ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ηρακλής-Πανιώνιος 2-1

πανηγυρικο ομαδικη

Με τον Έπσταϊν να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 85', ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Πανιωνίου και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τον Ανέστη Αγρίτη να ανοίγει το σκορ στο 12' με κοντινό πλασέ, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με αυτό σκορ, παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν και οι δύο ομάδες.
Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος πίεσε για την ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 73' με τον καλύτερο παίκτη του στο ματς, Εστογιάνοφ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση, με τον Έπσταϊν να νικάει με όμορφο πλασέ τον Μπέλιτς στο 85' και να χαρίζει τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Με την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά τις 20 Δεκεμβρίου, ο "Γηραιός" έφτασε τους 29 πόντους, όσους και ο αντίπαλος του, αφήνοντας αρκετά πίσω τις ομάδες που μάχονται όπως και αυτός για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ στον αντίποδα ο Πανιώνιος παραμένει με μόλις 1 νίκη στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Μπαντής, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Σαρακατσάνος, Μάρτος (86' Γιαννούλης), Ντιέ, Παπαστεργιανός, Κονέ, Μάρκες (46' Γκαρσία), Έπσταϊν, Αγρίτης (69' Ιωαννίδης)

Πανιώνιος (Γιώτης Σταματόπουλος): Μπέλιτς, Μάκος, Άντερσον (77' Λάτκα), Κουμορτζί, Εστογιάνοφ, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Νικολάου (58' Μπάρκογλου), Τζαβέλας, Λουρένσο (67' Γουνδουλάκης)

Διαιτητής: Ι.Σταυρίδης (Πιερίας)

Βοηθοί διαιτητή: Δ.Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δ.Μπιτσίδης (Θράκης)

Γκολ: Αγρίτης (10'), Εστογιάνοφ (73'), Έπσταϊν (85')

Κίτρινες κάρτες: Ντιέ (19'), Κονέ (19'), Παπαζαχαρίας (33'), Επστάιν (45'+2), Τζαβέλλας (52'), Κατσαμπής (75'), Κουμορτζί (82'), Μπαντής (90'+4)

Κόκκινες κάρτες: Παπαζαχαρίας (53'), Κοντοές (60'), Κονέ (90'+1)

Με μια ματιά
Το παιχνίδι στο "Καυταντζόγλειο" ξεκίνησε με τον Ηρακλή να προσπαθεί να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων αναζητώντας το γρήγορο γκολ που θα του έδινε προβάδισμα, κάτι που ευτύχησε να πετύχει στην πρώτη μεγάλη φάση που δημιούργησε στα αντίπαλα καρέ.

Από εκτέλεση κόρνερ του Έπσταϊν από τα αριστερά, ο προωθημένος Κατσαμπής έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Αγρίτη, ο οποίος με κοντινό πλασέ πάνω στην κίνηση νίκησε τον Μπέλιτς για να γράψει το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως του στέρησε αυτό το δικαίωμα ο διαιτητής Σταυρίδης... Ο Εστογιάνοφ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα αποκρούστηκε από το απλωμένο χέρι του Έπσταϊν που ήταν στο τείχος, όμως παρά την πεντακάθαρη παράβαση, ο "άρχοντας του αγώνα" έδειξε λανθασμένα να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα οι "κυανέρυθροι" έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με το όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Νικολάου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπαντή.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν καλό ρυθμό, με αμφότερες τις ομάδες να αναζητούν ένα γκολ, γεγονός που είχε ως συνέπεια οι καλές φάσεις να εναλλάσονται στις δύο εστίες.

Στο 24' ο Έπσταϊν βγήκε στην κόντρα και έκανε το δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά, το οποίο όμως βρήκε τον Μπέλιτς σε ετοιμότητα (έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε), ενώ η "απάντηση" ήρθε πέντε λεπτά αργότερα (29').

