EURO

Η Ρωσία... δάμασε τα "λιοντάρια"!

Κάμπελ-Ρούνει-Αγγλία

Φάτσα με τον αποκλεισμό βρίσκεται πλέον η Αγγλία, μετά την ήττα με 2-1 από τη Ρωσία (videos)!

1oς όμιλος
Μετά την εκτός έδρας επιτυχία επί του Αζερμπαϊτζάν το περασμένο Σάββατο με 2-0 (με τα παρθενικά τέρματα των Μπρούνο Άλβες και Ούγκο Αλμέιδα στην εθνική ομάδα), η Πορτογαλία ξεπέρασε και το εμπόδιο του Καζακστάν, επικρατώντας με 2-1 και κάνοντας ένα από τα πλέον αποφασιστικά βήματα για να βρεθεί το ερχόμενο καλοκαίρι στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας.

Η ομάδα του Λουίς Φελίπε Σκολάρι (παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα, καθώς είναι τιμωρημένος μέχρι τις 20 Νοεμβρίου για τη μπουνιά που είχε δώσει παλαιότερα στον Ντραγκουτίνοβιτς) είχε τον έλεγχο του ματς, τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως δεν μπορούσε με τίποτα να βάλει την μπάλα στο... πλεκτό.

Τελικά, τον "γόρδιο δεσμό" έλυσε έξι λεπτά πριν το 90λεπτο ο Μακουκούλα, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά από κοντά μετά από σέντρα του Κουαρέσμα έκανε το 1-0, με τον επιθετικό της Μαρίτιμο να σκοράρει μάλιστα στο ντεμπούτο του με τα χρώματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Στο 91ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος αναδείχτηκε και MVP της αναμέτρησης, έκανε το 2-0 με σουτ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι που έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των αντίπαλων διχτύων, με τους Καζάκους να πετυχαίνουν το γκολ της παρηγοριάς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Μπιάκοφ.

Με τη νίκη αυτή, η φιναλίστ του προηγούμενου Euro, μείωσε στον έναν πόντο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Πολωνία, ενώ άφησε τρεις βαθμούς πίσω την τρίτη του ομίλου Φινλανδία.

Mετά το νικηφόρο πέρασμα της Πορτογαλίας από το Καζακστάν, η Σερβία ακολούθησε το παράδειγμά της, συντρίβοντας με το επιβλητικό 6-1 την ουραγό ομάδα του ομίλου, Αζερμπάιτζαν, με το αποτέλεσμα αυτό να της επιτρέπει να κρατά ζωντανές κάποιες ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι "πλάβι" άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Ζίγκιτς να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του στο 22ο λεπτό, και τον Αλίγεφ να μειώνει τέσσερα λεπτά αργότερα σε 2-1. Το ματς "τελείωσε" ουσιαστικά στο δίλεπτο 41'-42', με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο τέρματα με τους Ζίγκιτς και Γιάνκοβιτς, και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά τριών τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος, η Σερβία δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει το υπέρ της σκορ, με τη νίκη να παίρνει μάλιστα επικές διαστάσεις (1-6) χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχαν οι Γιοβάνοβιτς και Λάζοβιτς, οι οποίοι είχαν περάσει ως αλλαγή στο ματς.

Σ ένα ματς χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικο ενδιαφέρον, το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 της Αρμενίας, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα μετά από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων (1 νίκη-3 ισοπαλίες) που μετρούσε σε αυτό τον προκριματικό όμιλο.

Το ματς κρίθηκε σε ένα εκρηκτικό 15λεπτο των Βέλγων στο δεύτερο μέρος, με τους Σονκ, Ντεμπέλε και Γκέραερτς να δίνουν τους τρεις βαθμούς στους "κόκκινους διαβόλους" μετά από δύο σερί ισοπαλίες, που την είχαν θέσει ουσιαστικά εκτός τελικής φάσης.

Καζακστάν-Πορτογαλία 1-2 (95' Μπιάκοφ / 84' Μακουκούλα, 91' Κριστιάνο Ρονάλντο)

Αζερμπαϊτζάν-Σερβία 1-6 (26' Αλίγεφ / 4' Τόσιτς, 22', 42' Ζίγκιτς, 41' Γιάνκοβιτς, 75' Γιοβάνοβιτς, 84' Λάζοβιτς)

Βέλγιο-Αρμενία 3-0 (63' Σονκ, 69' Ντεμπέλε, 76' Γκέραερτς)

2ος όμιλος
Μετά από τις διαδοχικές ήττες από Ιταλία και Σκωτία, η Ουκρανία αποχαιρέτησε κάθε ελπίδα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2008, με την ομάδα του Όλεγκ Μπλαχίν να... παρηγοριέται με τα πέντε τέρματα με τα οποία φιλοδώρησε απόψε τα Νησιά Φερόε, που σε ένα ακόμη ματς σε αυτή την προκριματική φάση, έπαιξαν το ρόλο του "σάκου του μποξ".

