκέρσον βλέποντας νωρίς, ότι η Ολίμπια δεν έβρισκε στόχο από τη γραμμή του τριπόντου, γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη, κάτι που συνηθίζει από την αρχή της χρονιάς. Αλλά, δεν ήταν η άμυνα που έδωσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (14-19) στον Ολυμπιακό δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (που έγινε 14-21 στο τέλος της περιόδου), αλλά το καλό ξεκίνημα του Πρίντεζη και οι πολύτιμοι πόντοι του Μαρκ Τζάκσον, που ευστόχησε και σε τρίποντο, όπως είχε κάνει και στο πρώτο ματς του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με αντίπαλο την Ταού.

Όμως, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Ολίμπια παρουσιάστηκε αποφασισμένη να παλέψει και να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να "καθαρίσει" το ματς από τόσο νωρίς. Βελτίωσε πολύ την άμυνά της, πίεσε στην περιφέρεια τους ερυθρόλευκους και τους ανάγκασε σε λάθη και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μίλιτς και άλλους δύο από τον Τέιλορ, μείωσε πολύ γρήγορα σε 20-21. Ένα τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη έκοψε για λίγο τη φόρα των Σλοβένων, αλλά όχι για πολύ.

Ο 25χρονος Μίχα Ζούπαν έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ολίμπια και με 9 συνεχόμενους πόντους ανέβασε την ψυχολογία όχι μόνο των συμπαικτών του, αλλά και του κόσμου της ομάδας που ως εκείνο το σημείο ήταν ιδιαίτερα... ήσυχος. Η Ολίμπια πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, με δίποντο του Ζούπαν (30-29) και παρά την ανάσα που πήρε ο Ολυμπιακός από τον Τζάκσον, άλλο ένα τρίποντο του Ζούπαν έβαλε και πάλι μπροστά τους Σλοβένους που στο τέλος του ημιχρόνου, προηγούνταν με 37-34.

Το κακό για τον Ολυμπιακό, ήταν ότι η συνέχισε να αποδίδει σε μέτρια επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Και φυσικά, οι Σλοβένοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία που τους έδιναν οι ερυθρόλευκοι για να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ. Με τον Μότσνικ να ευστοχεί σε τρίποντο η Ολίμπια πήρε διαφορά έξι πόντων (45-39) και παρά την άμεση αντίδραση του Ολυμπιακού που μείωσε σε 47-45, ο Τέιλορ έδωσε και πάλι λύσεις στους γηπεδούχους.

Με τον Τέιλορ, λοιπόν, το σκορ έγινε 53-47 και ήταν φανερό, ότι η ομάδα του Γκέρσον είχε πρόβλημα. Η άμυνα ζώνης δεν απέδιδε από τη στιγμή που η Ολίμπια βρήκε ρυθμό και μαζί τους τρόπους για να τη διασπάσει και στην επίθεση δεν υπήρχαν λύσεις. Τελικά, στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο Λιν Γκριρ πήρε πάνω του μερικές προσπάθειες, που ήταν επιτυχημένες και με δύο βολές στο τέλος διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου σε 56-53.

Κι όσο περνούσε η ώρα, τα πράγματα χειροτέρευαν για τον Ολυμπιακό που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να βρει ρυθμό στην επίθεση, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο παρουσίασε σημαντικό πρόβλημα και στα ριμπάουντ. Οι Σλοβένοι έκαναν "πάρτι" στην ερυθρόλευκη ρακέτα με τον Χούκιτς να δίνει πολλούς πόντους στην ομάδα του. Η διαφορά ανέβαινε σιγά σιγά, για να φτάσει στους δέκα πόντους (75-65) ύστερα από ένα φάουλ του Μπουρούση που συνοδεύτηκε με τεχνική ποινή στον Γκριρ.

Οι ερυθρόλευκοι έψαχναν επιθετικές λύσεις, αλλά εκτός του Τζάκσον, που έκανε ό,τι μπορούσε, δεν έβρισκε. Και μαζί με τα πολλά λάθη, το παιχνίδι ήταν δύσκολο να γυρίσει. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει από το... δεύτερο δεκάλεπτο και έκτοτε δεν ανέκαμψε αγωνιστικά πέρα από μερικές αναλαμπές. Αντίθετα, οι Σλοβένοι όσο περνούσε η ώρα πίστευαν όλο και περισσότερο στην πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, που τελικά ήρθε με σκορ 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-34, 56-53, 87-78

Ολίμπια (Μπετσίροβιτς): Ντόνσιτς, Μπούκερ 5, Μότσνικ 8 (2), Ντράγκιτς 12, Ρίζβιτς 2, Μίλιτς 16, Χούκιτς 10, Μπέγκιτς 4, Άντερσον, Ζούπαν 14 (1), Τέιλορ 16 (1).