Μετά από οργανωμένη προσπάθεια των φιλοξενουμένων και συνδιασμό στα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Εστογιάνοφ που έκανε δυνατό σουτ από θέση μέσα δεξιά, με τον Μπαντή να αποκρούει εντυπωσιακά και στη συνέχεια τον Σαρακατσάνο να απομακρύνει νέο σουτ του Άντερσον.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο ρυθμός έπεσε, με τον Πανιώνιο να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του αλλά να αδυνατεί να βρει ανοιχτούς διαδρόμους (κύριος επιθετικός μοχλός για τους φιλοξενουμένους ο Εστογιάνοφ από τη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής) και τον Ηρακλή να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Σε μία μάλιστα από αυτές στο 38', ο Ντιέ πλαγιοκόπησε την άμυνα του Πανιωνίου από τα αριστερά και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (41') μία ακόμα ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια, όμως την "σπατάλησε" λόγω λανθασμένης επιλογής στην τελική προσπάθεια. Συγκεκριμένα, ο Μάκος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά, όμως η παράλληλη μπαλιά που έκανε δεν πέρασε από τους αμυντικούς και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπαντή.

Η τελευταία φάση ενός "γεμάτου" πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 45', με τον Κονέ να τροφοδοτεί τον Έπσταϊν, και τον Μπέλιτς να αποκρούει με τα πόδια το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Γερμανός επιθετικός του "Γηραιού".

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά, καθώς μέσα στο πρώτο δίλεπτο χάθηκε μία ευκαιρία από κάθε ομάδα. Πριν καν συμπληρωθεί μισό λεπτό απείλησε ο Πανιώνιος, με το σουτ του Άντερσον λίγο έξω από την περιοχή να περνάει άουτ, ενώ ο Ηρακλής έφτασε κοντά στο 2-0 στο 47'.

Μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ Κονέ και Γκαρσία, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Αγρίτης, όμως το σουτ του τελευταίου από το ύψος -περίπου- του πέναλτι δεν βρήκε δίχτυα, με τον Μπέλιτς να μπλοκάρει τη μπάλα στη δεξιά του γωνία.

Στο 50' το δυνατό σουτ του Κατσαμπή έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλιτς, ενώ στο 53' διαταράχτηκαν οι ισορροπίες της αναμέτρησης, με τον Παπαζαχαρία να κρατάει από τη φανέλα τον Λουρένσο και να τιμωρείται σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Βλέποντας την ομάδα του να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Γιώτης Σταματόπουλος αποφάσισε να ρισκάρει, ρίχνοντας στο ματς τον Μπάρκογλου αντί του Νικολάου, όμως στο 60' ήταν η σειρά του Πανιωνίου να μείνει με 10 παίκτες.

Μετά από μακρινή μπαλιά, ο Έπσταϊν έβγαινε μόνος απέναντι στον Μπέλιτς, όμως ο Κοντοές τον ανέτρεψε αντικανονικά και ο διαιτητής του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς ο παίκτης του Ηρακλή ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Οι δύο αποβολές φαίνεται πως αποσυντόνισαν αμφότερες τις ομάδες, με αποτέλεσμα στο επόμενο δεκάλεπτο να μην υπάρχει τίποτα το αξιόλογο, πέρα από δύο σουτ του Κονέ που έφυγαν έξω από την εστία του Μπέλιτς.

Εκεί όμως που ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά ήρθε το γκολ του Εστογιάνοφ στο 73' να "ανάψει τα αίματα" και να δώσει νέα δραματική τροπή στο παιχνίδι.

Ο Άντερσον έβγαλε τον Γουνδουλάκη σε θέση βολής απέναντι στον Μπαντή (δεν ήταν οφσάιντ), αυτός την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα πιο δεξιά στον Εστογιάνοφ, ο οποίος αφού έκανε το κοντρόλ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία και να κάνει το 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογική ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τρία λεπτά αργότερα (76') άγγιξαν και ένα δεύτερο γκολ με τον κορυφαίο παίκτη τους στην αναμέτρηση, Εστογιάνοφ.