Οι γηπεδούχοι, ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν στα πρώτα 40 λεπτά, το πέτυχαν στα τελευταία πέντε του πρώτου μέρους, με τον Γκούσεφ (δις) και τον Καλινιτσένκο να μεταμορφώνουν το "στείρο" 0-0 στο επιβλητικό 3-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καλινιτσένκο πέτυχε άλλα δύο τέρματα για να πανηγυρίσει χατ-τρικ και να πάρει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του ματς, με τους Ουκρανούς να κλείνουν το ματς έχοντας 39 σουτ προς την αντίπαλη εστία, εκ των οποίων τα 16 είχαν κατεύθυνση προς την αντίπαλη εστία. Στον αντίποδα, τα Νησιά Φερόε γνώρισαν την 11η ήττα τους σε ισάριθμα ματς, φτάνοντας τα 40 γκολ παθητικό.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στα προκριματικά του Euro 2008, εκ των οποίων οι δύο τελευταίες απέναντι σε Γαλλία (1-0 εκτός) και Ουκρανία (3-1 εντός), η Σκωτία είδε να προβάλει "απαγορευτικό" στην Γεωργία.

Αν και χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, η ομάδα του Κλάους Τοπμέλερ κυνήγησε με πάθος τη νίκη σε αυτό το ματς δικαιώνοντας τον Κάχα Καλάτζε που είχε δηλώσει ότι θα προσπαθήσουν να κάνουν υπερήφανους τους φιλάθλους τους, την οποία και πήρε με το "καθαρό" 2-0, πανηγυρίζοντας το τρίτο της "τρίποντο" σε σύνολο 11 αγώνων σε αυτή την προκριματική φάση (μόνο Ιταλία και Γαλλία έφυγαν νικητές από την έδρα της).

Στον αντίποδα, το αποτέλεσμα αυτό ήταν ένα δυνατό "χαστούκι" στην προσπάθεια των Σκωτσέζων για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου, με την ομάδα του Άλεξ ΜακΛις να έχει πάντως την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση αν κερδίσει την Ιταλία στο ματς-τελικό της 17ης Νοεμβρίου στο "Χάμπτεν Παρκ".

Στο αγωνιστικό μέρος, η Γεωργία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 16ο λεπτο, με τον (παίκτη της ιταλικής Έμπολι) Μχέλιτζε να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μεντεσασβίλι, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκόρντον. Την ταφόπλακα στις ελπίδες της Σκωτίας για να γυρίσει το ματς έβαλε στο 64ο λεπτό ο Σιράτζε με σουτ μέσα από την περιοχή.

Από εκεί και πέρα, ο ΜακΛίς έπαιξε με τρεις επιθετικούς, ρίχνοντας στο ματς τους Μπίτι και Μπόιντ, όμως παρά τις δύο καλές στιγμές προς το τέλος, το 2-0 παρέμεινε. Μάλιστα, η Σκωτία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει για πρώτη φορά μετά από 80 χρόνια 7 σερί επίσημες νίκες σε μία σημαντική διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τοπμέλερ είχε στην ενδεκάδα τρεις παίκτες ηλικίας 17 ετών, μεταξύ των οποίων και τον γκολκίπερ Μακαρίτζε, ο οποίος πήρε το "βάπτισμα του πυρός" στην Εθνική ομάδα, χωρίς να έχει κάνει ακόμα το ντεμπούτο του στην ομάδα του, την Ντιναμό Τμπιλισί.

Τον... χάρο με τα μάτια της έβλεπε για 80 ολόκληρα λεπτά η Γαλλία απέναντι στην σκληροτράχηλη Λιθουανία στο "Μποζουάρ", όμως χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Τιερί Ανρί, το συγκρότημα του Ρεϊμόν Ντομενέκ πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη.

Και αυτό γιατί μετά την ήττα της Σκωτίας στη Γεωργία, οι "τρικολόρ" ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου, και τώρα έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για να πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Στο 80ο λεπτό λύγισαν οι Λιθουανοί, με τον σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα να χρίζεται σκόρερ και να γράφει ιστορία, καθώς με αυτό το τέρμα έφτασε τα 42 με τη φανέλα της Εθνικής Γαλλίας, ξεπερνώντας τον μέχρι πρότινος ρέκορντμαν Μισέλ Πλατινί, που είχε σταματήσει στα 41.

Ένα λεπτό μετά έγινε και το 2-0 από τον ίδιο παίκτη, με τους "τρικολόρ" και τον Ανρί να πανηγυρίζουν μία ιστορική νίκη.