Ολυμπιακός (Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 6 (2), Παπαμακάριος, Γουντς 4, Ματσιγιάουσκας 15 (1), Μπουρούσης 2, Τσακαλίδης, Γκριρ 15 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Πρίντεζης 13, Τεόντοσιτς, Τζάκσον 20 (2).

Γκέρσον: "Αυτοί μας έκαναν να φαινόμαστε έτσι..."

Ο Πίνι Γκέρσον μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε: "Αυτοί μας έκαναν να φανούμε τόσο κακοί. Μας ανάγκασαν να κάνουμε 21 λάθη, τα οποία είναι πάρα πολλά για ματς Ευρωλίγκας, χάσαμε 12 επιθετικά ριμπάουντ και οι Σλοβένοι είχαν 70% ποσοστό ευστοχίας. Η Ολίμπια πήρε δίκαια τη νίκη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όλα πήγαν στραβά. Αλλά ακόμη και στο καλό μας δεκάλεπτο, αντί να είμαστε μπροστά με 14 πόντους, ήμασταν με 7 πόντους. Τώρα, παίζουμε με τον Παναθηναϊκό που είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι και δεν θα έχουμε τον Τζάκσον. Δεν μπορώ να πω τι θα γίνει. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει την επόμενη μέρα...".

Από την πλευρά του ο Μαρκ Τζάκσον δήλωσε ότι "χάσαμε δύσκολα και κάναμε μια ήττα που δεν έπρεπε" ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης υπογράμμισε: "Δεν πήγαμε καλά, κάναμε πολλά λάθη, όσα και τα ριμπάουντ που χάσαμε. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε να παρακολουθούμε τους Σλοβένους να κάνουν αιφνιδιασμούς. Η νίκη στο ΟΑΚΑ όμως, θα σβήσει αυτή την κακή βραδιά".

Ο Μπετσίροβιτς, είπε: "Αν παίξουμε έτσι και με την ΤΣΣΚΑ μπορούμε να τη νικήσουμε". Τέλος, ο Ντράγκιτς δήλωσε: "Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και ο κόσμος μας βοήθησε να φτάσουμε στη νίκη".

Το φιλμ του αγώνα

1' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης
1' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (0-4)
Τρομακτικό κάρφωμα του Αμερικανού...
2' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (2-4)
3' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Πρίντεζης (4-6)
3' Δίποντο Ολίμπια Μπεγκιτς (6-6)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (6-8)
8' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (14-16)
8' Τρίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (14-19)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-21
11' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς
11' Δίποντο Ολίμπια Μίλιτς (18-21)
12' Δίποντο Ολίμπια Τέιλορ (20-21)
12' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (20-24)
14' Δίποντο Ολίμπια Ντράγκιτς (24-27)
15' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (24-29)
15' Δίποντο Ολίμπια Ζούπαν (26-29)
16' Δίποντο Ολίμπια Ζούπαν (28-29)
17' Δίποντο Ολίμπια Ζούπαν (30-29)
Έχει κολλήσει ο Ολυμπιακός που κάνει λάθη στην επίθεση και δίνει στην Ολίμπια το δικαίωμα να τρέξει σε ανοιχτό γήπεδο.
18' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (30-31)
18' Τρίποντο Ολίμπια Ζούπαν (33-31)
Εννιά συνεχόμενους πόντους από τον Ζούπαν που δεν σταματιέται.
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγάουσκας (35-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-34
22' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (39-39)
22' Καλάθι και φάουλ Ολίμπια Ζούπαν (42-39)
23' Τρίποντο Ολίμπια Μότσνικ (45-39)
23' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (45-41)
24' Δίποντο Ολίμπια Χούκιτς (47-41)
25' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (47-45)
25' Καλάθι και φάουλ Ολίμπια Τέιλορ (50-45)
28' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (50-47)
28' Τρίποντο Ολίμπια Τέιλορ (53-47)
29' Τρίποντο Ολίμπια Μότσνικ (56-49)
30' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (56-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 56-53
31' Δίποντο Ολίμπια Ζούπαν (58-53)
32' Δίποντο Ολίμπια Χούκιτς (60-55)
33' Δίποντο Ολίμπια Τέιλορ (62-55)
34' Δίποντο Ολίμπια Μπούκερ (64-56)
34' Τρίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (64-59)
Ανάσα για τον Ολυμπιακό...
34' Δίποντο Ολίμπια Ντράγκιτς (66-59)
35' Δίποντο Ολίμπια Χούκιτς (68-59)
35' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (68-61)
36' Δίποντο Ολίμπια Χούκιτς (70-61)
36' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (70-63)
37' Τεχνική ποινή Γκριρ
37' Δύο βολές Ολίμπια Μπούκερ (73-65)
40' Λήξη αγώνα 87-78