Ο Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε δυνατό διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, αναγκάζοντας τον Μπαντή να αποκρούσει με δυσκολία.

Μετά το 1-1 οι δύο ομάδες έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο αναζητώντας το πολυπόθητο δεύτερο γκολ που θα τους απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη, και τελικά ήταν ο Ηρακλής αυτός που έφτασε στην επίτευξή του πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ο Γκαρσία έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά για τον Έπσταϊν στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Μπέλιτς, και με ψύχραιμο πλασέ έβαλε για δεύτερη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ (2-1).

Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά (τα πέντε μέχρι τη συμπλήρωση του 90λεπτου και τα πέντε που υποδείχθηκαν ως χρόνος καθυστέρησης), οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη κατάφεραν να διαφυλάξουν το "χρυσό" για αυτούς 2-1 και έτσι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια για παραμονή.

Συνέντευξη Τύπου... Του Πάρη Τσελεπίδη
Μάκης Κατσαβάκης (προπονητής Ηρακλή): "Μετά από μία πάρα πολύ δύσκολη εβδομάδα εξαιτίας της πολύ άσχημης εμφάνισης στην Λιβαδειά όπου χάσαμε, προσπαθήσαμε να ανασυνταχθούμε και να βρούμε τους πιο κατάλληλους για το παιχνίδι. Έχω την αίσθηση ότι η εμφάνιση ήταν αρκετά καλή.

Μπορούσαμε να διευρύνουμε το σκορ ενώ πληρώσαμε ένα στιγμιαίο λάθος και πήγαμε και πάλι από την αρχή. Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι διαιτητές βγάζουν με τόση ευκολία κάρτες και αυτό το σκεπτικό ενάντια σε ένα ιστορικό σωματείο όπως ο Ηρακλής. Χρειαζόμαστε μεγαλύτερη πειθαρχία γιατί οι ομάδες δεν χτίζονται πάνω σε παρορμητισμούς και ό,τι άλλο αρνητικό κουβαλάμε.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο για την συμμετοχή. Είχαμε πει ότι θα κάναμε το παν για να τους δίναμε χαρά και αν κάνουμε ένα θετικό αποτέλεσμα και στον Πειραιά η χαρά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

Δεχθήκαμε ένα γκολ από το πουθενά. Δόξα τω Θεό που ήρθε το δεύτερο γκολ αν και ο Ντένις (σ.σ. Επστάιν θα μπορούσε να το είχε κάνει και πιο νωρίς).

Δεν θέλω να κάνω κριτική στην διοίκηση ή τον εαυτό μου. Θα τα βάλουμε κάτω τα πράγματα και θα μιλήσουμε.
Έχουμε γεμίσει από κάρτες. Άλλος 7 άλλος 18 ούτε ξέρω. Ήταν μία ατυχέστατη διαιτησία του Σταυρίδη".

Γιώτης Σταματόπουλος (προπονητής Πανιωνίου): "Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν ήταν ότι καλύτερο για μας. Μετά από μία στημένη φάση βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε αυτή την στιγμή. Παρόλο που βρεθήκαμε νωρίς και πίσω στο σκορ δεν το βάλαμε κάτω.

Παλέψαμε. Θέλαμε πάρα πολύ το θετικό αποτέλεσμα όπως και ο Ηρακλής. Βλέποντας τον βαθμολογικό πίνακα ξέραμε όλοι ότι στένεψαν τα περιθώρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίσαμε το παιχνίδι και εκεί που είχαμε και το πλεονέκτημα της ψυχολογίας είχαμε την δυνατότητα για μία μεγάλη ευκαιρία αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε".

Όλα τα λεφτά...
Ο Ντένις Έπσταϊν, ο οποίος χάρισε με το γκολ που πέτυχε στο 85' ένα "τρίποντο" στον Ηρακλή, που ενδεχομένως να τον διατηρήσει στην Σούπερ Λίγκα.

