CHAMPIONS LEAGUE

Λιόν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Τέβες

Η πρωταθλήτρια Αγγλίας πήρε αυτό που ήθελε στο "Ζερλάν", καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λιόν

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας άνοιξε το σκορ στο 54', με το νέο μεγάλο αστέρι της, τον Καρίμ Μπενζεμά, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη εν όψει του επαναληπτικού αγώνα που θα διεξαχθεί στο "Ολντ Τράφορντ" στις 4 Μαρτίου. Να σημειωθεί πως ο Ράιαν Γκιγκς συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στο Champions League.
Το συγκρότημα του Αλέν Περέν είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (δίχως, όμως, τις κλασικές ευκαιρίες), αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που απώλεσε την κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν το 25ο λεπτό, όταν ο Ρούνεϊ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Κουπέ, αλλά ο Γάλλος πορτιέρο απομάκρυνε την μπάλα στο δεξί πλασέ που επιχείρησε ο Άγγλος επιθετικός.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54' πήραν το προβάδισμα. Ο Τουλαλάν πάσαρε στον Μπενζεμά, ο οποίος ελίχθηκε και από το ύψος της μεγάλης περιοχής επιχείρησε δυνατό αριστερό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αρχικά στο αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας και στη συνέχεια στα δίχτυα (1-0).

Η πρωταθλήτρια Αγγλίας έδειξε τα δόντια της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, μετά τις αλλαγές του σερ Άλεξ Φέργκιουσον, οι οποίες αποδείχθηκαν καθοριστικές. Στο 70', δεν μέτρησε σωστά γκολ του Ρούνεϊ, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ από το 85' και μετά, η αγγλική ομάδα κυριολεκτικά κατασκήνωσε μπροστά από τη μεγάλη περιοχή του Κουπέ.

Στο 86', ο τερματοφύλακας της Λιόν απέκρουσε εντυπωσιακά εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ στο 87' ο Κάρικ σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κτύπησε στον Σκιλασί και απομακρύνθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης, όμως, ο Νάνι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φρεντ που είχε ξεμείνει πίσω δεν βρήκε καλά την μπάλα, η οποία έφτασε στον Τέβες, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Ο Αργεντινός επιθετικός μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή και πέτυχε ένα πολύτιμο τέρμα.