Ουκρανία-Νησιά Φερόε 5-0 (40', 49', 64' Καλινιτσένκο, 43', 45' Γκούσεφ)

Γεωργία-Σκωτία 2-0 (16' Μχέλιτζε, 64' Σιράτζε)

4ος όμιλος

Μπορεί με την ισοπαλία που απέσπασε στην Ιρλανδία, η Γερμανία να έγινε η πρώτη ομάδα από τους 7 ομίλους που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2008, όμως το πάρτι που ήθελαν να κάνουν οι παίκτες του Γιοακίμ Λεβ στην "Αλιάντς Αρίνα" στην αναμέτρηση με την Τσεχία, δεν έγινε ποτέ.

Τουναντίον, οι παίκτες του Κάρελ Μπρούκνερ αποδείχτηκαν πιο "διψασμένοι" για το θετικό αποτέλεσμα, και έφυγαν με το θριαμβευτικό 3-0 από το Μόναχο, αναγκάζοντας την Γερμανία να υποστεί την πρώτη ήττα της στην προκριματική φάση και σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του ομίλου, μαζί με τα "πάντσερ".

Το σκορ για τους Τσέχους άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ ο Σιονκό, μετά από ωραία ασίστ του Πλασίλ, το 2-0 έγινε στο 23' από τον Ματεγόφσκι, ενώ ο Πλασίλ σφράγισε οριστικά το εισιτήριο της ομάδας του για τα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας, με το τέρμα που πέτυχε στο 63ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας ήττα για τα "πάντσερ" σε προκριματική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά την απογοήτευση της ήττας στην Κύπρο με 3-1, η Ουαλία παρηγορήθηκε επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας της ουραγού και πλέον αδύναμης ομάδας των προκριματικών, Σαν Μαρίνο.

Η ομάδα του Τζον Τόσακ πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 13ο λεπτό με τον Έρνσοου, έκανε το 2-0 με τον Λέντλει, με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν το σκορ στο 73' με τον Σέλβα.

Να σημειωθεί ότι αυτό ήταν μόλις το 2ο τέρμα που πετυχαίνει το Σαν Μαρίνο στα προκριματικά, με την άμυνά του να έχει δεχθεί 52 τέρματα, και τον συνολικό απολογισμό να είναι 11 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την επιτυχία στο ΓΣΠ επί της Ουαλίας, η Κύπρος έφυγε αλώβητη και από την Ιρλανδία, φέρνοντας ισοπαλία 1-1 με την εθνική ομάδα της χώρας.

Έτσι, η Κύπρος έφτασε τους 14 βαθμούς στην προκριματική φάση (είχε ήδη καταρρίψει το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών με τους 13 που είχε μαζέψει μετά το ματς με την Ουαλία), ενώ θα μπορούσε να κάλιστα να πετύχιε και την 5η νίκη της στα προκριματικά.

Και αυτό γιατί προηγήθηκε στο σκορ με τον Οκαρίδη στο 80ο λεπτό, με την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη να μην παίρνει το "τρίποντο", εξαιτίας του γκολ που σημείωσε ο Φίναν στο 90ο λεπτό.

Σαν Μαρίνο-Ουαλία 1-2 (73' Σέλβα / 13' Έρνσοου, 36' Λέντλεϊ)

Ιρλανδία-Κύπρος 1-1 (90' Φίναν / 80' Οκαρίδης)

Γερμανία-Τσεχία 0-3 (2' Σιόνκο, 23' Ματεγόφκσι, 63' Πλασίλ)

5ος όμιλος
Οι χειρότερες εφιάλτες θα πρέπει να βαραίνουν από εδώ και στο εξης τον Στιβ ΜακΛάρεν και τους Άγγλους διεθνείς, με τα "λιοντάρια" να χάνουν με 2-1 από τη Ρωσία στο "Λουζνίκι" και να απειλούνται σοβαρά με αποκλεισμό από την τελική φάση του Euro 2008.

Στο πρώτο μέρος η Αγγλία έλεγξε το ματς και απέκτησε δίκαια το προβάδισμα με το εκπληκτικό γκολ του Ρούνεϊ, όμως στην επανάληψη γύρισε πίσω και "τιμωρήθηκε". Μέσα σε ένα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή την "χρυσή αλλαγή" του Χίντινκ, Παβλουτσένκο, πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 που τους φέρνει σε απόσταση αναπνοής από τους Άγγλους.

Πλέον, η Ρωσία έχει την τύχη στα χέρια της (ή στα πόδια των παικτών της αν προτιμάτε) καθώς σε περίπτωση που πάρει τα δύο τελευταία ματς που της απομένουν με Ισραήλ και Ανδόρα εκτός έδρας, σφραγίζει το εισιτήριο για την τελική φάση, με την Αγγλία να έχει να δώσει μόνο ένα ματς, με την Κροατία στο "Γουέμπλεϊ".