Ο Φαμπιάν Εστογιάνοφ, ο οποίος μία διαρκής πηγή κινδύνου για την άμυνα του "Γηραιού", ενώ επιβραβεύτηκε για την εξαιρετική του παρουσία με το γκολ στο 73'.

Η επιστροφή της ομάδας του Μάκη Κατσαβάκη στα γκολ, καθώς σκόραρε δις σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά ματς, όταν τις επτά τελευταίες αγωνιστικές είχε βρει μόλις 1 (!) φορά τη μπάλα στα δίχτυα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Πανιωνίου στο 12', όταν η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του Έπσταϊν μετά από εκτέλεση φάουλ του Εστογιάνοφ.

To Live του αγώνα... Του Δημήτρη Χονδρογιάννη
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Γιώτης Σταματόπουλος: Μπέλιτς, Μάκος, Γκονσάγκα, Κουμορτζί, Εστογιανόφ, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλας, Λουρένσο.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ηρακλής
Μάκης Κατσαβάκης: Μπαντής, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Σαρακατσάνος, Μάρτος, Ντιέ, Παπαστεργιανός, Κονέ, Μάρκες, Έπσταϊν, Αγρίτης.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Καυτανζτόγλειο Στάδιο
Διαιτητής: Ι. Σταυρίδης (Πιερίας)
Βοηθοί: Δ. Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δ. Μπιτσίδης (Θράκης).

