BEACH VOLLEY

Πρώτοι οι Μπλάουελ/Ξενάκης στη Νάξο

Ξενάκης

Ο Φέλιξ Πλάουελ με τον Μάνο Ξενάκη κατέκτησαν στο Νάξο το 1ο τουρνουά Masters του Πανελληνίου Σιρκουί

Τελικός με τα... όλα του διεξήχθη στο κατάμεστο κεντρικό γήπεδο του Αγίου Γεωργίου της Νάξου. Αρκετοί φίλαθλοι μάλιστα δεν μπόρεσαν να βρουν θέση για να παρακολουθήσουν τον μεγάλο τελικό.
Ο Μάνος Ξενάκης είχε το δικό του, ξεχωριστό κοινό, καθώς στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί φίλαθλοι του Ολυμπιακού, μέλη του τοπικού συνδέσμου στη Νάξο, οι οποίοι δεν έχουν έχουν ξεχάσει την προσφορά του στην ομάδα των "ερυθρολεύκων".

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τον Φερνάνδο Μπιλλήρη να κατεβάζει τα... ρολά, με τα εκπληκτικά μπλοκ που επιχείρησε.

Από την άλλη, ο 25χρονος Μπλάουελ με τον 31χρονο Ξενάκη δεν μπόρεσαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ και έχασαν το 1ο σετ με 21-16.

Στο 2ο σετ τα πράγματα άλλαξαν. Η αναμέτρηση δε θύμιζε σε τίποτα τελικό Beach Volley, αφού ο Μπλάουελ με τον Ξενάκη ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1, με διαφορά 10 πόντων (21-11).

Στο 3ο και τελευταίο σετ του αγώνα -αλλά και της διοργάνωσης- οι 4 αθλητές που βρίσκονταν στο γήπεδο, έπαιξαν μερικούς από τους καλύτερους πόντους της καριέρας τους, καθώς το τελικό 15-6 υπέρ των Μπλάουελ και Ξενάκη μπορεί να δείχνει εύκολη επικράτηση, ωστόσο οι δύο ομάδες έδειξαν ισοδύναμες, με τους Μαρούλη και Μπιλλήρη να κουράζονται στο τέλος και να μην μπορούν να γυρίσουν το ματς.