ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Μία πρόκριση, ένας αποκλεισμός

Φερεκίδη

Πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Μαρία Φερεκίδη. Aποκλείστηκε ο Τσακμάκης

Η Μαρία Φερεκίδη πήρε μέρος στα ημιτελικά του Κ1 γυναικών, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος σλάλομ της Κρακοβίας και παρά το γεγονός ότι κατέλαβε την 18η θέση (106.67), εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου. Το άλλο εισιτήριο πήρε η Ιταλίδα Προν, η οποία κατετάγη 21η (107.49). Αντίθετα, πολύ άτυχος στάθηκε ο Χρήστος Τσακμάκης, ο οποίος στα ημιτελικά του C1 μονομάχησε με τον Κροάτη Μουσίνοβιτς για το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Κροάτης τελικά κατετάγη 15ος με 98.24, ενώ ο Τσακμάκης κατέλαβε την 16η θέση με 98.25, μένοντας εκτός Πεκίνου, για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου. Το πρώτο εισιτήριο το πήρε ο Αυστριακός Φουχς (14ος, 97.80).

Η Μαρία Φερεκίδη δεν έκρυψε το άγχος που είχε πριν αρχίσουν οι αγώνες: " Στην αρχή ήμουν πολύ αγχωμένη, αλλά κατά τη διάρκεια του αγώνα μπόρεσα και το ξεπέρασα. Το μυστικό ήταν ότι ήμουν πολύ συγκεντρωμένη και αποφασισμένη για να πάρω το ολυμπιακό εισιτήριο. Είχα αυτοπεποίθηση και αυτό φάνηκε και στην κούρσα", επισήμανε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Ένα λάθος που έκανε ο Τσακμάκης σε μία πόρτα, του στοίχισε την ολυμπιακή πρόκριση: " Έκανα λάθος σε μία πόρτα, εκεί όπου οι υπόλοιποι αντίπαλοί μου δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να παρουσιασθώ καλύτερος στις υπόλοιπες αγωνιστικές υποχρεώσεις μου", τόνισε ο νεαρός πρωταθλητής του C1.

Και οι δύο αθλητές μας έμειναν εκτός τελικού, στα αγωνίσματά τους, καθώς προκρίθηκαν οι δέκα πρώτοι.