Πανιώνιος

Την πρόκρισή τους στο Final Four της Τρίπολης, εξασφάλισαν την Πέμπτη οι Εθνικός, Πανιώνιος και Γλυφάδα

Όσον αφορά στην τέταρτη ομάδα που αναμένεται για να συμπληρωθεί η τετράδα, θα είναι μία εκ των Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, που θα αναμετρηθούν σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΚΟΕ, η οποία σίγουρα θα είναι μετά το πρώτο παιχνίδι των "ερυθρολεύκων" με τη Γιούγκ (26 Μαρτίου).
ΝΕΠ-Πανιώνιος: 8-9
Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος, σοβαρεύτηκε στην τρίτη περίοδο και επικράτησε τελικά με 8-9 με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στο Final Four.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 0-2, 3-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Πλατανίτης 3, Λομπόφ 3, Ρατσούνιτσα 2

Πανιώνιος (Λούδης): Θωμάκος 2, Τίκιτς 2, Μουρίκης 2, Μίραλης, Λιοτσάκης, Μπουρνάζος

Γλυφάδα-Χανιά: 13-9
Την πρόκριση για το Final Four της Τρίπολης, πήρε η Γλυφάδα, που επικράτησε με 13-9 των Χανίων. Η ομάδα του Λοράντου, τα πήγε περίφημα στην πρόβα τζενεράλε της, πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό, στο Χαλάνδρι, στο οποίο θέλει μόνο νίκη για να παραμείνει στην Α1.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 4-3, 5-4

Γλυφάδα (Λοράντος): Παπαδόπουλος 5, Γιάγκος 3, Φαναριωτόγλου 2, Εμμανουηλίδης, Κουρλιάφτης, Γούνας

Χανιά (Μαχαίρας): Ζουφάλ 4, Κρέκοβιτς 2, Βιζυράκης, Δερμιτζάκης, Τσακιράκης

Εθνικός-Βουλιαγμένη: 16-5
Χωρίς τους τραυματίες Ζάχο Αφρουδάκη και Άντρο Φρανίτσεβιτς, η Βουλιαγμένη δεν κατάφερε να κοντράρει εκτός έδρας τον Εθνικό, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 16-5 και να αποκλειστεί από το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Γιάννη Γιαννουρή, ξεκίνησαν άσχημα στο ματς και βρέθηκαν στο ημίχρονο, να χάνουν με 8-3.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν ευκαιρίες να μειώσουν, αλλά ο Αντώνης Βλοντάκης, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και «καθάρισε» το παιχνίδι για την ομάδα του Πειραιά.

Σε ακόμα έναν αγώνα, δεν κάθισε κάτω από τα δοκάρια ο Στέλιος Πρωτονοτάριος, που ήταν στη 15άδα αλλά δεν έπεσε στο νερό.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-1, 4-1, 4-1

Εθνικός (Βολτυράκης): Στελλάτος 3, Βλοντάκης 3, Μάζης 3, Κοκκινάκης 2, Καλακώνας 2, Χατζηκυριακάκης, Βουλγαράκης, Μπλάνης

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Μιτελούδης 2, Κατσαούνης 2, Ευάγγελος Δουδέσης

Η κλήρωση της επόμενης φάσης, θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα στις 13:00.