H Ρωσία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, ψάχνοντας με μεγαλύτερη θέληση το γκολ, με την μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Γκους Χίντινκ να χάνεται στο 26ο λεπτό, με το σουτ του Ζουριάνοφ να αποκρούεται την τελευταία στιγμή από τον Ρόμπινσον, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία στέλνοντας τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά όμως, το επιβλητικό "Λουζνίκι" (γήπεδο που θα φιλοξενήσει και τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ) "πάγωσε", με την Αγγλία να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Βαθιά μπαλιά πίσω από τη σέντρα, με τον Όουεν να τροφοδοτεί τον Ρούνει με κεφαλιά και εκείνον να πετυχαίνει ένα γκολ-ποίημα!

Αφού στόπαρε υπέροχα τη μπάλα με το στήθος, έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ-κεραυνό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Γκαμπούλοφ να μην προλαβαίνει καν να παρακολουθήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του.

Το εντυπωσιακό με τον Ρούνεϊ ήταν πως αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο ματς στον οποίο σκοράρει με τη φανέλα των "λιονταριών" μετά το ματς με την Εσθονία το Σάββατο, ενώ το αμέσως προηγούμενο τέρμα του με την Εθνική Αγγίας ήταν κόντρα στην Κροατία, για την τελικη φάση του Euro 2004.

Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των παικτών του ΜακΛάρεν που κυριάρχησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο 45λεπτο, όμως στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τετράλεπτο 69-73 ήρθαν τα πάνω κάτω.

Στο 68ο λεπτό, ο σκόρερ των "λιονταριών", Γουέιν Ρούνεϊ τράβηξε από τη φανέλα τον Ζουριάνοφ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Ρώσο παίκτη να συνεχίζει και να πέφτει τελικά εντός περιοχής, και τον Ισπανό Λουίς Μεντίνα Κανταλέχο να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

Ο Παβλουτσένκο ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Ρόμπινσον, για να γράψει το 1-1 και να βάλει φωτιά στο ματς στα υπόλοιπα 20 λεπτά. Η άμυνα της Αγγλίας είχε αρχίσει να πελαγοδρομεί, η Ρωσία συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήταν θέμα χρόνου να έρθει.

Αυτό έγινε στο 73ο λεπτό, με τον Παβλουτσένκο να παίρνει το "ριμπάουντ" μετά από ασθενή απόκρουση του Ρόμπινσον σε σουτ έξω από την περιοχή του Μπερετζούτσκι, και να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα μέσα σε αποθέωση από τους Ρώσους φιλάθλους.

Το εντυπωσιακό με τον σκόρερ είναι ότι κατάφερε να πετύχει τα τέρματα της... ανατροπής αγωνιζόμενος μόλις 15 λεπτά, καθώς είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 58ο λεπτό, στη θέση του Κερζάκοφ.

Με την πλάτη στον τοίχο, ο Στιβ ΜακΛάρεν πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή στο 78ο λεπτό περνώντας στο ματς την τριπλέτα Λάμπαρντ-Κράουτς-Ντάουνινγκ (αντί για τους Λέσκοτ, Τζο Κόουλ και Ράιτ-Φίλιπς), με τα "λιοντάρια" να πιέζουν απεγνωσμένα για την ισοφάριση στο τελευταίο 10λεπτο.

Παρά τις ευκαιρίες όμως του Ρόυνεϊ (σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο άουτ) και του Κάμπελ (δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι που πέρασε πάνω από το δοκάρι), το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με την Ρωσία να κρατάει το υπερπολύτιμο για αυτήν 2-1, και την Αγγλία να είναι πλέον στο χείλος του γκρεμού (αποκλεισμού).

Στο ματς το οποίο διεξήχθη στη σκιά του μεγάλου ντέρμπι στη Μόσχα, η Εθνική ομάδα των Σκοπίων επιβλήθηκε με 3-0 της Ανδόρας, πετυχαίνοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη της από τις 18 Αυγούστου του 2004.

Το σκορ για την ομάδα του Σρέτσκο Κάτανετς άνοιξε στο 30ο λεπτό ο Ναουμόφσκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Πάντεφ, το 2-0 έγινε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου με σουτ του Σεντλόσκι, από το ύψος του πέναλτι, ενώ το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 59ο λεπτό, με τον Πάντεφ να δέχεται τη μπάλα από τον Ναουμόφσκι και με δυνατό αριστερό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στον αντίποδα, η Ανδόρα συμπλήρωσε 21 σερί ματς (επίσημα και φιλικά) χωρίς νίκη.

Ρωσία-Αγγλία 2-1 (69', 73' Παβλουτσένκο / 29' Ρούνεϊ)

Σκόπια-Ανδόρα 3-0 (30' Ναουμόφσκι, 44' Σεντλόσκι, 59' Πάντεφ)