1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι παίκτες του Ηρακλή.
5' Σχόλιο
Δυναμικά έχουν ξεκινήσει οι δύο ομάδες. Ο Ηρακλής θέλει το γρήγορο τέρμα που θα του δώσει προβάδισμα νίκης. Ο Πανιώνιος θέλει μία καλή εμφάνιση, λόγω των τελευταίων αρνητικών αποτελεσμάτων.
7' Οφσάιντ Πανιώνιος
9' Κόρνερ Ηρακλής
10' Γκολ Ηρακλής Αγρίτης
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κατσαμπής πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει στον Αγρίτη που από πολύ κοντά, με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ για τον Ηρακλή.
12' Σχόλιο
Ο Εστογιανόφ εκτελεί φάουλ, η μπάλα χτυπάει στο απλωμένο χέρι του Έπσταϊν, ο οποίος κάνει θέατρο πιάνοντας το πρόσωπο του. Η παράβαση έγινε μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως ο διαιτητής Σταυρίδης δεν έδωσε πέναλτι.
17' Σουτ Πανιώνιος Νικολάου
Όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Νικολάου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
19' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ντιέ
Για τράβηγμα στον Εστογιανόφ.
19' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κονέ
Για προηγούμενο σκληρό μαρκάρισμα.
24' Σουτ Ηρακλής Έπσταϊν
Σουτ του Γερμανού, ο Μπέλιτς αποκρούει.
28' Ευκαιρία Ηρακλής Έπσταϊν
Ο Αγρίτης έδωσε στον Έπσταϊν, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνομένου.
29' Σουτ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Καταπληκτικό σουτ από τον Ουρουγουανό, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπαντής.
33' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Παπαζαχαρίας
Άσχημο τάκλιν στον Λουρένσο.
35' Σχόλιο
Αρκετά τα φάουλ, έχει πέσει ο ρυθμός. Επικίνδυνος ο Ηρακλής στις αντεπιθέσεις. Ο Πανιώνιος, δεν μπορεί να βρει ανοιχτούς διαδρόμους. Κυρίως με τον Εστογιανόφ προσπαθούν οι φιλοξενούμενοι.
38' Κόρνερ Ηρακλής
38' Σουτ Ηρακλής Ντιέ
Σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
41' Ευκαιρία Πανιώνιος
Όμορφη από τον Μάκο, βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ηρακλή σε πλάγια θέση, όμως η πάσα που επιχείρησε, δεν πέρασε από τους αμυντικούς και μπλόκαρε ο Μπαντής.
44' Οφσάιντ Πανιώνιος Μάκος
Από μπαλιά του Εστογιανόφ, ο Μάκος βρισκόταν σε κανονική θέση, λάθος του επόπτη.
45' Ευκαιρία Ηρακλής Έπσταϊν
Ο Κονέ περνάει κάθετη πάσα στον Έπσταϊν, ο δεύτερος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά απέκρουσε ο Μπέλιτς.
45' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Έπσταϊν
Δεν άφησε να εκτελεστεί ένα φάουλ υπέρ του Πανιωνίου.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+2 λεπτά.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γκαρσία στη θέση του Μάρκες.
46' Σουτ Πανιώνιος Γκονσάγκα
Κακό σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Οι παίκτες του Πανιωνίου στη σέντρα.
47' Ευκαιρία Ηρακλής Αγρίτης
Πλασέ ο Αγρίτης, αλλά ο Μπέλιτς έπεσε σωστά και μπλόκαρε.
50' Σουτ Ηρακλής Κατσαμπής
Πολύ δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Πανιωνίου.
52' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Τζαβέλας
53' Κόκκινη κάρτα Ηρακλής Παπαζαχαρίας
Δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα της φανέλας του Λουρένσο.
55' Σχόλιο
Πολλές οι διακοπές. Ο διαιτητής Σταυρίδης έχει δυσαρεστήσει τους φιλάθλους του Ηρακλή με τις αποφάσεις του.
56' Οφσάιντ Πανιώνιος Λουρένσο
58' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μπάρκογλου στη θέση του Νικολάου
60' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Κοντοές
Τράβηξε τον Έπσταϊν ενώ ήταν τελευταίος πάικτης.
67' Σχόλιο
Οι δύο ομάδες έχουν αποσυντονιστεί μετά τις αποβολές του Παπαζαχαρία και του Κοντοέ.
67' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης στη θέση του Γκονσάγκα.
69' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Ιωαννίδης στη θέση του Αγρίτη.
70' Σουτ Ηρακλής Κονέ
Ωραίο διαγώνιο σουτ του Κονέ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
73' Γκολ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Ο Γκονσάγκα δίνει στον Γουνδουλάκη, ο οποίος δεν είναι οφσάιντ, απέναντι στον Μπαντή δίνει παράλληλη πάσα στον Εστογιανόφ, ένα κοντρόλ από τον Ουρουγουανό και εύκολο τελείωμα σε κενό τέρμα.
75' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κατσαμπής
76' Σουτ Πανιώνιος Εστογιανόφ
Πολύ καλό διαγώνιο σουτ, αποκρούει δύσκολα ο Μπαντής.
77' Κόρνερ Εστογιανόφ
Απευθείας εκτέλεση από τον Εστογιανόφ, όμως ο Μπαντής δεν αιφνιδιάστηκε και απομάκρυνε.
77' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Λάτκα στη θέση του Γκονσάγκα.
79' Σχόλιο
Ο Πανιώνιος στα τελευταία λεπτά δείχνει να θέλει περισσότερο τη νίκη από τον Ηρακλή. Σχεδόν κάθε προσπάθεια των φιλοξενουμένων έχει εκφραστή τον Εστογιανόφ.
82' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Κουμορτζί
Αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία.
85' Γκολ Ηρακλής Έπσταϊν
Ο Γκαρσία κάνει καταπληκτική μπαλιά, βγάζει τον Έπσταϊν απέναντι στον Μπέλιτς κι ο Γερμανός πλασάρει επιτυχημένα.
86' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιαννούλης στη θέση του Μάρτος.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+5 λεπτά.
91' Κόκκινη κάρτα Ηρακλής Κονέ
2η κίτρινη για θέατρο.
94' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μπαντής